Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
😛
Οχι ενταξει ο καλος μου, ειναι και καλος πατερας... Ειναι και.. Επιβητορας 😀...

Και παλι εγω θα ξαναρωτησω... Με την καταλληλη διατροφη και καθαριοτητα και ολα τα καλα, ειναι φοβερο να την αφησω για τελευταια γεννα;
Η απάντησή βρίσκεται στα κίνητρά σου...
Απαντάς λοιπόν στο "για ποιο λόγο;"
Και μετά πράττεις δεόντως.
 
Σας σεβομαι αρκετα για να απαντησω... ΟΥΣΤ απο τη φωλια της κουκλας μου! Θα ειναι εξαντλητικο να ξανακανουν μικρα; ☹
😀 καλο ΟΥΣΤ:D

καλε μην τραβας την τσοχα γιατι ετοιμάζομαι!
 
Το σκεφτομαι γιατι ολοι μου ζητανε ενα μικρο.. Δυο μικρα... Δε μου φτανουν...

Στη μιση ωρα που ελειπα(τα κατασκοπευα απο αλλη πλευρα)... Ενα μωρο στο κλαρι, το τραβολογαγε η μανα του μεχρι που ο πατερας αρχισε να την κυνηγαει με κλωστες οποτε συμμαζευτηκε.. Ο πατερας μετα κυνηγαγε την μανα και της τραγουδαγε ποση ωρα γυρω γυρω στο κλουβι... Και το μικρο μεσα στη μεση να ανεβαινει στην πλατη του μπαμπα... Μετα ο μπαμπας το ταισε... Και βρηκε το δρομο για τη φωλια.. Και παλι ολα ησυχα.. Και μια νεα μερα ξεκιναει στο παλερμο...

Νινα ολα οκ, δεν τον σκοτωνω ακομα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Το σκεφτομαι γιατι ολοι μου ζητανε ενα μικρο.. Δυο μικρα... Δε μου φτανουν...

Στη μιση ωρα που ελειπα(τα κατασκοπευα απο αλλη πλευρα)... Ενα μωρο στο κλαρι, το τραβολογαγε η μανα του μεχρι που ο πατερας αρχισε να την κυνηγαει με κλωστες οποτε συμμαζευτηκε.. Ο πατερας μετα κυνηγαγε την μανα και της τραγουδαγε ποση ωρα γυρω γυρω στο κλουβι... Και το μικρο μεσα στη μεση να ανεβαινει στην πλατη του μπαμπα... Μετα ο μπαμπας το ταισε... Και βρηκε το δρομο για τη φωλια.. Και παλι ολα ησυχα.. Και μια νεα μερα ξεκιναει στο παλερμο...

Νινα ολα οκ, δεν τον σκοτωνω ακομα!
ε! Ενταξει τοτε. Είναι καλος μπαμπας. 🙂
 
Τωρα αρχιζουνε τα ζορια του!
εμενα πριν ζευγαρωσουνε η Μυρτουλα μου ανεβαινε αυτή στην πλατη του κ αυτος κατεβαζε τα μουτρα του. Παρεξηγηθηκε. Εγω ειχα πεθανει στα γελια.
 
Το σκεφτομαι γιατι ολοι μου ζητανε ενα μικρο.. Δυο μικρα... Δε μου φτανουν...
Ότι σου ζητάνε σου ζητάνε... Το θέμα είναι θα είναι σωστοί απέναντι σ αυτή τη ψυχούλα; Θα το φροντίζουν όσο εσύ, ή θα το βαλουν σε ένα κλουβάκι πεταμένο σε ένα μπαλκόνι απροστάτευτο από τα αρπακτικά και τον καιρό; Και μη ξεχνάς Μύρα μου ότι καλώς ή κακώς είναι κοινά παρδαλά καναρινάκια. Φυσικά δεν το λέω με την έννοια ότι η ζωή τους αξίζει λιγότερα από τα υπόλοιπα, απλά σίγουρα κάποιος που ασχολείται ερασιτεχνικά με την εκτροφή (πχ Παναγιώτης, Μίσα κτλ) και άρα πιο οργανωμένα και σωστά, δε θα τα πάρει. Θα τα πάρει κάποιος που θέλει να έχει παρέα και να τα ακούει να τραγουδούν. Αλλά στην πλειοψηφία θα το δει φουσκωμένο και θα ανησυχήσει όταν θα είναι ήδη πολύ αργά.. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ και να μην παρεξηγήθηκες! 😛

Πάντως ανεξάρτητα με το που θα πάνε τα μικρά, μετά από δύο γέννες με 4 (αν θυμάμαι καλά) ΚΑΙ 6 (!) καναρινάκια εγώ δε θα έβαζα για τρίτη γέννα... Έβγαλαν πάρα πολλά μικρά και σίγουρα χρειάζονται ξεκούραση. Ας είναι καλά, ας ξεκουραστούν και του χρόνου θα κάνουν άλλα μικρά να δώσεις...

*Απορώ πως θα τα δώσεις.. Αλήθεια... Εμένα πονάει η ψυχή μου...

**Φωτογραφίες των νέων μωρών δε θα δούμε ποτέ; ☹😡👎
 
Μην ανησυχεις 😉 ολοι οσοι ξερω ειναι γνωστοι μου και μπορω οποτε θελω να τα δω! Μπορω να τα αποχωριστω, γιατι απεφυγα την μεγαλη επαφη μαζι τους αλλιως θα πρεπει να βρω σπιτι να μεινω γιατι θα με διωξει η μανα μου... Φωτο δεν εχει γιατι εχω χασει το φορτιστη της μηχανης ασε με ζω ενα δραμα 😀! Εχω ομως κανα δυο απο το κινητο της αδερφης μου απλα πρεπει να την πετυχω ελευθερη να τα περασω στον υπολογιστη! Οποτε περιμενε θα εχω και νεακια!
 
Βρηκα το φορτιστη! Ζητω!

Σας παρουσιαζω την, σπουργιτοοικογενεια! Πρωτη γεννα, 4 μικρα, ενα κιτρινο... Δευτερη γεννα, 6 μικρα, ενα κιτρινο... Κατι κανει λαθος η καναρα μου..
DSC02661.webp DSC02664.webp DSC02665.webp DSC02666.webp DSC02667.webp DSC02669.webp
 
Βρηκα το φορτιστη! Ζητω!

Σας παρουσιαζω την, σπουργιτοοικογενεια! Πρωτη γεννα, 4 μικρα, ενα κιτρινο... Δευτερη γεννα, 6 μικρα, ενα κιτρινο... Κατι κανει λαθος η καναρα μου..
View attachment 32696 View attachment 32697 View attachment 32698 View attachment 32699 View attachment 32700 View attachment 32701
Καλε Μιραντα, τι γλυκα που ειναι ολα. Να σου ζησουν κ να τα χαιρεσαι κοπελα μου.φτου φτου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το πρωτο μας αυγουλακι ειναι γεγονος... Παλι... Ακρατητα τι να πω... Μολις το εκανε πηγε ενα απο τα μικρα της πανω απο την καινουργια φωλια, οποτε επιτοπου εβαλα το χωρισμα.. Και ο μπαμπας καθεται μοναχος με 6 μικρα και της τραγουδαει... Τι θα τα κανω αχχχ...
 
Το πρωτο μας αυγουλακι ειναι γεγονος... Παλι... Ακρατητα τι να πω... Μολις το εκανε πηγε ενα απο τα μικρα της πανω απο την καινουργια φωλια, οποτε επιτοπου εβαλα το χωρισμα.. Και ο μπαμπας καθεται μοναχος με 6 μικρα και της τραγουδαει... Τι θα τα κανω αχχχ...
Μα τι τα ταϊζεις επιτέλους;!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αγάπη, στοργή και προδέρμ . Γι αυτό προκόβουν
Η πλακα ειναι οτι στο παντοπωλειο που ψωνιζω αυγα/μπροκολλα/μηλα/αντιδια κτλ με εχουν μαθει και με δουλευουν...
 
Back
Top