Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο μικρος αρχισε απο χτες να δοκιμαζει την αυγοτροφη και τον παιρνω και στο δαχτυλο μου, επισης αμα του ξισεις το λαιμο σου γυρναει και απο την αλλη μερια!:DΝα δω καποια μερα θα τον βγαλω να κανει μια βολτα στο δωματιο...
 
Σημερα ειδα το μικρο να τρωει σπορακια σιγα σιγα ωραια αρχιζει να ανεξαρτητοποιειται αλλα μιας και υπαρχει μια πατηθρα στο κλουβι λογω οτι την αλλη την εχει ο αρσενικος πεφτει λιγο ξυλο με τη μανα αν δεν υπαρχει χωρος να καθισουν και τα δυο κατι θα κανω για να το διορθωσω και αυτο!
 
Τελικά το κυνηγάει η μανα για να το διώξει γιατί κανονικά ο πατέρας αναλαμβάνει τη φροντίδα των μικρών σε αυτή την ηλικία ποτ ειναι αυτο και η μανα συνεχίζει στην επόμενη γεννα! Να βαλω τον αρσενικό με χώρισμα μαζί με το μικρό? Τον αρσενικο τον εχω σε ενα κλουβί να βλέπονται
 
Χωρισα το μικρο απο τη μανα και εχω τον αρσενικό απέναντι του να βλέπονται τι αλλο να κάνω;
 
Θα το βαλω στο κλουβί του για να δω αν θα το δεχτεί γιατί αν μπει ο πατέρας στη ζευγαρωστρα θα χει το νου του στη θηλυκια!
 
Θα το βαλω στο κλουβί του για να δω αν θα το δεχτεί γιατί αν μπει ο πατέρας στη ζευγαρωστρα θα χει το νου του στη θηλυκια!
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να επηρεαστούν οι συμπεριφορές τους... από όλες αυτές τις αλλαγές...
Να είσαι πολύ προσεκτικός.
 
Το μικρο το αποδέχτηκε ο πατέρας του βέβαια στην αρχή το απέφευγε τωρα κάθονται στο κλαράκι μαζι δεν έκανε κίνηση να το ταΐσει βέβαια θα βάλω αυγοτροφη μιας το μικρό την τρώει, τρώει και σπόρους η ποτιστρα ειναι κοντά πάντως μπορεί να τη φτάσει
 
👍
Θελει και selfie το μικρο ε; Τι εχουν παθει ολα τα μικρουλια και μας βγαινουν μοντελα...😛
Παιρνουν τα κουσούρια μας γι αυτο βγαίνουν μοντέλα αν και γω δεν ειμαι της selfie , στο θέμα μας τώρα ο μικρός μια χαρά τρώει πίνει ζητάει και λίγο φαΐ απο τη μανα του (η οποια παλι του ξεπουπουλιασε το κεφάλι και λίγο στο στήθος αριστερά οσο αυτο ήταν μεσα στη φωλιά επειδή αυτο πάλευε να βγει και αυτη τράβαγε κιόλας θα τη μαγειρέψω την Κυριακή με έχει βγάλει εξω απο τα ρουχα μου αλλα με τι να την κανω με ρύζι ή μακαρόνια; 😛)
 
Βγήκε ο δεύτερος σπόρος το μεσημέρι το έβαλα μαζί με το αδερφάκι του! Ρωτάω αυτους που έχουν παπαγάλους ελεύθερους στο σπίτι το μικρό οταν πετάει χτυπάει στον τοίχο και μετά πέφτει. Θα βελτιωθεί καθόλου στις πτησεις ή θα βαραει στον τοιχο πεφτοντας κατω; Να επισημάνω ότι το μικρό μένει στην βεράντα και το φέρνω στο δωμάτιο μονο για να βγει!
 
Διάβασε αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Πουλιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/


Προσοχή προσοχή! Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο! Να μην το αφήνεις ελεύθερο αν χτυπάει στον τοίχο!
Μαλλον χτυπαει γιατι δεν ξερει το χωρο ακομα... Και δεν εχει μαθει να στριβει
 
Back
Top