Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μόνο αν κινδυνεύει η ζωή των μικρών θα τα απομακρύνεις από τη μητέρα τους.
Πως τους συμπεριφέρεται αυτή τώρα;
Δεν νομίζω να κινδυνεύει η ζωή τους μονο τα φτερά τους και οι θύλακες τα πουλιά θα τα δώσω δεν γίνεται να τα κρατήσω γι αυτό θέλω να έχουν ολα φτερά μπορεί να βάλω και αγγελία στο φόρουμ και δεν νομίζω κανεις να θέλει πουλί με κατεστραμμένους θύλακες!
 
Λοιπόν να και ενα πρωινό μήνυμα απο μενα με ξύπνησαν πριν ενα τέταρτο φωνάζοντας και βρίσκω τα δυο μικρότερα εξω απο τη φωλιά ταισμενα μεν μαδημενα δε. Πρέπει να παρω κρέμα επείγοντος!
 
Πριν λιγη ωρα εδωσα στη θηλυκια να ταισει τα μικρα το πρωτο τους λαχανικο μια πρασινη πιπερια την οποια τιμησαν δεοντως! Ειπα να βγαλω τη χαρτοπετσετα απο τη φωλια μηπως αυτο την εκανε τοσο νευρικη που αρχισε να μου μαδαει ολα τα μικρα! Παιζει να ειναι η ελλειψη αρσενικου αλλα δεν ξερω να τον βαλω;Γιατι νιμιζω σε αυτη την ηλικια που ειναι αναλαμβανει ο πατερας το ταισμα των μωρων σιγα σιγα...
 
Βαγγέλη θα σου πρότεινα να βρεις ένα πήλινο πιατάκι να βάλεις ροκανίδι και να αφήσεις εκεί τα μικρά έξω απο την φωλιά μήπως υπάρχει συμφόρηση λόγο της ακατάλληλης φωλιάς;
 
Βαγγέλη θα σου πρότεινα να βρεις ένα πήλινο πιατάκι να βάλεις ροκανίδι και να αφήσεις εκεί τα μικρά έξω απο την φωλιά μήπως υπάρχει συμφόρηση λόγο της ακατάλληλης φωλιάς;
Μπορει...
 
Αλλαξα φωλιά ταισε τα μικρά αφου την έκανα να τη δεχθεί αλλά η συνήθεια έμεινε άρχισε να ξεπουπουλιαζει πάλι
 
αμάν ρε παιδί μου! Ποπο τι τραβάς και εσύ... Πάνω απο 100 μέλη μέσα καθημερινά και κανένας που ξέρει απο παπαγάλους να μην γράφει κάτι να βοηθήσει! τι να πω πια...
 
Η τροφή έχει 10-15 € θα ζεσταίνεις νερό στους 39-40 βαθμούς (όχι παραπάνω) και θα ρίχνεις μέσα την σκόνη και θα φτιάχνεις έναν αραιό χυλό στην συνέχεια θα τον ρουφάς με την σύριγγα και θα ταΐζεις να μικρά πρόσεχε όμως να μην λερώσεις με την κρέμα τα φτερά ! αν συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να το καθαρίσεις άμεσα με χλιαρό νερό γιατί θα ξεραθεί και θα χρειαστεί να το ξεπουπουλιάσεις εσύ...

για την κρέμα για μωρά δεν ξέρω αν κάνει...

κρεμα για ανθρωπινα μωρα δεν κανει!
περα απο τη κρεμα που θα παρεις πρεπει να εχεις και ψηφιακο θερμομετρο ωστε να μετρας τη θερμοκρασιας της κρεμας που θα φτιαξεις. το νερο το ζεσταινεις και φτιαχνεις τον χυλο, αναλογα τη κρεμα που θα παρεις εχει οδηγιες για τη δοσολογια νερου κρεμας.
προσοχη οταν θα πας να ταϊσεις τα μωρα η θερμοκρασια δεν πρεπει να ειναι κατω απο 37 βαθμους και πανω απο 42.. αν ειναι κρυα η κρεμα δεν θα χωνευτει και θα μαζεψει μυκητες στο προλοβο αν ειναι απο 42 και πανω θα καψεις το προλοβο.

τι να σου πω η δικη μου δεν το σταματησε το μαδημα στα μικρα..
 
κρεμα για ανθρωπινα μωρα δεν κανει!
περα απο τη κρεμα που θα παρεις πρεπει να εχεις και ψηφιακο θερμομετρο ωστε να μετρας τη θερμοκρασιας της κρεμας που θα φτιαξεις. το νερο το ζεσταινεις και φτιαχνεις τον χυλο, αναλογα τη κρεμα που θα παρεις εχει οδηγιες για τη δοσολογια νερου κρεμας.
προσοχη οταν θα πας να ταϊσεις τα μωρα η θερμοκρασια δεν πρεπει να ειναι κατω απο 37 βαθμους και πανω απο 42.. αν ειναι κρυα η κρεμα δεν θα χωνευτει και θα μαζεψει μυκητες στο προλοβο αν ειναι απο 42 και πανω θα καψεις το προλοβο.

τι να σου πω η δικη μου δεν το σταματησε το μαδημα στα μικρα..
Επιτέλους Μαριλένα μπήκες να αγιασεις κοριτσι μου εσένα περίμενα ποτε θα μπεις να με διαφωτησεις :D Να σου πω δεν μπορώ να ελέγξω με το χέρι θερμοκρασία; Επίσης θα παρω σωληνακι πεταλούδας απο αυτά που χρησιμοποιούν στο μικροβιολογικο κάνει για να αντικαταστησει την ειδική σύριγγα; Διαβασα εδω οτι μπορεί να γίνει διότι δεν βλέπω τον προβολο καθαρά δεν είναι οσο διαφανής οταν ηταν μικρά!
 
😀 χτες δεν προλαβα να μπω καθολου ειναι η αληθεια 😛
οχι με το χερι δεν μπορεις να την ελεγξεις ειδικα αν δεν εχεις ξαναταϊσει και ειναι η πρωτη σου αποπειρα.. αν μενεις αθηνα μπορω να σου δειξω και να σε βοηθησω απο κοντα στο πως να τα ταϊζεις, να φτιαχνεις κρεμα και τι να ελεγξεις οπως κια πως να βγαζεις τον αερα.. σωληνακι πεταλουδας θελει προσοχη και σταθερο χερι μην το τραυματισεις εσωτερικα αν το φοβασαι και με απλη συριγγα μπορεις να το κανεις απλα πρεπει να προσεξεις τον αερα. Δεν ειναι δυσκολο μπροστα δεν εχουν γεμισει φτερα και φαινεται αν εχει ή οχι αερα
 
😀 χτες δεν προλαβα να μπω καθολου ειναι η αληθεια 😛
οχι με το χερι δεν μπορεις να την ελεγξεις ειδικα αν δεν εχεις ξαναταϊσει και ειναι η πρωτη σου αποπειρα.. αν μενεις αθηνα μπορω να σου δειξω και να σε βοηθησω απο κοντα στο πως να τα ταϊζεις, να φτιαχνεις κρεμα και τι να ελεγξεις οπως κια πως να βγαζεις τον αερα.. σωληνακι πεταλουδας θελει προσοχη και σταθερο χερι μην το τραυματισεις εσωτερικα αν το φοβασαι και με απλη συριγγα μπορεις να το κανεις απλα πρεπει να προσεξεις τον αερα. Δεν ειναι δυσκολο μπροστα δεν εχουν γεμισει φτερα και φαινεται αν εχει ή οχι αερα
Δεν μενω Αθηνα! Δεν καθονται ομως τα βαρεμενα ουτε να τα κοιταξω αν εχουν τροφη δαγκωνουν και με αναγκαζουν να τα γυρισω μπρουμητα να δω ποσο κανει ενα θερμομετρο στελνω τη μανα μου τωρα να δω θα παθει εγκεφαλικο απο την τιμη ή οχι; Μενω Λαμια
 
Αστο τελικα βρηκα ενα που μετραει τη θερμοκρασια της σομπας και ενα που εχουμε για το τσιπουρο!
 
Παιδιά πήρα κρεμα... Επιτέλους! Πρέπει κάθε φορά να βγάζω αέρα απο τον προβολο ρωτώ για να μάθω αν μαζεύεται παντα αέρας μετα το τάισμα!
 
Εάν έχουν ανοίξει μάτια συνήθως δεν χρειάζονται μασάζ στον πρόλοβο. Σαφώς και θα πρέπει να βγάζεις τελείως τον αέρα από τη σύριγγα πριν τα ταΐσεις.
 
Εάν έχουν ανοίξει μάτια συνήθως δεν χρειάζονται μασάζ στον πρόλοβο. Σαφώς και θα πρέπει να βγάζεις τελείως τον αέρα από τη σύριγγα πριν τα ταΐσεις.
Δε ρωταω για τη σύριγγα Ανέστη αν πρέπει σε αυτήν την ηλικία να βγάζω τον αέρα γιατί ειναι μεγαλουτσικα 15 ως 25 ημερών μαλλον στο περίπου ειναι τρια μικρά αν δε διάβασες το θεμα μου!

Κοίταξα τις ημερομηνίες ειναι 25-17-12 ημερών
 
Παιδιά λεω να πάρω για αρχή μονο το μεγάλο ώστε τα υπόλοιπα να μεγαλώσουν με τη μάνα τους μέχρι να κλείσουν τουλάχιστον τις 23 ημέρες ώστε να μπορεσουν να έχουν ότι χρειάζονται απο συμπεριφορές (βέβαια θα τα γνωρίσω στον πατέρα τους ώστε να πάρουν συμπεριφορές ενος ηρεμου πουλιού όπως ο πατέρας τους)
 
αν τα ξεπουπουλιάζει και αυτά καλύτερα μην τα αφήσεις γιατί και κακό στο φτέρωμα θα πάθουν και δεν θα ανοίγουν το στόμα για να τα ταΐσεις θα θέλουν την μάνα τους οταν μεγαλώσουν... αν είναι όμως πολύ μικρά πρέπει να πάρουν αντισώματα απο τους γονείς... Περίεργη κατάσταση ας μας πει καλύτερα κάποιος που ξέρει απο παπαγάλους
 
Ετοιμαζομαστε για πρώτο τάισμα εχω το μεγάλο σε ενα κουτί περιμένοντας να αδειάσει ο προβολος για να ταΐσω να σας πω η σύριγγα πρέπει να είναι των 2.5ml ή μπορεί και μεγαλύτερη; Είδα τον 10ml είναι μεγάλη
 
Ετοιμαζομαστε για πρώτο τάισμα εχω το μεγάλο σε ενα κουτί περιμένοντας να αδειάσει ο προβολος για να ταΐσω να σας πω η σύριγγα πρέπει να είναι των 2.5ml ή μπορεί και μεγαλύτερη; Είδα τον 10ml είναι μεγάλη
Πολύ μεγάλη...
Από 2,5 έως 5ml νομίζω είναι οι πιο κατάλληλες.
 
Back
Top