Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομιζω βεβαια οτι αυτο ειναι κλουβι για καναρινια, αλλα μια χαρα ειναι οι φιλοι σου τωρα.. :)
 
Νομιζω βεβαια οτι αυτο ειναι κλουβι για καναρινια, αλλα μια χαρα ειναι οι φιλοι σου τωρα.. :)

Μια ζευγαρωστρα ειναι καταλληλη για παπαγαλακια budgies Μιραντα.
ΕΙναι ιδανικη.

Δεν ξερω για ποσο θα υπαρχει η ξυλινη πατηθρα οταν θα μπει η φωλια με αυτη τη διαολεμενη θηλυκια που χω μπλεξει!

😀!
Ετσι κανουν ολα τα παπαγαλακια!
 
Σήμερα νομίζω ο καιρός εδω πέρα (βροχή) έδωσε ενα ελαφρυντικό στα πουλιά ενάντια στη ζεστη! Έκανα χθες μια ωοσκοπηση αποτυχημένη διότι το κινητο μου δεν χωρούσε πολυ καλα στη φωλιά και δεν μπορούσα να κανω τη δουλεια μου (δεν τα πηρα τα αυγα εξω μην έμπαινε η θηλυκια και μου εμενε κανένα απεξω)Ακόμα, σήμερα αγοράστηκε και σητα για τα κουνουπια και τα αρπαχτικά θα τοποθετηθεί και μετα θα ανεβάσω φώτο!
 
Παιδιά μολις πηγα και να ελέγξω τη φωλιά μιας και βγήκε η θηλυκια και βλεπω πανω στα αυγα ενα ροζ μικρό πραγματάκι λρω δεν μπορεί και μολις το ειδα να κουνιέται βεβαιωθηκα βγήκε το πρώτο μωρό ! Καλωσήρθες στον κοσμο μικρούλι /λα! Σε περίμενα πιο μετά αλλα φαίνεται η φύση δεν εχει κανόνες! Φωτο δεν πρόλαβα να βγάλω δεν νε αφήνει η μανούλα να πλησιάσω πολυ! Πεταω απο χαρά!:D:)
 
Μπράβο!
Να το χαίρεσαι καλότυχο και με το καλό και τα υπόλοιπα. Άσε μην τα ενοχλείς αφού είναι υπερπροστατευτική.
 
Να φτιάξω αυγουλακι;
Ναι οπωσδήποτε, ήθελα να σου το πω. Πρόσεχε μόνο μην το αφήνεις πολλές ώρες με την ζέστη. Να βάζεις λίγο-λίγο και το υπόλοιπο στο ψυγείο. Μπορείς να πάρεις και μία αυγοτροφή νεοσσών και να προσθέτεις και λίγο βρασμένο αυγό επιπλέον.
 
Ο σπόρος πρέπει να εχει βγει απο το πρωί λογικά μιας και η μανα δεν με αφηνε να κοιταξω αλλα τωρα το πηρα είδηση ο αρσενικός το'χει ρίξει στο φαΐ βλέπετε έχουμε να ταΐσουμε και αλλο στόμα! :D

Το αυγό κρυώνει οπου να ναι θα το βάλω!
 
Το αυγό κρυώνει οπου να ναι θα το βάλω!
Λιώσε το λίγο με το πηρούνι μην το βάλεις όπως θα το κόψεις. Αν βγήκε σήμερα, ενδέχεται να το ταΐσουν από αύριο αλλά δεν πειράζει, βάλε εσύ και πριν κοιμηθείς να το αλλάξεις με φρέσκο.
 
Λιώσε το λίγο με το πηρούνι μην το βάλεις όπως θα το κόψεις. Αν βγήκε σήμερα, ενδέχεται να το ταΐσουν από αύριο αλλά δεν πειράζει, βάλε εσύ και πριν κοιμηθείς να το αλλάξεις με φρέσκο.
Μαρια τωρα ειδα το μήνυμα το αυγο το εβαλα δεν χρειάζεται κόψιμο ο αρσενικός έπεσε πανω στο αυγό μόλις έβγαλα το χέρι μου θα φάει και μενα σε λίγο! 😛 το υπόλοιπο αυγο θα το βαλω στο ψυγείο για αυριο κάνει να μπει μετα απο το ψυγείο ή να το πετάξω;
 
Μην το βάλεις "γυμνό" στο ψυγείο, ή σε ταπεράκι ή σε μεμβράνη. Ναι απλά πριν το δώσεις αύριο, να περάσουν λίγα λεπτά να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Βέβαια αν το λιώσεις, θα έρθει πιο σύντομα.
 
Σορρυ παιδια εδω και δυο μερες μου εχει κοπεί το ίντερνετ και εχω σαλταρει μιας και δεν μπορω απο το σπιτι μου! Λοιπόν το μωρο ζει και βασιλεύει παίρνει μποι μερα με τη μέρα 😛 σήμερα στο μενου μας είχε αυγοτροφη δικιας μου παρασκευής απο φρυγανιά και αυγο μονο. Η μανούλα οπως πάντα το φροντίζει και ο μπαμπάς ταΐζει την οικογένεια καταβροχθιζοντας τα πάντα:D😎
 
Υπέροχα! Να σου ζήσει και με το καλό να το καμαρώσεις στο κλαρί! Τα υπόλοιπα ''μικρά'' δεν βγήκαν ακόμη;
Δεν ξερω αν εχει αδερφια τα αυγα ειχαν μεγαλες διαφορες μεταξυ των ημερων μαλλον ειναι μοναχοπαιδι:D και πολυ γκρινιαρικο χτες στις 1 το βραδυ μεσα στα σκοταδια γκρινιαζε για φαι οποτε του εδωσε η μανα του και ησυχασε🙄
 
Back
Top