Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Κεράσια δεν κάνουν κακό όμως προσωπικά δεν θα έδινα γιατί πρώτον δεν είναι η εποχή τους και δεύτερον λόγω μικρού μεγέθους αποροφανε όλα τα φυτό φάρμακα..
Μου φαίνεται πολύ ευαίσθητος ο οργανισμός ενός πουλιού που είναι τόσα λίγα γραμμάρια.
Βέβαια πολλοί δίνουν οκ, απλά έστω να ήταν η εποχή του..
Έχουμε τόσα νόστιμα φρούτα τα καλοκαίρι.
Χαμομηλι είναι το καλύτερο το φρέσκο αλλά αν δεν έχεις (όπως εγώ 😛) μπορείς να βάλεις αυτό που είναι στα φακελάκια.
Αν θέλεις πρόσθεσε και λίγη ρίγανη μέσα και δυοσμο.
Έχεις δει την διαδικασία που χρειάζεται;
 
Κεράσια δεν κάνουν κακό όμως προσωπικά δεν θα έδινα γιατί πρώτον δεν είναι η εποχή τους και δεύτερον λόγω μικρού μεγέθους αποροφανε όλα τα φυτό φάρμακα..
Μου φαίνεται πολύ ευαίσθητος ο οργανισμός ενός πουλιού που είναι τόσα λίγα γραμμάρια.
Βέβαια πολλοί δίνουν οκ, απλά έστω να ήταν η εποχή του..
Έχουμε τόσα νόστιμα φρούτα τα καλοκαίρι.
Χαμομηλι είναι το καλύτερο το φρέσκο αλλά αν δεν έχεις (όπως εγώ 😛) μπορείς να βάλεις αυτό που είναι στα φακελάκια.
Αν θέλεις πρόσθεσε και λίγη ρίγανη μέσα και δυοσμο.
Έχεις δει την διαδικασία που χρειάζεται;
Δεν εχω δυοσμο και ριγανι φρεσκα. Είναι αποξηραμένα. Να τα βάλω όλα μαζι σε ενα δοχειο;
 
Κεράσια δεν είναι η εποχή τους τώρα; Τώρα είναι η εποχή τους Ιούνιο-Ιούλιο. Τα δίνουμε, πλένοντας καλά ίσως και αφήνοντάς τα για λίγα λεπτά σε ξυδόνερο να απαλλαγούν από τυχόν φυτοφάρμακα. Επίσης αφαιρούμε τα κουκούτσια που είναι τοξικά και επικίνδυνα.
Χαμομήλι αν έχεις αποξηραμένο ανθό, μπορείς να τον δώσεις και να τον φάει ως έχει, μπορείς φυσικά και σε τσάι όπως σου γράφει η @ilie mp .
Διάβασε αυτά που σου δίνω.
 
Προσωπικά τα κεράσια το ηξερα Μαιο-Ιούνιο αλλά όπως είδα τώρα στο ίντερνετ είναι Μαιο-Ιουνιο-Ιούλιο.
Προσωπικά το ροδακινο το θεωρώ καλύτερη επιλογή αλλά εννοείται ότι χρειάζονται τα πάντα.
 
Προσωπικά τα κεράσια το ηξερα Μαιο-Ιούνιο αλλά όπως είδα τώρα στο ίντερνετ είναι Μαιο-Ιουνιο-Ιούλιο.
Ναι η αλήθεια είναι πως είναι προς το τέλος τους τώρα αλλά σίγουρα είναι φετινά και όχι ψυγείου ή εισαγωγής. 🙂
 
Ναι η αλήθεια είναι πως είναι προς το τέλος τους τώρα αλλά σίγουρα είναι φετινά και όχι ψυγείου ή εισαγωγής. 🙂
μην ξεχνάμε οτι στην Ελλάδα έχουμε και πολλά διαφορετικά είδη κερασιών αλλά και διαφορετικά υψόμετρα - θερμοκρασίες οπότε είναι λογικές αυτές οι μικρές διαφοροποιήσεις
 
Ναι φυσικά! Όλα τα κουκούτσια όλων των φρούτων/λαχανικών κτλ είναι τοξικά για τα πουλάκια μας! Προσοχή!

Αλίκη μου τα κουκουτσια του καρπουζιού δεν είναι τοξικά για τους παπαγάλους :)
το ίδιο ισχύει και για του πεπονιου.
 
Αλίκη μου τα κουκουτσια του καρπουζιού δεν είναι τοξικά για τους παπαγάλους :)
το ίδιο ισχύει και για του πεπονιου.
Και τι καλέ δίνεις τα κουκούτσια να τα φάει; Εδώ δεν κάνουν καλό σε μας θα κάνουν σε πλασματάκι 100 γρ; Εγώ αν είχα παπαγαλάκι δε θα του τα έδινα πάντως 😛
 
Τα κουκούτσια που είναι τοξικά για τα πουλιά (και για άλλα ζώα) αναφέρονται σε κατάλογο στο τέλος του άρθρου Ασφαλή και Τοξικά φυτά και καρποί για τα πτηνά μας, όλα τα άλλα είναι ασφαλή και οι παπαγάλοι μπορούν να τα σπάσουν. Προφανώς για μικρότερα πουλάκια αυτό δεν είναι εφικτό.
 
Τα κουκούτσια που είναι τοξικά για τα πουλιά (και για άλλα ζώα) αναφέρονται σε κατάλογο στο τέλος του άρθρου Ασφαλή και Τοξικά φυτά και καρποί για τα πτηνά μας, όλα τα άλλα είναι ασφαλή και οι παπαγάλοι μπορούν να τα σπάσουν. Προφανώς για μικρότερα πουλάκια αυτό δεν είναι εφικτό.
Έδωσες την λύση! Εμείς οι καναρινάδες δεν δίνουμε κουκούτσια στα πουλιά μας! 😛
 
Εμείς οι καναρινάδες δεν δίνουμε κουκούτσια στα πουλιά μας! 😛
Σωστά...
Τα καναρίνια δεν ακουμπούν τα κουκούτσια...
Στους παπαγάλους επικρατεί μια φυσική "περιέργεια" και είναι εύκολο το λάθος.
 
Back
Top