Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Βάλε κάθε μέρα καινούρια πράγματα και τροφές, μην χάνεις χρόνο να μαθαίνει όσο είναι μικρό. Μπάμιες, φασολάκια, καρότο, πιπεριές ακόμα και καυτερές, καλαμπόκι κτλ. Δώσε βάση στα λαχανικά και λιγότερο στα φρούτα.
Όλα ωμά; Τα κουκούτσια ή οι σποροι που εχουν μεσα τα λαχανικα;
 
Όλα ωμά. Αν δώσεις μπρόκολο ή σπανάκι ζεματισέ το ελαφρά. Στα δικά μου έδινα τα πάντα απο την αρχή που έφυγαν απο τους γονείς τους κι έχουν μάθει και τρώνε τα πάντα.
 
Δοκίμασε και χόρτα, αρωματικά βότανα χλωρά.
Γιατί σου αγρίεψε τόσο μικρό; Το αφήνετε πολλές ώρες μόνο του; Μήπως έχει φασαρία το δωμάτιο;
Μην βιάζεσαι για τα πέλετς, τώρα μόλις άρχισε τους σπόρους.
Ίσως να είναι απο την φασαρία; Είναι στο σαλονι που έχει και τηλεοραση και έχει και κοσμο.
 
Ίσως να είναι απο την φασαρία; Είναι στο σαλονι που έχει και τηλεοραση και έχει και κοσμο.

Γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει αυτό. Πολλά μικρά πουλιά ίσως σε δοκιμάσουν μερικές φορές, αν τραβήξεις το χέρι σου μερικές απο αυτές αρχίζεις να εδραιώνεις μια τέτοια συμπεριφορά.
 
Γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει αυτό. Πολλά μικρά πουλιά ίσως σε δοκιμάσουν μερικές φορές, αν τραβήξεις το χέρι σου μερικές απο αυτές αρχίζεις να εδραιώνεις μια τέτοια συμπεριφορά.
Ναι το τραβουσα συνεχως αλλα μετα δεν το έκανα. Τωρα ομως που δαγκώνει δυνατά το τραβαω συχνα. Οταν δεν το τραβήξω μου κάνει πληγή.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ίσως δεν ασχολείσαι επαρκώς με το πουλί.
Είναι πολύ μικρό για να είναι τοσο άγριο που δεν μπορείτε να το βγάλετε από το κλουβι.
Ειδικά ένα πουλί που έχετε ταισει οι ίδιοι με κρέμα..
Ποια είναι η καθημερινή σας ασχολια μαζί του;
Αν πχ ασχολείστε μια φορά την εβδομάδα το χάσατε το παιχνίδι.

Ναι το τραβουσα συνεχως αλλα μετα δεν το έκανα. Τωρα ομως που δαγκώνει δυνατά το τραβαω συχνα. Οταν δεν το τραβήξω μου κάνει πληγή.

Στην αρχή που τραβουσες το χέρι σου το τραβουσες γιατι σε δαγκωνε ή απλά ήθελε να σε δοκιμασει κι εσύ φοβόσουν.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ίσως δεν ασχολείσαι επαρκώς με το πουλί.
Είναι πολύ μικρό για να είναι τοσο άγριο που δεν μπορείτε να το βγάλετε από το κλουβι.
Ειδικά ένα πουλί που έχετε ταισει οι ίδιοι με κρέμα..
Ποια είναι η καθημερινή σας ασχολια μαζί του;
Αν πχ ασχολείστε μια φορά την εβδομάδα το χάσατε το παιχνίδι.
Το βγάζω καθε μερα 2 ωρες μπορει και περισσοτερο αλλα παίζει μονο του. Δεν μπορω να παιξω μαζι του για τους γνωστους λογους. Δεν μας αφήνει να το αγγίξουμε

Στην αρχή που τραβουσες το χέρι σου το τραβουσες γιατι σε δαγκωνε ή απλά ήθελε να σε δοκιμασει κι εσύ φοβόσουν.
Ισως για να δοκιμασει. Αυτο ήταν λαθος
 
Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα (για να μην γίνω ακραίος και πω όλα) τέτοια πουλιά (που δαγκώνουν) σε τέτοια ηλικία είναι αυτά που δεν έχουν γνωρίσει καθόλου γονείς.

Δελέαζέ τον να βγει απο το κλουβί και ζήτα του μετά να ανέβει στο χέρι αφού το αποσπάσεις την προσοχή με κάτι. Αν βρεις λιχουδιά που του αρέσει χρησιμοποήσέ το ως επιβράβευση.
 
Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα (για να μην γίνω ακραίος και πω όλα) τέτοια πουλιά (που δαγκώνουν) σε τέτοια ηλικία είναι αυτά που δεν έχουν γνωρίσει καθόλου γονείς.

Δελέαζέ τον να βγει απο το κλουβί και ζήτα του μετά να ανέβει στο χέρι αφού το αποσπάσεις την προσοχή με κάτι. Αν βρεις λιχουδιά που του αρέσει χρησιμοποήσέ το ως επιβράβευση.
Απο το κλουβί βγαίνει. Μετα είναι όλο το πρόβλημα. Μου κάνει καποιους θορυβους οπως βρηχυθμό και οταν βάλω το δακτυλο μου ανοιγει το στομα του να δαγκώσει και να επιτεθεί.
 
Απο το κλουβί βγαίνει. Μετα είναι όλο το πρόβλημα. Μου κάνει καποιους θορυβους οπως βρηχυθμό και οταν βάλω το δακτυλο μου ανοιγει το στομα του να δαγκώσει και να επιτεθεί.

Κράτα μια μικρή πατήθρα και ζήτα να ανέβει σε αυτήν πλησιάζοντάς την προς το στήθος του. Έπειτα απο εκεί στο χέρι σου.
 
Έχω την αίσθηση πως κι εσύ το φοβάσαι και αυτό το αντιλαμβάνεται. Να προσέχεις και πως τείνεις τα χέρια σου όχι ανοιχτά. Μην βάζεις το δάχτυλο, βάζε τροφή στην παλάμη σου.
 
Κράτα μια μικρή πατήθρα και ζήτα να ανέβει σε αυτήν πλησιάζοντάς την προς το στήθος του. Έπειτα απο εκεί στο χέρι σου.
Το δοκίμασα αλλα δεν ανεβαίνει. Κανει πισω συνεχως. Δοκιμασα πολλα πραγματα. Θα ξαναδοκιμασω βεβαια και αυριο και καθε μερα.

Έχω την αίσθηση πως κι εσύ το φοβάσαι και αυτό το αντιλαμβάνεται. Να προσέχεις και πως τείνεις τα χέρια σου όχι ανοιχτά. Μην βάζεις το δάχτυλο, βάζε τροφή στην παλάμη σου.
Εγω βαζω δακτυλο. Αρα να βαζω σπορια στην παλαμη μου και να κοντεύω;
 
Όταν βγαίνει από το κλουβί που κάθεται; Έχεις κάποιο τραπέζι; Να του έκανες κάποιον θόρυβο να έρχεται να το ταΐζεις.
 
Όταν βγαίνει από το κλουβί που κάθεται; Έχεις κάποιο τραπέζι; Να του έκανες κάποιον θόρυβο να έρχεται να το ταΐζεις.
Σκαρφαλώνει στην οροφη του κλουβιου και παιζει εκει ή καθεται
 
Για να το μάθεις να έρχεται εκείνο σε εσένα θέλει υπομονή.
Μην ανοίγεις το κλουβι και βάζεις το χέρι σου από τη στιγμή που δεν σε εμπιστεύεται.
Πάρε κεχρι στο χέρι σου και δωστου να φαει, όταν φάει και τρελαθεί (όλοι οι παπαγαλοι τρελενονται για κεχρι) πάρε το ξύλο με το ένα χέρι και με το άλλο κράτα το κεχρι πάνω από το ξύλο και πίεσε ελαφρά το στήθος του και πες "πανω".
Σιγά σιγά θα το μάθει (μην σου πω και γρήγορα γρηγορα).
Όταν πήρα το δικό μου δεν ήξερε να ανεβαίνει στο δάχτυλο (λογικό αυτό δεν γεννιούνται με εντολές 😛) και έκανα το κόλπο που σου είπα.
Ανοίγα το κλουβι και έβαζα το δάχτυλο στην κοιλίτσα του κρατώντας κεχρι και μόλις ανέβαινε έλεγα πάνω και το έμαθε μέσα σε μια μερα).
Γενικά να ξέρεις ότι ειδικά με τα ρινγκνεκ έχεις ένας ισχυρό όπλο στα χέρια σου "το φαι".
Είναι πολύ φάγανε πουλιά και τρελενοναι για λιχουδιές. Εκμετάλλευσου το!
Οπότε πλησιάζεις το κλουβι να του λες το όνομα του με απαλή φωνή και ακόμα και να μην πηγαίνεις σε εκείνον, να κάνεις πάντα μια στάση και να του δίνεις κάποια λιχουδια.
Ίσως πρέπει να φτιάξεις πρώτα τη σχέση σας εντός κλουβιου πριν τον βγάλεις ξανά έξω.
Δεν προσπάθω να το παίξω ειδική γιατί κι εγώ έχω κάνει λάθη με τον δικό μου, απλά προσπαθώ να δω που έχω κάνει λάθη και να φτιάξω εκείνα τα σημεία.
 
Παιδια σκεφτομαι να δοκιμασω να δωσω 2-3 κερασια στο παπαγαλακι μου να δω πως θα αντιδράσει.. Επίσης και χαμομήλι σκεφτομαι. Αλλα αυτο πως να είναι; Αυτο που αγοράζουμε και το ζεματίζουμε μεσα στο νερο για να κάνουμε τσαι; Εννοω αυτο το μπουκαλακι που έχει αρκετο χαμομήλι μεσα..
 
Back
Top