Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Παιδιά το πουλλακι όταν εκνευριστεί πολύ καποιες φορές βάζει το κεφάλι του πισω στα φτερα του για κανενα λεπτο και μετά είναι μια χαρά. Το κανει τις περισσότερες φορές οταν είναι εκτός κλουβιου. Εννοω όταν καθεται στην οροφή του κλουβιου και αναστατωθεί το κάνει αυτό. Και καποιες φορές παλι όταν αναστατωθει και κοντεύουμε του κλουβιου καθως καθεται επάνω σηκώνει το ένα ποδι. Όταν ηρεμήσει είναι μια χαρά. Τι σημαίνει αυτό;
 
Από αυτά που παρατηρείς εσύ, είναι σημάδια εκνευρισμού. Το θέμα είναι ποια είναι αυτά που το εκνευρίζουν; Έχεις παρατηρήσει;
 
Από αυτά που παρατηρείς εσύ, είναι σημάδια εκνευρισμού. Το θέμα είναι ποια είναι αυτά που το εκνευρίζουν; Έχεις παρατηρήσει;
Δεν ξερω.. Υπολογίζω οτι δεν κοιμαται καλά τα βραδια. Επειδη ο πατερας μου μπορει να εχει αναμένη την τηλεόραση μεχρι τις 3 τα ξημερώματα καθε βράδυ. Νομίζω ότι είναι αυτό αλλα δεν είμαι σίγουρος και πολυ
 
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.
Όταν βάζουν το κεφαλάκι στα φτερά τους το κάνουν είτε για να κοιμηθουν είτε για να ξυστουν.
Επίσης όταν σηκώνουν το πόδι το κάνουν για ξεκούραση.
Αυτό εννοείς;
 
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.
Όταν βάζουν το κεφαλάκι στα φτερά τους το κάνουν είτε για να κοιμηθουν είτε για να ξυστουν.
Επίσης όταν σηκώνουν το πόδι το κάνουν για ξεκούραση.
Αυτό εννοείς;
Αυτα τα κάνει οταν εκνευριστει πολυ κατα την διάρκεια της μέρας οταν το βγάζουμε για να παιξει και οταν φοβηθει κατι πολυ το κανει συνεχώς για κανενα λεπτο και μετα οταν ηρεμήσει είναι μια χαρα. Επίσης δεν ξερω αν ξυνεται εκει μέσα γιατι δεν κουναει το κεφάλι του. Γιαυτο προβλιματίζομαι
 
Το βράδυ δεν τον σκεπαζετε με ένα παπάκι για να μην τον ενοχλούν τα φώτα;
 
Επειδη ο πατερας μου μπορει να εχει αναμένη την τηλεόραση μεχρι τις 3 τα ξημερώματα καθε βράδυ. Νομίζω ότι είναι αυτό αλλα δεν είμαι σίγουρος και πολυ
Σίγουρα αυτό απορρυθμίζει βάναυσα το πουλί. Πρέπει να βρείτε μία λύση.
 
Πάντως -και πραγματικά δεν το λέω με κακια- δεν έχετε κάνει καθόλου καλή αρχή με το πουλάκι, το οποίο είναι ακόμα μωρό και το μονο που θέλει ειναι ασφάλεια, πρόγραμμα και ύπνο.
Το ξερω ότι δεν έχεις κακές προθέσεις προς το νέο σου φίλο όμως φαίνεται ότι είναι στρεσαρισμενο.
Άγριευει και δαγκωνει από φόβο γιατί δεν νιώθει ασφάλεια.
Πράγμα σπάνιο για ένα πουλάκι που έχει ταισει με κρέμα από εσάς τους ίδιους και θα έπρεπε να είναι σαν σκυλακι.
Άλλο όταν θα ερχόταν η ενηληκιωση του, εκεί θα ήταν λογική μια διαφορετική συμπεριφορά.
Πρέπει να το πάτε από την αρχή για να είστε όλοι χαρούμενοι.
1) το πουλάκι χρειάζεται ύπνο, στην ανάγκη πηγαίνετε και αγοράστε ένα πανί με πιο μαλακό ύφασμα (δεν χρειάζεται να είναι ακριβο).
2) να του μιλάτε πάντα με ήρεμη φωνή και οπότε κάνει κάτι θετικό να λέτε χίλια μπράβο
3) προσπαθήστε να κερδισετε πάλι την εμπιστοσύνη του.

Φαίνεται ότι θέλεις το καλύτερο για το μικρο σου φίλο γιατί το ψάχνεις, ρωτάς κλπ γι αυτό στα είπα όλα αυτά.
Τελείως φιλικά :)
 
Πάντως -και πραγματικά δεν το λέω με κακια- δεν έχετε κάνει καθόλου καλή αρχή με το πουλάκι, το οποίο είναι ακόμα μωρό και το μονο που θέλει ειναι ασφάλεια, πρόγραμμα και ύπνο.
Το ξερω ότι δεν έχεις κακές προθέσεις προς το νέο σου φίλο όμως φαίνεται ότι είναι στρεσαρισμενο.
Άγριευει και δαγκωνει από φόβο γιατί δεν νιώθει ασφάλεια.
Πράγμα σπάνιο για ένα πουλάκι που έχει ταισει με κρέμα από εσάς τους ίδιους και θα έπρεπε να είναι σαν σκυλακι.
Άλλο όταν θα ερχόταν η ενηληκιωση του, εκεί θα ήταν λογική μια διαφορετική συμπεριφορά.
Πρέπει να το πάτε από την αρχή για να είστε όλοι χαρούμενοι.
1) το πουλάκι χρειάζεται ύπνο, στην ανάγκη πηγαίνετε και αγοράστε ένα πανί με πιο μαλακό ύφασμα (δεν χρειάζεται να είναι ακριβο).
2) να του μιλάτε πάντα με ήρεμη φωνή και οπότε κάνει κάτι θετικό να λέτε χίλια μπράβο
3) προσπαθήστε να κερδισετε πάλι την εμπιστοσύνη του.

Φαίνεται ότι θέλεις το καλύτερο για το μικρο σου φίλο γιατί το ψάχνεις, ρωτάς κλπ γι αυτό στα είπα όλα αυτά.
Τελείως φιλικά :)
Ναι το γνωρίζω. Προσπαθω για το καλύτερο και γω :)
 
Δεν ξερω όμως τι να κάνω. Καμια λύση υπάρχει;
Πρέπει να τσεκάρεις τον χώρο σου, παίρνοντας υπ' όψιν σου και αυτά https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ .
Εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε από την στιγμή που θα βρεθείς σε διλήμματα περί του ποιος χώρος είναι καλύτερος από κάποιον άλλον, έτσι γενικά λύση δεν μπορούμε να σου πούμε.
Γενικά συμφωνώ με όσα σου είπε η @ilie mp. Τώρα για το πανί, αν παίζει η τηλεόραση, τσιγάρα και φασαρία, δεν νομίζω πως καλύπτεται η ανάγκη του πουλιού.
 
Δεν ξερω.. Υπολογίζω οτι δεν κοιμαται καλά τα βραδια. Επειδη ο πατερας μου μπορει να εχει αναμένη την τηλεόραση μεχρι τις 3 τα ξημερώματα καθε βράδυ. Νομίζω ότι είναι αυτό αλλα δεν είμαι σίγουρος και πολυ
Να προασπαθήσεις να βρεις άλλο χώρο καταλληλότερο για το πουλί που δεν θα υπάρχουν ανθρώπινες δραστηριότετες τις ώρες του ύπνου.
Αν αυτό είναι ανέφικτο τότε οποσδήποτε να ακολουθήσεις την παρακάτω συμβουλή... αλλά χρησιμοποιώντας πανάκι κι όχι όπως από λάθος γράφτηκε "παπάκι"
Το βράδυ δεν τον σκεπαζετε με ένα παπάκι για να μην τον ενοχλούν τα φώτα;
όσο για τους φόβους σου
Όχι σκεφτομαι να το κάνω με καμια πετσέτα αλλα είναι ζεστη και φοβάμαι να το κάνω
Καλύτερα λίγο ίσως παραπάνω ζέστη... αλλά ύπνος με ηρεμία... Παρά αυτό που βιώνει το φιλαράκι σου.
 
Δεν είναι λύση το πανάκι μην αποπροσανατολιζόμαστε. Έχει και ακοή το πτηνό. Και δεν γνωρίζουμε και τις λοιπές συνθήκες, για τσιγάρα, συντροφιές κτλ.
 
Η αλήθεια ειναι οτι δε διάβασα όλες τις σελίδες αλλα πήρες ενα μωρο
Θέλει κάποιον συνεχεια μαζι του
Μια φωλίτσα να νιώθει ασφάλεια
Και να ξεκουράζεται πολυ (ως μωράκι θέλει ύπνο )
Επίσης εγω περισυ το καλοκαίρι ξυπνούσα κατα τις 6 το πρωι για να ταΐσω το λοβακι μου
Θυμάμαι πως της άρεσε πολυ να καθόμαστε στη βεράντα να τρώει το πρωινό της
Να το βγάζεις που και που στη βεράντα η στον κήπο αγκαλιά σου παντα νωρίς το πρωι που δεν κανει ζέστη
Ίσως έτσι του περάσουν και οι ανησυχίες που έχει
 
Να το βγάζεις που και που στη βεράντα η στον κήπο αγκαλιά σου παντα νωρίς το πρωι που δεν κανει ζέστη
Ίσως έτσι του περάσουν και οι ανησυχίες που έχει

Συγγνώμη είναι τώρα αυτή σοβαρή απάντηση σε ένα δημόσιο φόρουμ που διαβάζει τόσος κόσμος; -και μάλιστα κόσμος που πολλές φορές έχει αγνια-

Εδώ άνθρωποι που τα έχουν χρόνια και έχουν τρομερό δέσιμο με τους παπαγάλους τους δεν τα βγάζουν ελεύθερα στο μπαλκονι και στην αυλή γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να φύγουν και στη χειρότερη να τα φαει κάποιο αρπακτικο.

Πότε δεν βγάζουμε τα πουλιά ελεύθερα έξω εκτός αν είναι σε κλουβι ή ειδικό λουράκι.
 
Δεν ειπα να βγάλει έξω μωράκι που μπορεί να πετάξει
ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ που δεν έχει τη δυνατότητα να φύγει
Αν ειναι δυνατόν, αν εσείς καταλάβατε οτι ειπα να το βγάλει να πετάξει τι να σας πω
 
Νομίζω πως εννοεί η Μαρία όσο είναι βρέφος. Πρέπει βέβαια να το διευκρινίσει.
 
Back
Top