Γενικά Άρρωστο παπαγαλάκι σε πετ σοπ

@Ledagcc και αυτός έτσι αποκοιμαται,έχω το βίντεο δευτερόλεπτα πριν κοιμηθεί,θα το ανεβάσω τώρα 🤣
[automerge]1663075868[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
να τος😅😅😅

Τι απίστευτη φατσούλα είναι αυτή!! 😍
Επειδή έχω παρακολουθήσει το νήμα μόνο από τις φωτογραφίες και τα βίντεο, θα θελα να ρωτήσω τι έχει τελικά το πουλάκι; Είναι προχωρημένη αρθρίτιδα;
 
@mpalitsas καλησπέρα !! Το πουλάκι είχε κομμένα φτερά και έκανε σπασμωδικές κινήσεις με το κεφάλι,ήταν γεμάτο κοκκιδια και ασκαριδες και τα ποδαράκια του εχουν μεγαλύτερο άνοιγμα απ' το φυσιολογικό..αυτά τα λίγα 😅
 
@mpalitsas καλησπέρα !! Το πουλάκι είχε κομμένα φτερά και έκανε σπασμωδικές κινήσεις με το κεφάλι,ήταν γεμάτο κοκκιδια και ασκαριδες και τα ποδαράκια του εχουν μεγαλύτερο άνοιγμα απ' το φυσιολογικό..αυτά τα λίγα 😅
Οκ! Ρώτησα επειδή το δικό μου καναρίνι είναι στις αρχές αρθρίτιδας (διαγνωσμένη από δυο γιατρούς, Ακρίβο και Δουκάκη) και ξέρω πως σε προχωρημένο στάδιο η εικόνα μπορεί να μοιάζει με αυτή που έχει το ζελεδάκι. Εμένα οι οδηγίες μου είναι να δίνω ένα αντιφλεγμονώδες όταν δείχνει να πονάει (meloxoral -θέλει συνταγή γιατρού) και κάθε 3 μέρες, μασάζ με τζελ αλόης στο πόδι.

Τι να πεις... Όταν αρρωσταίνουν τα αγαπάς περισσότερο 😁

Καλησπέρα!
 
@mpalitsas περαστικά στην ψυχούλα σου..το ζελεδακι δεν δείχνει να πονάει ,τα ποδαράκια του φαίνονται ανοιχτά όπως σε κάποιους νεοσσούς και περπατάει με ανοιχτά πόδια κάπως...πως έβγαλε το συμπέρασμα ότι πονάει;
 
@Irene chatzimichail Είναι κάποιες περίοδοι που είναι εντελώς εμφανές ότι πονάει το πόδι του, δηλαδή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα δοκιμάζει να το πατήσει, το σηκώνει, ξαναδοκιμάζει, το ξανασηκώνει... Και τελικά το κρατά πολλές ώρες σηκωμένο. Χτυπήματα δεν έχει, η κοιλιά του πεντακάθαρη, οπότε το συμπέρασμα των γιατρών είναι αρθρίτιδα ή αλλιώς κάτι νευρολογικό. Σε προχωρημένο στάδιο (ξου ξου ξου), θα δυσκολεύεται πολύ να σταθεί, θα είναι μόνιμα στον πάτο, θα πρέπει να του 'χω τα πράγματα κάτω. Κι επειδή είδα ότι έχεις τροφές κάτω, σκέφτηκα μήπως είναι αυτό.
 
@mpalitsas κατάλαβα..όχι αυτός τα πατάει κανονικά αλλά είναι ανοιχτά ,στραβοκανης.. περνάει τον περισσότερο του χρόνο στο έδαφος , σκαρφαλώνει ελάχιστα και στις πατηθρες δεν κάθεται σχεδόν καθόλου ...τώρα που δυνάμωσε κι έβαλε βάρος θα του ανεβάσω το μπωλ πιο ψηλά..αυτό που βλέπεις στο πιατακι είναι αυγό που το αφήνω μια ώρα και το μαζεύω..
 
Και εκεί που έκατσε ο κύριος να παίξει για 28492η φορά με τον σταυρό μου...
[automerge]1663606616[/automerge]
...τον πήρε ο ύπνος και λέω..τι γλυκό παιδάκι είναι αυτό ...
 

Συνημμένα

  • IMG_20220919_195158.webp
    IMG_20220919_195158.webp
    63,9 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20220919_195616.webp
    IMG_20220919_195616.webp
    43,5 KB · Προβολές: 40
Και ξαφνικααααα...ανοίγει τα μάτια ,δίνει μια στον σταυρό και κόβει την αλυσίδα😡 ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ😏
[automerge]1663606751[/automerge]
@MARY58 ναι ναι πολύ γλυκούλης ,δες παρακάτω τι έκανε😏
 

Συνημμένα

  • IMG_20220919_195219.webp
    IMG_20220919_195219.webp
    38 KB · Προβολές: 34
Κορίτσια κρατάτε σειρά προτεραιότητας. Πίσω μου!😜 Δηλώνω υποψήφια. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει καλή παρέα με τον Σοφοκλή. Τι ένας άτακτος , τι δύο! Άσε που έχουν το ίδιο μπόι!
 
@Ledagcc δεκτό! Ο Σοφοκλής λίγο θα στραβωσει αλλά είναι γνωστός ο γλυκός κ φιλειρηνικός του χαρακτήρας! Θα τον συνηθίσει σίγουρα. 😍
@Irene chatzimichail Η Ειρήνη έχει φρικάρει ή ακόμα;
 
Σιγά μην τον δώσει η Ειρήνη!!!!
Αλλά σε περίπτωση που...Ζελεδάκι ένα θα σου πω,έχω ΔΥΟ όμορφα κορίτσια για εσένα να διαλέξεις και είμαστε και κοντά. 😉
Σφαζομαστε για 'σενα! 🤣
 
@MARY58 σήμερα πρωί πρωί τον θυμιασα για καλό και κακο 😛🤣 τώρα το πρωί είχε ανέβει στο κλαδί και έκανε τρρρ τρρ ,τα δικά του..λέω αχχχ εκεί μέσα θα μείνει παλιοζιζανιο 🤣
[automerge]1663652745[/automerge]
@Niva99 Θεσσαλονίκη είμαστε κι εμείς ,διάβασε λίγο τα μηνύματα εδώ και μου είπε ότι από δω και πέρα δεν θα κόψει ξανά την αλυσίδα μου ,θ ασχοληθεί με κάτι άλλο 😛😛🤣
[automerge]1663652831[/automerge]
@Ledagcc σφαζεστε για το μικρό ζελεδακι βλεπωωωω,είναι μεγάλο ζιζάνιο ,όταν πήγα να τον αφήσω στο κλουβί του Μ έδωσε μια δαγκωνιααα,με ρήμαξε🤣
[automerge]1663652916[/automerge]
@Maria Pol νομίζω τα κορίτσια σου θα ξενερωναν με το πόσο αρτσουμπαλος είναι ,τζάμπα το προξενιό 🤣 χαχαχαχα
 
Back
Top