Γενικά Άρρωστο παπαγαλάκι σε πετ σοπ

Τι ευχάριστα νέα είναι αυτά?!! 🙂
Φαίνεται όντως ότι έχουν ζωντανέψει τα χρώματα του🙂
Και έχει πολυ όμορφα χρώματα, αυτή η Διχρωμια είναι πολυ όμορφη και ξεχωριστή!!🥰
 
@Anna Maria Mp επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τις μεταλλάξεις τους ,διάβασα ότι τα αρσενικά έχουν μπλε στα πλαϊνά..επομένως όλα τα πράσινα αρσενικά παπαγαλάκια έτσι δεν είναι;
[automerge]1661849641[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το ανέβασα στο YouTube 😁
 
@Irene chatzimichail και εγώ αρσενικό έχω αλλά δεν έχω ιδέα για τις μεταλλάξεις 😅
Ξέρω όμως ότι τα αρσενικά σε σχέση με τα θηλυκά έχουν πιο έντονο χρώμα στο κεφάλι ενώ τα κορίτσια είναι μονόχρωμα.
Επίσης και ο δικός μου έχει αυτό το μπλε σκουρο στο πλαι του ματιου ενώ ο υπόλοιπος ειναι γαλάζιος 🥰
 
@Anna Maria Mp επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τις μεταλλάξεις τους ,διάβασα ότι τα αρσενικά έχουν μπλε στα πλαϊνά..επομένως όλα τα πράσινα αρσενικά παπαγαλάκια έτσι δεν είναι;
[automerge]1661849641[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το ανέβασα στο YouTube 😁
Ρε συ ειναι πολυ γλυκας αυτός!! Για φάγωμα είναι!! ☺
 
@Anna Maria Mp επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τις μεταλλάξεις τους ,διάβασα ότι τα αρσενικά έχουν μπλε στα πλαϊνά..επομένως όλα τα πράσινα αρσενικά παπαγαλάκια έτσι δεν είναι;
[automerge]1661849641[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το ανέβασα στο YouTube 😁
Βασικά δεν πρόκειται για μετάλλαξη. Αρχέγονο αρσενικό είναι το πουλάκι, το πράσινο είναι το φυσικό τους χρώμα. Όλα τα υπόλοιπα χρώματα θεωρούνται μεταλλάξεις. Τα αρσενικά ξεχωρίζουν χρωματικά από τα θηλυκά σε όλες τις μεταλλάξεις (εκτός από τα Albino) όπως συμβαίνει και στα αρχέγονα. Τα αρσενικά έχουν πιο ζωηρά χρώματα στο κεφάλι, τη λεγόμενη μάσκα, έντονο μπλε στο μάτι, το φρύδι το λεγόμενο και τα χαρακτηριστικά μπλε φτερά πτήσης. Παρατήρηση :
Στα αρχέγονα θηλυκά όπως και στα θηλυκά κάποιων μεταλλάξεων μπορεί να παρατηρήσουμε την ύπαρξη του μπλε "φρυδιού" όπως και μπλε χρώμα στην πλάτη, τα οποία είναι πιο "ξεθωριασμένα" σε σχέση με τα αντίστοιχα των αρσενικών. Γι αυτό υπάρχουν και τα σχετικά μπερδέματα στον διαχωρισμό των φύλων.
 
Βασικά δεν πρόκειται για μετάλλαξη. Αρχέγονο αρσενικό είναι το πουλάκι, το πράσινο είναι το φυσικό τους χρώμα. Όλα τα υπόλοιπα χρώματα θεωρούνται μεταλλάξεις. Τα αρσενικά ξεχωρίζουν χρωματικά από τα θηλυκά σε όλες τις μεταλλάξεις (εκτός από τα Albino) όπως συμβαίνει και στα αρχέγονα. Τα αρσενικά έχουν πιο ζωηρά χρώματα στο κεφάλι, τη λεγόμενη μάσκα, έντονο μπλε στο μάτι, το φρύδι το λεγόμενο και τα χαρακτηριστικά μπλε φτερά πτήσης. Παρατήρηση :
Στα αρχέγονα θηλυκά όπως και στα θηλυκά κάποιων μεταλλάξεων μπορεί να παρατηρήσουμε την ύπαρξη του μπλε "φρυδιού" όπως και μπλε χρώμα στην πλάτη, τα οποία είναι πιο "ξεθωριασμένα" σε σχέση με τα αντίστοιχα των αρσενικών. Γι αυτό υπάρχουν και τα σχετικά μπερδέματα στον διαχωρισμό των φύλων.
Γιάννη σε ευχαριστούμε
για τις πληροφοριες που μοιράζεσαι μαζί μας!!
θα ήθελα να σε ρωτησω μια απορία που μου γεννήθηκε τώρα που διάβασα το κείμενο σου.
Ποια ειναι η διαφορά των αρσενικών αρχεγονων όπως το Ζελεδάκι το οποίο έχει μπλε σκουρο σε κάποια σημεία σε σχέση με κάποια αρχέγονα αρσενικά που δεν έχουν καθόλου αυτό το μπλε και είναι σκέτο πρασινο?
Παίζει ρόλο το χρώμα των γονιών που ζευγαρώνουν??
 
@MARY58 είμαστε στην 4η μέρα σήμερα ,η αγωγή του τελειώνει 12/09...έχουμε μέλλον ακόμη 😅 κάθε μέρα είναι και πιο ζωηρός ,από χτες σταμάτησε να είναι νωχελικος ♥️ ανεβάζω κι ένα βίντεο που χαλαρώνουμε ♥️
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Irene chatzimichail Είναι τόσο γλυκός κ τόσο συγκινητικό το δέσιμο σας. Ειρήνη μου να το χαίρεσαι το διαμαντάκι σου. Μπορεί να έχεις δρόμο με την θεραπεία του αλλά είναι πολύ καλό που βλέπεις θετικά αποτελέσματα από την αρχή.
 
@MARY58 Σ ευχαριστώ πολύ Μαίρη μου...♥️ Η αλήθεια είναι ότι έχει μέλλον ακόμη στην αποκατάσταση του αλλά ειλικρινά δεν έχει καμία σχέση με το πουλάκι που ήταν 10 μέρες πριν...βασικά νόμιζα θα ναι μουγγός,από χτες όμως λέει τα δικά του και χαίρεται η ψυχούλα μου♥️ ίσως του αρέσει που έχει και παρεα τα υπόλοιπα 17 πουλάκια μου 😅
 
@Irene chatzimichail αυτό που τραγουδάει είναι που έχει το χάδι σου κ την φροντίδα σου. Όλα τα άλλα έρχονται με απόσταση δεύτερα. Όλα καλά θα πάνε Ειρήνη κ κάθε μέρα θα έχει πρόοδο το μικρό μας ζελεδακι. Με την αγωγή αυτή θα επιτευχθεί αποπαρασίτωση;
 
@MARY58 στις υπόλοιπες εξετάσεις ήταν καθαρός ,μύκητες μυκοπλασμα ψιττακωση αρνητικός.. θετικός σε κοκκιδια και ασκαριδες,σε πρώτη φάση κάνουμε για τα κοκκιδια..για ασκαριδες ξεκινάμε τη Δευτέρα 05/09😁 και μετά το τέλος κι αυτής της θεραπείας συνεχίζουμε βιταμίνες για πτερορροια ♥️
 
Καλημέρα! Τι γλυκούλι Ζελεδακι!!!! Νομίζω αν το είχα δεν θα το άφηνα να φύγει από πάνω μου. Και.... δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά έχει καταχωρηθει σε όλους μας ως .... Ζελεδακι, όχι Παναγιώτης 😅🤣😍
 
Back
Top