Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

Συνήθως τα ταίζουν με πετσέτα όπως τα μωρά. Πρέπει να το καθαρίζεις με λίγο χλιαρό νερό που θα έχεις στην άκρη και θα το σκουπίζεις καλά μετά για να μην σου κρυώσει. Πάντως αν το έχεις τυλιγμένο σε πετσέτα δεν θα λερώνεται. Ή σπρώχνε και μικρότερη ποσότητα με την σύριγγα να προλαβαίνει. Όλα λερώνονται βέβαια. Δεν πρέπει να το αφήνεις να κολλάει πάνω του. Πρέπει να το καθαρίζεις επιτόπου με βρεγμένο πανί.
 
Το σκουπίζω απλά φοβάμαι να βάλω πολυ νερό μην πάθει τιποτα
Θα πειράζει αν το εβαζα μεσα σε νερακι και το σκούπιζα;
 
Όχι όχι ακόμα είναι πολύ μικρά δεν κάνει, με νωπό πανί θα τα καθαρίζεις και πάλι θα τα σκουπίζεις με στεγνό μετά καλά καλά. Βάζε τους πετσετάκι στον λαιμό όταν τα ταίζεις.
 
Πως να βάλω το πετσετακι φοβάμαι μην πνίγουν
Τα χαρνες τα ξέρεις τι γνώμη εχεις;
 
Ε δεν θα το δέσεις χα χα. Θα κρατάς με το αριστερό χέρι το πετσετάκι γύρω από το πουλί και με το δεξί θα το ταίζεις. Ή το αντίθετο αν είσαι αριστερόχειρας :)

Το harness είναι χρήσιμο και καλό είναι να το μάθεις στα μικρά αν θέλεις να τα βγάζεις έξω.
 
Δεξιόχειρας ειμΑι θα το δοκιμάσω
Πιστεύω ειναι καλο το χαρνες θα το έχω όλη μερα έξω κι οπότε θέλει θα μπαίνει
Σε τι τιμές κυμαίνονται αυτα;
 
Μπεταρα δεν ξηγιεσαι σωστα! 😎 Ουτε μια φωτογραφια να δουμε τα μωρα; Αν δεν επανορθωσεις αμεσα με πολλες φωτο και βιντεο απο το καθενα ξεχωριστα εγω δεν ξαναγραφω σε θεμα σου. Ουτε κι η Μαρια. 🙄
 
χαχα ειμαι στο χωριό τωρα αν μπω απο υπολογιστή θα επανορθώσω το υπόσχομαι!
 
Ανέστη μια ερώτηση που απευθύνεται κυρίως σε εσένα κι αν θες απάντησε μου
Τα μικρά αμαζονιακια που εχεις φωνάζουν;
Τα βλέπω και φαίνονται τέλεια και κατι αλλο αν επιτρέπεται απο που αγόρασες τους γονείς γιατί Ψάχνομαι κι εγω που έχω κολλήσει!



Επίσης έχω ευχάριστα νεα με τους παπαγαλους ολα εξελίσσονται τέλεια και ειδικά ο πρώτος ο οποίος θα μείνει σπιτι μου γιατι τους άλλους τους έχω βρει ήδη σπιτάκια φιλικά και οικογενειακά και λοιπόν ο πρώτος κανει ήδη το πρώτο κόλπακι του γυρίζοντας ανάποδα κάθεται δηλαδη ανάσκελα και στην χούφτα μου αλλα και κάτω όπου τον αφήσω
Για χάδια δεν το συζητάμε τρέλαινεται και ειδικά στο κεφαλάκι και στα φτερά απο κάτω ανοίγοντας τα
Σύντομα φωτογραφίες οταν επιστρέψω απο διακοπές
 
Ανέστη μια ερώτηση που απευθύνεται κυρίως σε εσένα κι αν θες απάντησε μου
Τα μικρά αμαζονιακια που εχεις φωνάζουν;
Τα βλέπω και φαίνονται τέλεια και κατι αλλο αν επιτρέπεται απο που αγόρασες τους γονείς γιατί Ψάχνομαι κι εγω που έχω κολλήσει!



Επίσης έχω ευχάριστα νεα με τους παπαγαλους ολα εξελίσσονται τέλεια και ειδικά ο πρώτος ο οποίος θα μείνει σπιτι μου γιατι τους άλλους τους έχω βρει ήδη σπιτάκια φιλικά και οικογενειακά και λοιπόν ο πρώτος κανει ήδη το πρώτο κόλπακι του γυρίζοντας ανάποδα κάθεται δηλαδη ανάσκελα και στην χούφτα μου αλλα και κάτω όπου τον αφήσω
Για χάδια δεν το συζητάμε τρέλαινεται και ειδικά στο κεφαλάκι και στα φτερά απο κάτω ανοίγοντας τα
Σύντομα φωτογραφίες οταν επιστρέψω απο διακοπές

Αν και οφ τοπικ εδω που ρωτας θα σου απαντησω κατα δευτερη εξαιρεση μιας και χρωστας ακομη φωτογραφιες απο τα μωρα. Ναι φωναζουν, οποιος εχει αμαζονιο που δεν λεει οτι δεν φωναζει ποτε λεει ψεμματα. Ειναι πουλια που ξεσηκωνονται για πλακα απο εντονο θορυβο οπως την ηλεκτρικη σκουπα, το μιξερ, ενα αυτοκινητο που μαρσαρει ή αν εισαι φωνακλας εσυ. Γενικοτερα ολοι οι μεγαλοι παπαγαλοι εχουν δυνατη φωνη.

Γραφω στο θεμα τους για την προελευση τους, το διαβασες αφου σκεφτεσαι να παρεις αμαζονιο; Η Φοιβη ειναι απο πετ σοπ και ο Τζοι απο τον Αργυρου στη Ροδο. Και τα δυο ειναι πουλια "δευτερου χεριου" που δεν τα ηθελαν.
 
Δεν τα ήθελαν; Απαράδεκτο
Για τις φωτο υποσχέθηκα
Ξέρω γω για την φωνή ειναι θέμα πολλοί που ρώτησα λένε δεν φωνάζουν αλλα ακομη καλύτεροι ειναι οι αφρικαν Γκρέι αλλα σε εμπιστεύομαι
 
Oι african greys κανουν διαπεραστικες ηχους σαν σφυριγματα σε συχνοτητες που δεν πιανουν αλλα πουλια με τις γκαριδες τους. Τα μικρα μου μπορω και τα ελεγχω οταν φωναζουν, τα μεγαλα οχι.
 
Τα μικρά ναι ελέγχονται περισσότερο γιατι ειναι εξημερωμένα
Εσυ τι θα προτείνες σε εμένα απο Αφρικαν Γκρέι και αμαζονιου;
Καθώς και πιο είδος απο το καθένα;
 
Ανέστη κανεις λίγη βοήθεια για τον καλο μενελαο που σύντομα θα ανεβάσει φωτογραφιες; :)
 
Ανέστη κανεις λίγη βοήθεια για τον καλο μενελαο που σύντομα θα ανεβάσει φωτογραφιες; :)

Οτι ειχα να σου πω στο ειπα. :) Δεν λεω ουτε μια λεξη παραπανω σε ανθρωπο που υποσχεται εδω και εναμιση μηνα και δεν δειχνει ουτε ενα pixel. 🙄
 
Ειμαι στο καράβι γυρίζω
Εχω πολλα νέα με τα μικρά ειδικά τον μεγάλο που θα κρατήσω και εχει αρχίσει και πετάει και του λέω ελα και έρχεται κατευθείαν πάνω μου οχι σε πολυ μεγάλη απόσταση γύρω στα 3-4 μέτρα που μπορει αλλα ειμαι πολυ χαρούμενος
Με τον αφρικαν βρήκα ενα φαινομενικά καλο εκτροφεα που το δίνει 500€ και προσφέρεται να έρθει αθηνα κλπ θα σας τα πω αναλυτικά οταν γυρίσω :)
 
Ειμαι στο καράβι γυρίζω
Εχω πολλα νέα με τα μικρά ειδικά τον μεγάλο που θα κρατήσω και εχει αρχίσει και πετάει και του λέω ελα και έρχεται κατευθείαν πάνω μου οχι σε πολυ μεγάλη απόσταση γύρω στα 3-4 μέτρα που μπορει αλλα ειμαι πολυ χαρούμενος
Με τον αφρικαν βρήκα ενα φαινομενικά καλο εκτροφεα που το δίνει 500€ και προσφέρεται να έρθει αθηνα κλπ θα σας τα πω αναλυτικά οταν γυρίσω :)

Θα ερθει Αθηνα να στο φερει;😵 Για 500 ευρω; Καλα γυρνα και θα μας πεις περισσοτερα γιατι ολο σε λουμπες πεφτεις... Παλι καλα που σταθηκες τυχερος με τις κονουρες ετσι που το ψαχνεις.
 
Back
Top