Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

κατα 99,9% νομιζω απο τις τρυπες γιατι εχουν πεταχτει εξω οι <παρανυχιδες> της φωλιας και λογικα ακουμπησε καπως ετσι οπως ειναι μικρο!

εγω αυτο πιστευω γιατι τηνε ιχα σκαψει μεχρι που τρυπησε 2 σημεια...
αλλιως απο τι μπορει να ειναι; μπορω να κανω κατι γιατι πραγματικα εγω αγχωθει αφανταστα!

παω να βγαλω καμια φωτο να δειτε!
 
Αντί να αγχώνεσαι, όταν βγάλεις τα μωρά έξω, άφησέ τα για λίγο σ' ένα καλαθάκι σε ζεστό μέρος και καθάρισε σχολαστικά όλες τις ακίδες. Σφήνωσε και κάποιο χαρτάκι κουζίνας όπως σου είπα γιατί δεν μπορείς να βάλεις στόκο ή κάτι άλλο μέσα στην φωλιά. Που είναι η τρύπα;. Στον πάτο ή σε πλαϊνό σημείο; Μήπως να έστρωνες ένα πετσετάκι στον πάτο, όπως βάζουν τσόχα στα καναρίνια.
 
δυστηχως ειναι στον πατο και δεν μιλαμε για μια αλλα για 2 τρυπες δυστηχως!
λες να στρωσω εν απετσετακι;
εχω κατι απο την μανα μου κατι κουζινας κανονικα βαμβακερα να βαλω αυτα;
αλλιως τι μπορω να κάνω; Τι πετσετα;
 
Πρώτα να καθαρίσεις τις τρύπες από τις ακίδες γιατί ό,τι και να βάλεις μπορεί να το βγάλει η μάνα. Κάν' τες λείες.
 
Να μην βαλεις ξενο σωμα στη φωλια οπως πετσετα λεω εγω διοτι θα στρεσαρεις πολυ τους γονεις, δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν και στον πανικο τους μπορει να τραυματισουν οι ιδιοι τα μωρα. Εγω δεν βλεπω καλα στις φωτογραφιες (παρε μια μηαχανη της προκοπης :D) αλλα φαινεται σαν να ειναι λερωμενο απο το ταισμα. Συμβαινει καμια φορα να λερωνονται στο ταισμα απο τους γονεις. Το αιμα θα ειχε ξεραθει και θα ηταν σκουρο κοκκινο σχεδον μαυρο.

Και του χρονου να φτιαξεις φωλια απο κοντρα πλακε θαλασσης, ουτε οι αμαζονες δεν καταφεραν να το χαλασουν. 😉
 
οκ οποτε δεν θα βαλω κατι!
εριξα ομως πολυ πριονιδι εκει που καθονται στον πατο και πατανε στα μαλακα!
απο κινητο εβγαλα τις φωτογραφιες!
κοιτα για αιμα δεν μοιαζει εχθες ειχε ελαχιστο ουτε να τρεχει εννοειται και τετοια κλπ!
λες να ειναι απο το ταισμα; Ετσι οπως το ψιλαφησσα για να δω δεν βγηκε λες να ειναι τροφη;
να ριξω καποιο νερακι ή μπεταντιν αραιωμενο;
υπαρχει περιτωση να εξελιχθει σε αρρωστεια τι να κάνω;
 
Χαλαρωσε ανθρωπε μου!:D

Παρε ενα κομματακι χαρτι και με χλιαρο νερο τριψτο απαλα, εμενα μου μοιαζει για τροφη κολλημενη και νομιζω πως θα φυγει.
 
μακαριι γιατι κλασσικααα ΑΓΧΩΘΗΚΑ !
αν δεν φυγει τι να κάνω;
απο ασθενειες τι μπορει να ειναι;
το πουλι ειναι 5 ημερων και ειναι υγιεστατο δηλαδη τρωει και ειναι ενεργητικο!
 
μακαριι γιατι κλασσικααα ΑΓΧΩΘΗΚΑ !
αν δεν φυγει τι να κάνω;
απο ασθενειες τι μπορει να ειναι;
το πουλι ειναι 5 ημερων και ειναι υγιεστατο δηλαδη τρωει και ειναι ενεργητικο!

Μπεταρα αει παρατα μας πρωι πρωι. :D
 
Άσε Ανέστη, έχει υποσχεθεί να συμβουλεύει για τα επόμενα 25 χρόνια.
Βέβαια αρχή δεν έκανε ακόμα :)
 
😀 ξερω γω εγω αγχωθειι
οκ παω να καθαρισω!
αν δεν βγει ομως;

μακαρι να ειναι καλα το πουλακι!


😀 μαρια 25 μονο;
εχω κανει αρχη σε ενα θεμα χααχ
απο εδω κι περα θα γινω πιο ενεργητικος :D
 
για σας και παλι! Ολα πηγαν μια χαρα ο ικρος ειχε αει κρεμα και του ειχε κολλησει και τον εφτιαξα αν και λιγο εμεινε!
μετα το ταισμα τραβηξα καποιες φωτογραφιες τα μκρα μου που με χουν τρελανει!
λοιπον αναλυτικα στις 3 πρωτες και την 6η φωτογραφια βλεπουμε την ομαδα ενωμενη μετα το φαγοποτι και εχωντας κανει κοιλιααα 😛
το συνθημα εδω ειναι το 'παπαγαλοι ενωμενοι ποτε νικημενοι' !

στην 4η και 5η φωτογραφια βλεπουμε βλεπουμε τον μεγαλυτερο σε ηλικια νεοσσο ο οποιος αφου απολαυσε την κρεμα του απολαβανει και τα χαδακια του μπαμπα του και τρελαινεται κυριολεκτικα ειχε κολλησει πανω μου σε ενα μαξιλαρι εβαλα το χερι μου ηρθε εκει και τριβοταν και χωθηκε στην χουφτα μου! (ο 1ος νεοσσος διανυει την 14η μερα της ζωης του)

αυτοι ειμαστε λοιπον μεχρι σημερα! 😉 πως σας φαινομαστε;
betaras An.webp
betaras Bn.webp
betaras C_n.webp
betaras D_n.webp
betaras En.webp
betaras F_n.webp
 
Τι να λέμε τώρα σκόρδα και χαλάλι οι αγωνίες και το άγχος! Καλότυχα να είναι!
Να και τα σκόρδα, να και λιβανιστήρια, "διαλιέχτε" κατά την "φιλοσοφία" σας :)
 

Συνημμένα

  • garlic-wreath-on-the-door.webp
    garlic-wreath-on-the-door.webp
    43,3 KB · Προβολές: 59
  • livanistiri.webp
    livanistiri.webp
    4,9 KB · Προβολές: 62
αχ😀 χαλαλι χαλαλι!
λοιπον θα παρω και τις δυο επιλογες και θα φτιαξω κολιεδακι με 1 σκορδακι στο καθε πουλι και λιβανι αφθονο να ρεει 😀

καλα πουλακια και λεμαργα ομορφα ακομη φαινομενικα οχι αλλα για οσους ξερουν πραγματικα η μαγεια των νεοσσων δεν συγγρινεται με καμια ομορφια οποιος ξερει διαχωριζει και νιωθει... :)
να στε καλα και παλι!:D
 
Τελικά το σημαδάκι ήταν τροφή όπως έλεγε ο Ανέστης και μας τρέλανες ε;
 
χαχχα θολωσα για αυτο πνηκοβληθηκα αχχα
ναι ηταν κρεμα απο τους γονεις ομως η οποια ειχε στεγνωσει πολυ καλα εφυγε η μιση με το χερι μου λιγο που το εκανα η αλλη εμεινε γιτι ειχε φαει και δεν ηθελ να του βαλω την πετσετουλα αλλ θα φυγει!
αυτο το σημαδι ειναι στο ραμφος του οποτε ασθενεια δεν νομιζω ν ητανε αλλα ας σκεφτουμαι αισιοδοξα!

παιδια και οι υπολοιποι περιμενω τις γνωμες σας και τις ιδεες σας :)
 
Θα περιμενω καλά σχόλια μόλις βγουν και τα δικά μου παπαγαλακια απο το αυγό.. (Αν βγουν δηλαδή) 😛
 
Back
Top