Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

κριμα αλλα και να το καταλαβαιναν στην συγκεκριμενη περιπτση ουτε ενα ασπορο δεν θα εβρισκαν.. Ετσι να σκεφτομαι θετικα η αληθεια ειναι σκεφτομαι αλλα μερικες φορες σκεφτομαι και λιγο κακα...
τι αλλο εγω μπορω να κάνω;
αν υπολογιζω σωστα αν τα πουλια αρσισαν το κλωσσημα απο το 2ο αυγο θα εχω τα μικρα στις 1/3 του μηνα αλλιως3-4 μερες πιο μετα.
 
Μενελαε γιατι τετοιο ανχος; Εσυ αν ησουν φρεσκοπαντρεμενος θα μπορουσες να ερθεις κοντα νε τη γυναικα σου αν ειχες την πεθερα σου να μπαινει στην κρεβατοκαμαρα ξαφνικά και να αναβει το φως ή καθε λιγο και λιγακι να σας κοιταει; χαλαρωσε τοτε και απολαυσε τις μερες που ερχονται θα δεις πως θα σε γεμησουν χαρα:)
 
Μενελαε γιατι τετοιο ανχος; Εσυ αν ησουν φρεσκοπαντρεμενος θα μπορουσες να ερθεις κοντα νε τη γυναικα σου αν ειχες την πεθερα σου να μπαινει στην κρεβατοκαμαρα ξαφνικά και να αναβει το φως ή καθε λιγο και λιγακι να σας κοιταει; χαλαρωσε τοτε και απολαυσε τις μερες που ερχονται θα δεις πως θα σε γεμησουν χαρα:)

ειμαι αγχωμενος διοτι φοβαμαι μην κανω κατι λαθος και λογω απειριας κλπ..
😀 ωραιο παραδειγμα παντως αλλα σωστο...
τις απολαμβανω και ανυπομωνω ακομη καλυτερες θα ειναι αυτες που θα σκανε τα αυγα και θ βγαινουν τα πουλακια..
σε ευχαριστω!
 
καλησπερα παιδια με επιασε η τρελα μου παλι και πηγα κι εριξα μια ματια στην φωλια και το θεαμα ηταν πραγματικα απιστευτο ο θ αρσενικο εξω να προσεχει τον χωρο και να ριχνει ματιες στην θυληκια καθως και την θυληκια μεσα στην φωλια με τα 3 της αυγα να τα κλωσσαει προστατευτικα κι ωραια και να καθεται απο πανω τους και να εχει σκορπισει στην φωλια πολλα πουπουλα της πραγματικα τρομερο κι μοναδικο θεαμα κι πιστευω οτι το καλυτερο θα ειναι οταν θα σκανε αν πανε ολα καλα τα αυγα και θα ξεπεταγοται οι νεοσσοι...
αν πανε ολα καλα το σαββατο θα εχω το 4ο αυγο ο εκτροφεας λεει πως μεσο ορο εχει τα αυγα εκτος της πρωτης της γεννας που ειχε 3 αυγα..
αλλα αισιοδοξια κι ολα καλα το θεαμα επαναλαμβανω ηταν τρομερο δεν ηθελα να τραβηξω καποια φωτογραφια μην τα στρεσσαρω αλλο αλλα οποιος εχει κανει γεννα και γενικοτερα ειναι δεμενος με τα πουλια του θα το καταλαβει ανεξαιρετως αν εχει καναρινια ή παπαγαλους
σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες σας καθως και συγνωμη για τον συχνο πονοκεφαλο που σιγουρα σας δημιουργησα... ευχαριστω κι παλι και καλη επιτυχια στα δικα σας ζωακια(φιλαρακια) και στα δικα μου.. :) :D
 
σταματα να ανοιγεις καθε λιγο και λιγακι τη φωλια ειναι αρκετο μια φωρα καθε μια η δυο μερες αφου πρωτα χτυπας πολυ ελαφρα με το δαχτυλο τη φωλια να ειναι ετοιμα οτι κατι συμβαινει και να την ανοιγεις σιγα σιγα οχι αποτομες κινησεις. Ειπαμε να θημασε να νην κανεις οτι δεν θα ηθελες να κανει η πεθερα σου σε εσενα! 🙂
 
την φωλια την ανοιξα σημερα επειδη με επιασε μια επιθυμια να δω τι γινεται δεν ξαναανοιγω θα ξαναανοιξω το σαββατο τωρα να δω τι παιζει αν εχουν κανει το 4ο αυγο προσπαθω να καναω το καλυτερο γι'αυτα!
ναι δεν ανοιγω αποτομα ολα χαλαρα κι αργα πιστευω να ανταμειφθω!
 
πρωσπαθεις να ικανοποιησεις την περιεργεια σου και την ανυπομωνησια σου ξερω γιατι καπως ετσι ειμαι και γω. Περσυ χτηπιομουν γιατι τα κοκατιλ μου δεν ζευγαρωναν οταν τα καταφεραν και ενω ηταν με πουλακια τα αυγα κατι δεν πηγε καλα και τα παρατησαν νατα κλωσανε.φετος τους κανω οτι χριαζετε για τη διατρωφη τους τα αφησα στην ησυχια τους και μου χαρησαν 4 υπεροχα μωρακια. Γιαυτο θα συνεχισω να σου λεω χ α λ α ρ ω σ ε!
αντε για να δουμε και απο σενα κανενα μωρο!
 
εχεις δικιο σε πιστευω ολοι ετσι ειμαστε στηνα αρχη...
χαλαρωνω και ολα καλα θα πανε πιστευω...
αρχςε του μηνα τα πρωτα τσιου τσιου και ο πρωτος <χορος> εννοω αυτο το παραπατημα..
 
Ναιιι ήρθε τα ξημερώματα και το 4ο αυγό τωρα δεν περιμένω αλλο κατα 99% τωρα ειναι η εκκόλαψη κανένα απο τα πουλιά δεν βγαίνει απο την φωλιά μόνο για λιγο αρσενικός μακαρι να πανε ολα καλα και να εκκολαφθουν ολα τα αυγά... :) :D
 
να σαι καλα!
😀χ οχι ηρεμα πραγματα απο το πρωι 2 σαμπανιες 4 ταματα να πανε ολα καλα 6 μηνυσεις και 350 υπογραφες να φυγω απο την γειτονια ακομα αυτα το βραδυ θα εχει ππυροτεχνηματα καθως και μπαμ μπουμ με καραμπινες κλπ, α😀
μακαρι να πανε ολα καλα παιδια ειλικρινα κι ευχαιστω για την βοηθεια και την συμπαρασταση αλλακαι την υπομονη και τις ευχες σας! :)
 
με κακια πεθερα εμπλεξαν τα ερημα! Πες μου οτι μενεις και ξυπνιος τη νυχτα και τα παρακολουθεις να μας τρελανεις ολους! Αυτα τα πουλακια να δεις θα μηλησουν και συντομα μαλιστα. Για να σε βρησουν που τα ζαληζεις 🙂
αντε με το καλο να δουμε τι θα δουμε με σενα οταν δεις και μικρο!
 
😀ΟΧΙ δεν το ανοιγω καθμερινα μονο σημερα περιμενα να δω
😀χα ας μιλησουν και ας μου λενε καντηλια :) 😀χα

χαα😀 εχει να γινει γλεντιιι ουυυ χαμος με το καλο αντε και γαμπροι 😀 βαπτησια μετα κλπ!
 
εγω πιστευω οτι εχεις ξεφηγει εντουτις θα σε ακολουθησω! αναλαμβανω να σου βαφτισω το ενα αν βγει αρσενικο να το βγαλεις Μαρκο και θα το ασημοσω θα σου δτηλω ματακι. ενταξι... Κουμπαρακι;:)
 
χααχ😀 κουμπαρεε εχω τρελαθει...
😀 τα ματακια χρειαζονται!
για ωοσκοπηση μπορω να χρησιμοποιησω φακο και λειζερακι μικρο αυτο τυ περιπτερου;
 
μην κανεις πλακα καθπλου με τα ματακια εγω εχω σε καθε κλουβι ματακι γιατι δεν ξερεις τη ματι εχει ο καθενας που τα βλεπει να πω και κατι που ισως κανει καποιους να γελασουν αλλα καθε φωρα που τυχενει να λιβανιζει η γυναικα μου ή εγω λιβανιζω και τα κλουβακια!
 
αχ😀 κι εγω εχω ματακια διπλα απο τα κλουβια κλπ καθω ς και λιγο λιβανισμα το ριχνω ειδικα η μανα μου... Οταν λιβανησ εσκασε το πρωτο αυγο λβανιζει μια φορα την εβδομαδα..
 
😀 απο μακρυα εννοειται δεν πησιαζω να παθουν αναθυμιασεις, αχα
οκ τοτε με το φακο θα τα πλησιασω οσο μπορω χωρις να τα αγγιξω μην κανω κανα λαθος και θα δω αν καταφερω...
ευχαριστω!
 
Back
Top