Ασθένειες Πρόβλημα με κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι ναι δεν ειπα κατι για τωρα. Μιλησα για το μελλον που σου ειπε για προληπτικους λογους.
Οποτε λοιπον αυτα τα "θεματα" ειχε το καναρινακι σου;
Αν παρει την αντιβιωση θα δουμε βελτιωση;
 
Οποτε λοιπον αυτα τα "θεματα" ειχε το καναρινακι σου;
Αν παρει την αντιβιωση θα δουμε βελτιωση;
Αυτά εχει Ηλέκτρα μου ναι! Και λίγη ποδαγρα όπως είπα η οποία δεν υπάρχει πια.
Ναι κανονικά πρέπει να υπάρξει βελτίωση.
 
Γιατί αυτό το φάρμακο το teniazine της tafarm που έχω εγώ συστήνει για θεραπεία μόνο 24 ώρες και όχι ας πούμε 1 εβδομάδα όπως αλλά παρόμοια φάρμακα;
Γιατί το κάθε φάρμακο έχει τις δικές του ιδιότητες και τον δικό του τρόπο δράσης.

*μήπως μετά απο την χρήση αυτού του φαρμακου, να του έβαζα και πέντε μέρες σκορδονερο;..
Μπορείς να βάλεις, δεν κάνει κακό.

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν μετά απο αυτή την χρήση φαρμάκου μιας ημέρας,θα σταματήσει να κάθεται στο ένα πόδι;
Εάν αυτό είναι το πρόβλημα του, τότε προφανώς και θα σταματήσει. Σωστά σου είπε ο γιατρός, το πόδι το σηκώνει είτε γιατί πονάει το πόδι είτε γιατί πονάει ή κοιλιά του. Αφού δεν έχει κάτι στα πόδια, εφόσον σταματήσει ο πόνος στην κοιλιά, θα σταματήσει να το σηκώνει.
 
Τα σκουλήκια φαίνοντε εύκολα από τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο.Βάζεις το φάρμακο όπως σου είπε αν δεν κάνω λάθος θέλει επανάληψη μετά από μια βδομάδα δεν θυμάμαι σίγουρα. Τι γράφει το σκεύασμα δες.
Δεν θέλει ανά δυο μήνες που σου είπε αν θεραπευτεί δεν έχει πρόβλημα. Το θέμα είναι να αλλάζεις συχνά το υπόστρωμα αν έχεις χαρτί ή οτιδήποτε άλλο και πλύσιμο καλό γιατί αλλιώς δεν κάνεις τίποτα. Θα ξανακολλήσει γιατί τα σκουλήκια έχω την εντύπωση αποβάλοντε νεκρά με τις κουτσουλιές όχι όμως τα αυγά τους. Γιαυτό πέταμα κάθε μέρα το χαρτί από το υπόστρωμα.
Το είχες δει να τρώει πολύ το πουλί και να μην παχαίνει;
 
Δεν θέλει επανάληψη Λάμπρο!
Η θεραπεία ειναι 2σταγόνες σε 50μλ μόνο για 24ώρες! Απλά προληπτικά χρειάζεται να κάνω το ίδιο πράγμα η ανα δυο μήνες η ανα τρείς. Το λέει και το φάρμακο.
Όσο για τον πάτο έχω άμμο. Και ναι θα τον καθαρίζω συχνά...
Ο Γιατρός μου είπε πως και τα αυγά φεύγουν με τις κουτσουλιες, μου τα έδειξε κιόλας.
Τρωει και πίνει κανονικά δεν έχει καρινα το τόνισα αυτό γτ είχα κάνει λάθος.
 
Ο Γιατρός μου είπε πως και τα αυγά φεύγουν με τις κουτσουλιες, μου τα έδειξε κιόλας.
Αυτό σου λέω Έυα.Φεύγουνε με τις κουτσουλιές αλλά αν δεν πετάξεις το υπόστρωμα την πρώτη δεύτερη μέρα βγαίνει το σκουλήκι και ξαναμπαίνει στο πτηνό.
Λάθος δικό μου για την επανάληψη σε μια βδομάδα τώρα το είδα. Γράφει προληπτικά ανά δυο μήνες αλλά τί να γράψουνε; Κάπως πρέπει να το τελειώσεις το μπουκαλάκι να πάρεις άλλο 😛
 
Αυτό σου λέω Έυα.Φεύγουνε με τις κουτσουλιές αλλά αν δεν πετάξεις το υπόστρωμα την πρώτη δεύτερη μέρα βγαίνει το σκουλήκι και ξαναμπαίνει στο πτηνό.
Λάθος δικό μου για την επανάληψη σε μια βδομάδα τώρα το είδα. Γράφει προληπτικά ανά δυο μήνες αλλά τί να γράψουνε; Κάπως πρέπει να το τελειώσεις το μπουκαλάκι να πάρεις άλλο 😛
Όχι βρε αφού είπες τα αυγά τους δεν αποβάλλονται! 😛
αν δεν πετάξεις το υπόστρωμα
Εννοείται πως θα το καθαρίζω συχνά!
Κάπως πρέπει να το τελειώσεις το μπουκαλάκι να πάρεις άλλο 😛

Ε ναι τι λέμε τώρα! 😛
Πέρα όμως απ' την πλάκα χρειάζεται προληπτικά...
 
Ναί Εύα έγραψα αποβάλλοντε τα σκουλήκια και τα αυγά απλά δεν θανατώνοντε τα αυγά από το φάρμακο. Και τα σκουλήκια δεν ξέρω αν αποβάλοντε νεκρά. Μπορεί και ζωντανά απλά αποβάλλοντε.
 
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τελικά τι κάνει το φάρμακο στα σκουλήκια και στα αυγά τους;
 
Ειχε ανεβασει ο Σταυρος ενα θεμα για τα σκουλικια μονο που αυτο δε λεει οτι ειναι απο το στρες οποτε μπορουμε να μιλαμε για διαφορετικα σκουλικια;

Το αρθρο ειναι αυτο... Δε ξερω αν το εχεις διαβασει... Δε ξερω αν θα σε βοηθισει σε κατι... επλιζω πως ναι! https://community.petbirds.gr/threads/Εντερικά-σκουλήκια-στα-πτηνά-νηματόζωα-ασκαρίδες.17701/
 
Ειχε ανεβασει ο Σταυρος ενα θεμα για τα σκουλικια μονο που αυτο δε λεει οτι ειναι απο το στρες οποτε μπορουμε να μιλαμε για διαφορετικα σκουλικια;
Δεν ξέρω Βασια μου,έχω μπερδευτεί...
Γι'αυτό θέλω όμως να πάρω μια απάντηση για να ξέρω τι γίνεται μετά το φάρμακο στα σκουλήκια και τα αυγά!
Κάποια γνώμη @Stavros; @mgerom;
@misalouris;
 
Τα σκουλήκια και γενικά τα ενδοπαράσιτα υπάρχουν σε κάθε οργανισμό σε αριθμούς που τους κρατούν χαμηλά είτε μόνα τους είτε με προληπτικές αγωγές.
Η ισορροπία μπορεί να χαθεί είτε λόγω κάποιας ασθένειας είτε κακής διατροφής ΄και ίσως για πάρα πολλούς άλλους λόγους που αγνοώ...
Σύμφωνα με την εταιρία το συγκεκριμένο φάρμακο:
Teniazine solution. Είναι για την καταπολέμηση των ασκαρίδων και ταινιών (στρογγυλά και πλατιά σκουλήκια).
Όταν τα πουλιά έχουν εσωτερικά παράσιτα αδυνατίζουν, έχουν διάρροια και αποκαλύπτεται η καρίνα. Πολλές φορές αυτά τα σκουλήκια περνούν στους βρόγχους και τους πνεύμονες και παρουσιάζεται η παρασιτική βρογχίτιδα.

Σε κάλυψε αυτό?
 
Τα σκουλήκια και γενικά τα ενδοπαράσιτα υπάρχουν σε κάθε οργανισμό σε αριθμούς που τους κρατούν χαμηλά είτε μόνα τους είτε με προληπτικές αγωγές.
Η ισορροπία μπορεί να χαθεί είτε λόγω κάποιας ασθένειας είτε κακής διατροφής ΄και ίσως για πάρα πολλούς άλλους λόγους που αγνοώ...
Σύμφωνα με την εταιρία το συγκεκριμένο φάρμακο:
Teniazine solution. Είναι για την καταπολέμηση των ασκαρίδων και ταινιών (στρογγυλά και πλατιά σκουλήκια).
Όταν τα πουλιά έχουν εσωτερικά παράσιτα αδυνατίζουν, έχουν διάρροια και αποκαλύπτεται η καρίνα. Πολλές φορές αυτά τα σκουλήκια περνούν στους βρόγχους και τους πνεύμονες και παρουσιάζεται η παρασιτική βρογχίτιδα.

Σε κάλυψε αυτό?
Όχι τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο! Εφόσον υπάρχουν μέσα του και 'εμφανίστηκαν' αυτά μετά το φάρμακο δεν τα αποβάλλει ο οργανισμός του;
 
Βασικα απ'οτι καταλαβα δε φευγουν απλα το φαρμακο τα κραταει σε νορμαλ επιπεδα

Αν καταλαβα σωστα παρακαλω χειροκροτηστε με!
 
Ααα δηλ όσο ζει θα φαίνονται αυτά τα πριξηματα στην κοιλιά του;👎
 
Νομιζω οτι αν ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα δεν εχει λογο να ειναι πρισμενο
 
Μιλάμε γενικά για αυτό μπερδεύεσαι.
Αν ρωτάς ειδικά για τα σκουλήκια... υπάρχει απόλυτη απομάκρυνση και καθαρισμός μέχρι την επόμενη φορά...
Έχουν περίπου την ίδια συμπεριφορά με αυτά στους ανθρώπους http://www.paidiatros.com/asthenies/limoxis/oxyouriasi όπως και στα θηλαστικά ζώα.
 
Μιλάμε γενικά για αυτό μπερδεύεσαι.
Αν ρωτάς για τα σκουλήκια υπάρχει απόλυτη απομάκρυνση και καθαρισμός μέχρι την επόμενη φορά...
Έχουν περίπου την ίδια συμπεριφορά με αυτά στους ανθρώπους http://www.paidiatros.com/asthenies/limoxis/oxyouriasi όπως και στα θηλαστικά ζώα.

Ωραία μέχρι εδω...

Αν ρωτάς για τα σκουλήκια υπάρχει απόλυτη απομάκρυνση και καθαρισμός μέχρι την επόμενη φορά...
Αυτό ισχύει και για τα αυγά;

Γιατί όμως να υπάρξει και άλλη φορά, αφού θα έχει προηγηθεί είδη προληπτική θεραπεία;
 
Back
Top