Ασθένειες Πρόβλημα με κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα Παιδιά... Μόλις γύρισα απ'το κτηνιατρείο...Άλλα περίμενα να ακούσω και άλλα άκουσα.. Ειχα πει θα πήγαινα και τα δυο πουλιά στο γιατρό και έτσι έκανα... Έβαλα απο σήμερα το πρωί αλουμινόχαρτο στους πατους των κλουβιων και το απόγευμα φύγαμε για εξέταση... Η αλήθεια είναι βασικά πως έμεινα ευχαριστημένη αλλά και δεν έμεινα... Όταν πήγα και πήραν τα αλουμινοχαρτα απτά κλουβιά μου φάνηκε πως η κοπέλα μπέρδεψε τις κουτσουλιες των πουλιών και έτσι γι'αυτό έχω έναν φόβο... Κάνανε τέλος πάντων ανάλυση τις κουτσουλιες και χώρια τα εξέτασαν στα χέρια τους... Ο πουκης μου βγήκε εντελώς καθαρός αλλά ο Νουνης μου όχι... Έχει 30% κοκκιδια και μια ελαφριά ποδαγρα που ούτε καν την κατάλαβα... Όσο αφορά τα κοκκιδια η θεραπεία του θα γίνει με το sulfa της teberlin διότι δεν έχει πάρα πολλά... Τρεις ημέρες θα πιεί αυτό το φάρμακο με διακοπή δυο ημερών και ξανά άλλες τρεις ημέρες και μετά θα πάμε ξανά για εξέταση να δουν αν θεραπευτικε εντελώς... Και για την ποδαγρα μου έδωσαν το pomada tis teberlin και θα κάνω ότι λένε οι οδηγίες.. Σχετικά με την διατροφή του τώρα τι να κάνω; Πρέπει να τρώει μόνο σπόρια; Γιατί εκεί που ρώτησα μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα...Αυτά τα νέα μας λοιπον...
 
Πάντως όμως μπράβο τους ήταν πολύ καλοί όλοι τους εξυπηρετικοί και μου είπαν οπότε θελήσω κάτι οτι ώρα και αν είναι να τους τηλεφωνήσω...
*πρώτη φορά πήγα σε γιατρό και μου έδωσαν συνταγή φαρμάκων και με σφραγίδα ενώ άλλοι δεν δίναν τίποτα...

Κατσε μπερδευτικα... Δηλαδη αυτο που ηταν αρρωστο ειναι καλα και αυτο που ηταν καλα ειναι τωρα αρρωστο; Καλα και στο πρωτο τη πρισμενη κοιλια πως τη δικαιολογισε;
Ακριβώς... Μου είπαν πως δεν έχει τίποτα ο Πουκης...
 
Εγώ πάντως Εύα, τολμώ να πω οτι θα έκανα την ίδια θεραπεία και στα δύο πουλιά. Προφανώς και μπέρδεψαν τα δείγματα. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά πραγματικά αυτο θα έκανα.
 
Εγώ πάντως Εύα, τολμώ να πω οτι θα έκανα την ίδια θεραπεία και στα δύο πουλιά. Προφανώς και μπέρδεψαν τα δείγματα. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά πραγματικά αυτο θα έκανα.
Δεν ξέρω είναι το μόνο πράγμα που φοβάμαι...Αλλά ειναι και το άλλο που δεν σας είπα ο νουνης έχει ελαφρά μαυρακια στην κοιλιά ενώ το άλλο δεν είχε τπτ έτσι μου είπαν.
 
Αν υπαρχει εστω κ μια πιθανοτητα να μπερδεψαν τις κουτσουλιες,τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις τη θεραπεια και στα δυο πουλακια, η γνωμη μου αυτη ειναι... Περαστικα και γρηγορα!
 
Αν υπαρχει εστω κ μια πιθανοτητα να μπερδεψαν τις κουτσουλιες,τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις τη θεραπεια και στα δυο πουλακια, η γνωμη μου αυτη ειναι... Περαστικα και γρηγορα!
Να σαι Καλά Ναταλία μου..
 
Περαστικά στα πουλάκια σου Εύα! Νομίζω όσο θα δίνεις φάρμακο, μόνο σπόρους, καλύτερα μην δώσεις φρούτα, λαχανικά κτλ.
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά εάν μπέρδεψαν ή όχι τις κουτσουλιές, αλλά θα μπορούσες να κάνεις την ίδια θεραπεία και στον Νούνη σε μικρότερη κλίμακα όμως.
 
Περαστικά στα πουλάκια σου Εύα! Νομίζω όσο θα δίνεις φάρμακο, μόνο σπόρους, καλύτερα μην δώσεις φρούτα, λαχανικά κτλ.
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά εάν μπέρδεψαν ή όχι τις κουτσουλιές, αλλά θα μπορούσες να κάνεις την ίδια θεραπεία και στον Νούνη σε μικρότερη κλίμακα όμως.
Να σαι Καλά Γιωργο...
Καλέ θα το ξανά πω...ο νουνης έχει το πρόβλημα τελικά και όχι ο πουκης...Αλλά λέω να κανω στον πουκη μια απλα προληπτική θεραπεια με τσαι...
 
Να σαι Καλά Γιωργο...
Καλέ θα το ξανά πω...ο νουνης έχει το πρόβλημα τελικά και όχι ο πουκης...Αλλά λέω να κανω στον πουκη μια απλα προληπτική θεραπεια με τσαι...
Σόρρυ, απλά μου ακούγονται ίδια τα ονόματα και τους μπερδεύω! Τον Πούκη εννοούσα! 😛
Τέλος πάντων, περαστικά και στους δύο!
 
Παιδιά εμένα πάντως ένας κύριος από την μεταμόρφωση μου είχε πεί ότι εμφανίζονται κενά στην κοιλιά όταν ή τροφή περιέχει πολύ σπόρο κάνναβης(κανναβουρι😎)δεν ξέρω καθόλου από καναρίνια οπότε μπορεί και να πετάξα κωτσανα😳 πάντως αυτό μου έχουν πει🙄
 
Παιδιά εμένα πάντως ένας κύριος από την μεταμόρφωση μου είχε πεί ότι εμφανίζονται κενά στην κοιλιά όταν ή τροφή περιέχει πολύ σπόρο κάνναβης(κανναβουρι😎)δεν ξέρω καθόλου από καναρίνια οπότε μπορεί και να πετάξα κωτσανα😳 πάντως αυτό μου έχουν πει🙄
Πρώτη μου φορά το ακούω αυτό. Προφανώς την κοτσάνα άλλος την πέταξε...😵;)
 
Ευα μου πως ειναι τα πουλακια σου;
Καλά είναι κούκλα μου καλά... Πίνουν την αντιβίωση και μόλις τελειώσει η θεραπεία θα κάνουμε ξανά ανάλυση κουτσουλιων...
 
Back
Top