Ασθένειες Το καναρίνι μου τελευταία στέκεται στο ένα πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nilias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nilias

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Νίκαια
παρακαλώ μπορεί να με βοηθήσει κανεις αν γνωρίζει . Εχω ένα θηλυκο καναρίνι και παρατηρώ τελευταία να στέκεται με το ένα πόδι . Είναι όμως ευδιάθετο και τρώει το φαγητό . Του έβαλα προληπτικά aviomycine στο νερο. Εκανα λάθος;
 
Του έβαλα προληπτικά aviomycine στο νερο. Εκανα λάθος;
Ναι, είναι λάθος να δίνουμε φάρμακα χωρίς λόγο.
παρατηρώ τελευταία να στέκεται με το ένα πόδι
Πολλά καναρίνια το κάνουν.
Αν τρώει, πίνει, πετάει από πατήθρα σε πατήθρα, είναι ζωηρό, δεν έχει ανορθωμένο φτέρωμα, δεν φουσκώνει και κοιμάται σε ψηλό κλαδί μάλλον είναι όλα καλά.
[automerge]1617298702[/automerge]
Αν θες ανέβασε φωτογραφίες (,) του κλουβιού και του πουλιού.
 
παρακαλώ μπορεί να με βοηθήσει κανεις αν γνωρίζει . Εχω ένα θηλυκο καναρίνι και παρατηρώ τελευταία να στέκεται με το ένα πόδι . Είναι όμως ευδιάθετο και τρώει το φαγητό . Του έβαλα προληπτικά aviomycine στο νερο. Εκανα λάθος;

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σας στέλνω τις φωτογραφιες που ζητήσατε. Βλέπετε κατι περίεργο ; Συγνώμη για το αγχος μου . Εχασα προσφατα το αρσενικο απο εντερικά μαλλον
 

Συνημμένα

  • IMG_20210401_204841.webp
    IMG_20210401_204841.webp
    26,3 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20210401_204853.webp
    IMG_20210401_204853.webp
    18,2 KB · Προβολές: 41
Συνεχίζει να κάθεται στο ένα πόδι ?
Έχει αυξηθεί η συχνότητα ? ή το κάνει σποραδικά ?
Το κάνει συνήθως μεσημέρι ?
Εχασα προσφατα το αρσενικο απο εντερικά μαλλον
Το αρσενικό ήταν στο ίδιο κλουβί με το θηλυκό ?
 
Πριν ένα μήνα αγόρασα από τό pet shop το αρσενικό καί σέ 10 ημέρες μετά ψόφησε. Στην συνέχεια έκανε 4 αυγά τα κλωσησε 18 ημέρες καί στη συνέχεια τής τα έβγαλα από τη φωλιά γιατί τελικά δεν ήταν γωνιμοποιημενα. Απο τότε εδώ και μια εβδομάδα παρατηρώ περίεργη συμπεριφορά. Δεν σηκώνει το πόδι αλλά αραιά καί πού φουσκώνει
 
Πριν ένα μήνα αγόρασα από τό pet shop το αρσενικό καί σέ 10 ημέρες μετά ψόφησε.
αραιά καί πού φουσκώνει
Τα παραπάνω είναι ανησυχητικά, ο αρσενικός μπορεί να την έχει κολλήσει κάτι.
Καλό θα είναι να επισκεφτείτε ένα Πτηνίατρο να την δεί, να εξηγήσετε το ιστορικό με τον αρσενικό και να ζητήσετε να ελέγξει τις κουτσουλιές (μικροσκοπική - μικροβιολογική εξέταση).
 
Πριν ένα μήνα αγόρασα από τό pet shop το αρσενικό καί σέ 10 ημέρες μετά ψόφησε
Τα παραπάνω είναι ανησυχητικά, ο αρσενικός μπορεί να την έχει κολλήσει κάτι.
@nilias Διάβασε αν θέλεις αυτό για να αποφύγεις την επόμενη φορά παρόμοιες καταστάσεις.
 
Back
Top