Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής κοκατίλ

Το θεμα ειναι η περιέργεια αυτο και μονο αλλα επιασα το νοημα!Επισης δεν ειχα σκοπο να παρεξηγουσα το" μικρα κλουβι " ειναι η αληθεια,οσο μεγαλα και να ειναι ακομα και εξωτερικες κλουβες,δε μπορουμε να τους εξασφαλίσουμε αυτα που θα ζουσαν στην φυση!
 
Ενημερωνω το θεμα,ξανα ενωσα το ζευγαρι και δεν της κανει κατι ο αρσενικος πλεον της θηλυκιας απλα κλωσαει ολη την μερα σημερα και η θηλυκια ειναι μαζι του μεσα!Ας ελπισουμε να μη την ξανακατσαδιασει η να σπασει τα αυγα.Μαλλον θα ακολουθήσω την τεχνικη αν τα βλεπω καπως να τα χωριζω να περνανε 2 μερες και να τα ξαναβγαζω!Θα δω.Κλωσαει 3 αυγουλακι😍
 
Μεχρι στιγμης εχουμε 4 αυγουλακια!Δυστυχως δεν καταφερα να ηρεμησω τον αρσενικο.Εχω μια ελπιδα να τον βαλω μολις βγουν τα μωρα αλλα και παλι δεν ειμαι και 100% σιγουρος.Η θηλυκια δε βγαινει ευκολα να φαει και αναγκαζομαι και την ενοχλω που και που και μετα παει κατεθειαν και τρωε,εννοειται οχι συνεχεια βγαινει και μονη της αλλα οχι οπως θα επρεπε.Τρωει πολυ σουσαμι,για να μην αδυνατισει και της δινω και γιαδουραγκαθοσπορο!Απο τα αυγα μεχρι στιγμης τα 3/4 ειναι γονιμα το 4 δεν εχει δειξει ακομα αλλα λογικα θα ειναι,εγω δεν πειραζω φυσικα τιποτα περα απο την γενικα καθαριοτητα τα λαχανικα-φρουτα της και την πρωτεινη της.Αν βγουν τα μωρα (με το καλο) και δεν κατεφερω να κανω τον αρσενικο να βοηθησει θα ακολουθησω την μεθοδο co-parenting

Εδω ειναι το αρχειο που κραταω με τα αυγα: Αναπαραγωγη Cockatiel

Και εδω ειναι η φωτογραφια με τα αυγουλακια μας!
163827036_240155447802134_466611524666241048_n.jpg
 
Τελικά, παιδια εχουμε 2 αυγουλακια γονιμα.Η έλλειψη του αρσενικο παιζει μεγάλο ρολο,αλλα δε πειραζει καλυτερα να μη κουραστεί η μανουλα.☺️Δε θα τα αφαιρέσω τα αυγα ακομα για σιγουρια αλλα δεν ειναι γονιμα 99%.🙂
 
Οπως ειχα προβλεψει το μωρο εμφανίστηκε 😍Και δέχεται τη ζεστασιά της μανουλας του!Μια ερωτηση αυτην την περιοδο την εβαζα και έτρωγε πολυ σπορους γαιδουραγκαθου πειραζει να της εχω και αυτη την περιοδο;Της δινω αυγο,κεχρι τσαμπι,αποφλοιωμενο κεχρι το μειγμα σπορων και τους σπορους γαιδουραγκαθου πρεπει να τους σταματησω;

post-2473649-01.webppost-2473649-02.webp
 
Back
Top