Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Γεια σας παιδια το πουλλι μου καθως καθεται στην πατηθρα και χαλαρωνει βγαζει κατι περιεργους ήχους χαμηλους. Σήμερα το ακουσα. Δεν ξερω αν το εκανε και αλλες φορες
 
Την κάνουν αρκετές φορές οι παπαγάλοι αυτή την μουρμούρα όταν χαλαρώνουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ανοιγοκλεινε και το στομα του και εκανε πανω κατω την γλωσσα του. Τον εβαλα μεσα στο δωματιο με κλιματιστικο 28 βαθμους γιατι το σπιτι κανει 40 βαθμους και κοιμηθηκε τωρα μια χαρα
 
Δεν ξέρω την μάρκα αλλά κεχρί σενεγάλης είναι, να το βάλεις.
 
Αλλα το θέμα δυσκολευομαι με το κρεμασμα
Του κεχριού; Με μανταλάκι. Θα το πιάσεις στα κάγκελα από το κοτσάνι, θα κοιτάξεις να βολεύει στο σημείο που πατάει το πουλάκι. Το μανταλάκι θα είναι έξω από το κλουβί.
 
Του κεχριού; Με μανταλάκι. Θα το πιάσεις στα κάγκελα από το κοτσάνι, θα κοιτάξεις να βολεύει στο σημείο που πατάει το πουλάκι. Το μανταλάκι θα είναι έξω από το κλουβί.
Τρωει συνέχεια σαν τρελλο. Πρεπει να του αρεσε. Να του βαζω ενα την μερα; Η ποσότητα που πρεπει να τρωει δεν υπαρχει προβλημα;
 
Γεια σας παιδια. Εχω ένα προβλημα. Απο την μέρα που το εβαλα το κεχρι δεν τρωει πολλη κρέμα. Το κέχρι απο προχθές είναι εκει γιατι έχει μείνει λιγο. Καποες φορες τσιμπαει λιγο. Τρωει γύρω στα 5-10ml κει μπαινει στο κλουβί του. Συνέχεια είναι φοβισμένο και θέλει να επιτίθεται και να δαγκωνει. Δεν ξερω γιατι συμβαίνει αυτο. Καποιες φορες κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιου γυρω στο μεσημερι αλλα γενικά καθεται πανω στις πατήθρες καθόλη την διαρκεια της μερας και της νύχτας. Το θέμα δεν ξερω αν κοιματε καλα γιατι ερχετε καθε βραδυ στις 3 τα ξημερώματα ο αδερφος μου και λογικα το ξυπναει.
 
Δηλαδή δεν τρώει ούτε το κεχρί ούτε την κρέμα; Μείωσε το φαγητό; Για αφαίρεσε το κοτσάνι με το κεχρί αφού δεν έχει και πολύ μήπως το τρομάζει έτσι που κρέμεται το μακρινάρι.
Που είναι το πουλί και το ξυπνάει ο αδελφός σου; Δεν μπορείς να αλλάξεις την θέση; Αν έχει ησυχία και σκοτάδι, το πουλάκι θα κοιμάται δεν χρειάζεται να το κοιτάς.
Μήπως είναι ώρα να αρχίσεις να δίνεις και σπόρους και φρούτα; Μικρές ποσότητες για να τσεκάρεις αν έφαγε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τρωει πολυ λίγη κρέμα. Περίπου 5-10ml απο τρεις φορες την μερά. Τσιμπαει λιγο κεχρι σταδιακα. Το κεχρι δεν το εφαγε απο προχθες και το έχω εκει. Το κλουβι του το έχω στο σαλονι. Δεν μπορω να το βάλω καπου αλλου γιατι το σπιτι δυο υπνοδωματια εχει. Ο εκτροφεας που μου το εδωσε μου είπε μονο κρεμα μεχρι να τελειωσει ολο το κουτι.
 
Ο εκτροφεας που μου το εδωσε μου είπε μονο κρεμα μεχρι να τελειωσει ολο το κουτι.
Τότε πρέπει να ελέγξεις μήπως δεν παρασκευάζεις την κρέμα σωστά και επίσης να του ξανά τηλεφωνήσεις, να του πεις ότι το πουλί δεν τρέφεται ικανοποιητικά.
Κατά την γνώμη μου εφόσον το πουλάκι είναι άνω των δύο μηνών, έπρεπε σταδιακά να προσθέσεις και μικροποσότητες κανονικής τροφής στο διαιτολόγιό του.
 
Τότε πρέπει να ελέγξεις μήπως δεν παρασκευάζεις την κρέμα σωστά και επίσης να του ξανά τηλεφωνήσεις, να του πεις ότι το πουλί δεν τρέφεται ικανοποιητικά.
Κατά την γνώμη μου εφόσον το πουλάκι είναι άνω των δύο μηνών, έπρεπε σταδιακά να προσθέσεις και μικροποσότητες κανονικής τροφής στο διαιτολόγιό του.
Δεν ξερω αν επειδη το ωραριο που το ταιζω δεν ειναι και τοσο σταθερο.
 
Back
Top