Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Δεν ξερω αν επειδη το ωραριο που το ταιζω δεν ειναι και τοσο σταθερο.
Γιατί όμως; Αφού ανέλαβες ένα τόσο μικρό πουλάκι, πρέπει να προσπαθείς να είσαι κοντά στα ωράρια. Όχι τζαστ φυσικά αλλά με μικρές αποκλίσεις. Ξέρεις πόσο άψογα δουλεύει το βιολογικό ρολόϊ των ζώων και πόσο ανυπόμονα περιμένουν; Αναστατώνεται με τις αλλαγές.
 
Πρωι μεσημερι βραδυ θελει: περιπου 8 μετα 3 και 7-8 πριν κοιμηθει συμφωνα με τον δικο μου που μου φωναζε οταν πεινουσε! Τα σπορακια στην αναμονη για τα ενδιαμεσα! Οταν λειπει πως το εχεις το πουλι; βαζεις τηλεοραση ραδιοφωνο εχεις φωτα το εχεις διπλα σε παραθυρο; κανε μια περιγραφη! Και εγω ποιο μικρος ειχα παρει παπαγαλο αλλα ευτυχως το φροντιζε η μητερα μου! Τωρα συνεχεια κανω υπολογισμους πως θα τα περασει τι θα κανει τι θα φαει! Παιχνιδια πιστευω να εχει να περνα η ωρα του!
 
Πρωι μεσημερι βραδυ θελει: περιπου 8 μετα 3 και 7-8 πριν κοιμηθει συμφωνα με τον δικο μου που μου φωναζε οταν πεινουσε! Τα σπορακια στην αναμονη για τα ενδιαμεσα! Οταν λειπει πως το εχεις το πουλι; βαζεις τηλεοραση ραδιοφωνο εχεις φωτα το εχεις διπλα σε παραθυρο; κανε μια περιγραφη! Και εγω ποιο μικρος ειχα παρει παπαγαλο αλλα ευτυχως το φροντιζε η μητερα μου! Τωρα συνεχεια κανω υπολογισμους πως θα τα περασει τι θα κανει τι θα φαει! Παιχνιδια πιστευω να εχει να περνα η ωρα του!
Το έχω στο σαλόνι. Σπορακια δεν τρωει ακομα. Αλλα αυτη την στιγμη δεν εχει κανενα σπιτι και η κουρτινα είναι κλειστή. Γενικα έχει ησυχία επειδη δεν έχει καποιο σπιτι. Απλα το θέμα είναι οτι αρχισε να δαγκωνει. Και απο την μερα που του έβαλα το κεχρι και τσιμπαει που και που δεν ξερω δεν τρωει πολύ. Είναι σαν φοβισμενο.
 
Ο δικος μου οταν τον πηρα δεν δαγκωνε, μετα ομως απο 2 ημερες οταν δεν του αρεσει κατι χρησιμοποιει την δαγκωνια για να μου δειξει οτι δεν θελει κατι! Παραδειγμα πλησιαζω το χερι στο κλουβι, παει να δαγκωσει, το βαζω μεσα απι το πορτακι, ανεβαινει πανω και τον βγαζω εξω, ολα μελι γαλα δηλαδη! Μετα τον χαιδευω και στο ραμφος καθεται! Πρεπει να καταλαβεις το τι θελει και τι νοιωθει, αυτο γινεται με την τριβη! Βεβαια εσυ τον πηρες χωρις να ξερεις τι σε περιμενει! Και εγω ετσι τον πηρα αλλα το καλο ειναι οτι υπαρχει καποιος σπιτι μπορει κσι ολη μερα!
 
Όταν βαζω το χέρι στο κλουβι θέλει να δαγκωσει. Οταν βγει απο το κλουβι και παω να τον χαιδεψω παλι θέλει να δαγκωσει. Δεν μπορω να τον αγγιξω καθολου. Οταν φορεσω γαντι κανει μπροστα πισω το κεφαλι του σαν παλαβο. Οπως με το κινητο οταν το δει.
 
Πολύ φοβάμαι @myiang03 ότι το αφήνεις πολλές ώρες μόνο του. Δεν ξέρω βέβαια, αλλά απ' όσα έχεις γράψει μοιάζει να πηγαίνεις αγχωμένη ότι ώρα να ναι το ταΐζεις και ξανά φεύγεις. Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με. Αν όμως είναι έτσι, δεν βάζεις σωστές βάσεις σχέσης με το πουλί και μάλιστα που δεν έχει απογαλακτιστεί ακόμα. Κακώς στο έδωσε τόσο μικρό ο εκτροφέας. Για όλους αυτούς τους λόγους γράφουμε όχι κάτω των 3 μηνών. Είναι μωρό, κάνε μια αντιστοιχία σε όποιο μωρό ανθρώπινο ή σε ζωάκι και θα καταλάβεις τι έχει ανάγκη. Τρυφερότητα και ασφάλεια.
 
Κοιτα ο δικος μου ειναι ταισμενος στο χερι αλλα τον πηρα απο σπιτι 4 μηνων! Ειχε περισσοτερη φροντιδα! Ο δικος σου ταισμενος απο εκτροφεα μπορει να ειναι σε ημιαγρια κατασταση αν ειχε πολλα πουλακια! Κατι δεν του αρεσει, η δεν τουχεις δωσει χρονο να σε συνηθεισει η ζητας πολυ φιλικοτητα απο ενα πουλακι σε νεο χωρο με νεο ιδιοκτητη
 
Παιδια σκεφτομαι να του βάζω και λιγα σπορακια σιγα σιγα. Αυτα τα σπορακια που είναι για κοκατιλ κανουν για αρχη;
 
Ωραία, αναμενόμενο να μειώσει την κρέμα. Συνέχισε να του δίνεις κι ας τρώει μικρότερες ποσότητες.
 
Παιδια κατεβαίνει στον πατο συνεχως και δαγκώνει το χαρτι με τα περιττωματα του συνεχως και ωρες ωρες τρωει τους σπορους απο κάτω.

Του εβαλα μια μπαλα και παιζει τωρα συνεχεια με αυτη
 
Γεια σας παιδια. Αρχισε και τρωει συνεχως σπορους και δεν τρωει πολυ την κρεμα αλλα ο εκτροφεας που μου το εδωσε μου είπε να την συνεχίσω και όσο τρωει. Μου είπε και για μήλο αλλα να του το βάλω μεσα στο νερο την για να μαθει να πίνει και νερο γιατι δεν πίνει. Το αλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω καποιες φορές όταν παιζει ή οταν χτυπαει τα φτερα του βγαζει καποιους ήχους. Είναι φυσιολογικο αυτο;
 
Μου είπε και για μήλο αλλα να του το βάλω μεσα στο νερο
Δεν ξέρω αν θα πετύχει κάτι τέτοιο, μπορεί, αλλά θα πρέπει να το αφήνεις το πολύ μισή ώρα. Μετά θα γίνεται πάρτυ από μύκητες.
Το αλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω καποιες φορές όταν παιζει ή οταν χτυπαει τα φτερα του βγαζει καποιους ήχους. Είναι φυσιολογικο αυτο;
Ναι βέβαια, η φωνή του είναι.
 
Δεν ξέρω αν θα πετύχει κάτι τέτοιο, μπορεί, αλλά θα πρέπει να το αφήνεις το πολύ μισή ώρα. Μετά θα γίνεται πάρτυ από μύκητες.

Ο εκτροφέας μου είπε να του το αλλάζω μια φορά την μερα. Δεν ξερω
 
Ο εκτροφέας μου είπε να του το αλλάζω μια φορά την μερα. Δεν ξερω
Σ' αυτό ξέρω εγώ σίγουρα πως κάνει λάθος. Είναι ένας γρήγορος τρόπος να το αρρωστήσεις με ασφάλεια. Μην το αφήσεις πάνω από μισή ώρα με αυτές τις θερμοκρασίες και αν ήταν άλλη εποχή όχι πάνω από 2 ώρες εντός σπιτιού. Δεν παίζουμε με αυτά.
 
Σ' αυτό ξέρω εγώ σίγουρα πως κάνει λάθος. Είναι ένας γρήγορος τρόπος να το αρρωστήσεις με ασφάλεια. Μην το αφήσεις πάνω από μισή ώρα με αυτές τις θερμοκρασίες και αν ήταν άλλη εποχή όχι πάνω από 2 ώρες εντός σπιτιού. Δεν παίζουμε με αυτά.
Το αφησα 2-3 ωρες αλλά το εφυγα μολις τωρα.
 
Back
Top