Αναπαραγωγή Update αναπαραγωγής των καναρινιών μου

Zacharias

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2024
Μηνύματα
34
Πόλη
Νεάπολη Βοιών Λακωνίας
Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα, έχω update με την περίπτωση μου, χαχαχαχαχα, Η Έλλη έκανε 4 πουλάκια, είχα σκοπό στις 14 μέρες να χωρίσω τον αρσενικό γιατί δεν ήθελα να πάμε σε δεύτερη γέννα, τελικά ζευγάρωσαν από την 9η, οπότε τα άφησα μαζί μέχρι που ολοκληρώθηκε η δεύτερη φωλιά και τα χώρισα, έβαλα μπαμπά και μωρά μαζί, είναι 25 ημερών τα μικρά και παρατήρησα επιθετική συμπεριφορά σε 3 νεοσσούς, τους χώρισα και τους έβαλα με την μαμά τους (υπάρχει περίπτωση να είναι αρσενικά αυτά τα τρία και γι'αυτό η επιθετικότητα από τον πατέρα). Η Φρίντα πυρωσε και έκανε ένα αυγό χωρίς αρσενικό οπότε την έβαλα μαζί με έναν πυρωμένο αρσενικό και έχουν δύο αυγά, μόλις ολοκληρώσει την ωοτοκία της θα χωρίσω τον αρσενικό. Αυτά τα μέχρι στιγμής νέα μου, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη, εύχομαι σε όλους υγεία ευτυχία και χαμόγελα στα πρόσωπα σας...
 
Παιδιά καλησπέρα, βρήκα λίγο χρόνο να σας γράψω γιατί πραγματικά τα έχω παίξει και έχω στεναχωρηθεί, τα 4 μικρά που γεννήθηκαν πλέον είναι ανεξάρτητα και στην κλούβα, τα 2 αρσενικό και δύο θηλυκά, το ένα αρσενικό θα το χαρίσω στα πεθερικά μου, η ίδια θηλυκιά έκανε αλλά 3 μωράκια, μια μέρα λείψαμε από το σπίτι από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα, όταν επιστρέψαμε έκανα έναν γρήγορο έλεγχο στα καναρίνια όπως κάνω κάθε μέρα, δυστυχώς η θηλυκιά που είχε τα μωράκια είχε εξαφανιστεί, ούτε πούπουλα ούτε σημάδια πάλης κτλ, απλά είχε εξαφανιστεί το πουλάκι λες και άνοιξε την πόρτα κι έφυγε, δυστυχώς το ένα μικρό είχε ήδη πεθάνει, τα άλλα δύο προσπάθησα μήπως τα ταισει ο πατέρας αλλά τίποτα (περίμενα μέχρι το επόμενο πρωί) δοκίμασα μια άλλη θηλυκιά που είχε κάνει αυγουλάκια αλλά ασπορα, ούτε αυτή τα ήθελε, τα έχω στο δωμάτιο μου και τα ταιζω με σύριγγα, αύριο θα παραλάβω την σκόνη για νεοσσούς γιατί εδώ κάτω δεν υπήρχε πουθενά, ωστόσο φτιάχνω μια κρέμα από αυγό, φριγανια, κιλό και μέλι. Κάθε συμβουλή (και ψυχολογική υποστήριξη) καλοδεχούμενη. Έχω στεναχωρηθεί πολύ για Την καναρα αλλά και για τα πουλάκια. Α ωστόσο ένας φίλος σαν δώρο μου έφερε ένα σκοτσεζικο θηλυκό, σαν Japan hoso είναι, φυσικά το έχω μόνο του σε άλλο κλουβί και παρατήρησα πως έχει κάποια σημάδια στο ράμφος σαν να πάσχει από ακαραια στο ράμφος και ξεκίνησα podagrine, εχθές του έβαλα, θα του βάλω αύριο και το Σάββατο, θα αφήσω μια εβδομάδας κενό και θα επαναλάβω την επόμενη εβδομάδα.
[automerge]1716995850[/automerge]
Α να συμπληρώσω πως οι νεοσσοί είναι 5 κ 6 ημερών...
 
απλά είχε εξαφανιστεί το πουλάκι λες και άνοιξε την πόρτα κι έφυγε,
Αν θυμάμαι καλά τα έχεις όλα έξω Ζαχαρία. Αν ήταν αρπακτικό , γιατί να μην φάει κ τα αυγά κ τα άλλα πουλάκια;
Μήπως η πόρτα του κλουβιού της είναι στυλ γκιλοτίνας κ την άνοιξε;
[automerge]1716998165[/automerge]
σε άλλο κλουβί και παρατήρησα πως έχει κάποια σημάδια στο ράμφος σαν να πάσχει από ακαραια στο ράμφος και ξεκίνησα podagrine
Ιδανικά θα ήταν σε άλλο χώρο αλλά όπως κ ναχει, να κρατήσεις καραντίνα.
[automerge]1716998289[/automerge]
Λυπάμαι για την κανάρα σου κ το μικρό.
μια κρέμα από αυγό, φριγανια, κιλό και μέλι.
Πρόσεχε να είναι σωστή η θερμοκρασία.
 
@MARY58 Γι αυτό λέω πως μου είναι πολύ περίεργο, επίσης δεν υπήρχαν πούπουλα που τυχών θα είχαν βγεί από το πουλάκι, δεν υπάρχει περίπτωση να άνοιξε ένα καναρίνι τις πορτουλες, η πόρτα δεν είναι τέτοιου τύπου, είναι με ελατήριο ανουγοκλεινομενες και επίσης πάντα βάζω και ελατήριο σαν αυτά που βάζουμε στις πόρτες των κουνελιών στις κλούβες για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις, το μόνο να είναι καλά το πουλάκι, ότι έγινε έγινε. Τα υπόλοιπα πουλάκια ήταν μια χαρά, επίσης δεν ήταν καθόλου στρεσαρισμενα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τους νεοσσούς. Έχω εξουθενωθεί η αλήθεια είναι, γιατί ανά δύο με 3 ώρες πρέπει να ταιζω τα μωράκια, μόνο την νύχτα τα αφήνω για να αδειάζει και ο προλοβος τους τελείως. Θέλω να πάνε όλα καλά, μέχρι στιγμής οι νεοσσοί είναι πολύ ενεργητικοί όταν είναι η ώρα του φαγητού και τα κεφαλάκια τους τα σηκώνουν αρκετά καλά, οι κενώσεις τους είναι φυσιολογικές αλλά δεν ξέρω αν η κρέμα που τους φτιάχνω τους δείνει όσα πρέπει και γι αυτό περιμένω πως και πως αύριο πρωί πρωί να παραλάβω την σκόνη για νεοσσούς. Παιδιά τι να πω, τέτοιο ξενύχτι και τρέξιμο ούτε όταν ήταν τα παιδιά μου μωρά, χαχαχαχαχα, να πάνε όλα καλά με τα μικρουλια και χαλάλι τους.
 
είναι με ελατήριο ανουγοκλεινομενες και επίσης πάντα βάζω και ελατήριο σαν αυτά που βάζουμε στις πόρτες των κουνελιών στις κλούβες για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις, το μόνο να είναι καλά το πουλάκι, ότι έγινε έγινε
Ζαχαρία τότε το μόνο που μένει είναι μήπως άνοιξε κάποιος την πόρτα κ ξεγλίστρησε το καναρίνι.
Αν είναι αρπακτικό, (λόγω έλλειψης άλλης πιθανής απάντησης, γιατί εγώ δεν το νομίζω) προστάτεψε τα άλλα αν τα έχεις ακόμα έξω, για καλό κ για κακό γιατί τώρα αυτό ξέρει που θα βρει τροφή.
Με το καλό να ξεπεταχτούν οι νεοσσοί. Καλή δύναμη. 👍😊
 
@MARY58 Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, η κλούβα είναι φτιαγμένη με σύρμα κτλ, η ζευγαρωστρα όμως δεν έχει σύρμα, βέβαια είναι προφυλαγμένη σε Χαγιάτι και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση, ελπίζω να κυλήσουν όλα ομαλά από εδώ και πέρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@kika Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά δεν θα βρισκόταν έστω μέσα στο κλουβί ένα πούπουλο; Το καναρινάκι θα χτυπιόταν να γλιτώσει. Η καρακάξα δεν θα έτρωγε νεοσσό κ αυγά; τέλος πάντων. Μυστήριο.
@Zacharias πάντως μην νομίζεις ότι το Χαγιάτι προσφέρει καμμιά προστασία. Μόνο από ήλιο και αέρα. Τα γεράκια πχ μπαίνουν κ μέσα από τέντες. Κ το κακό γίνεται σε ελάχιστα λεπτά. Γι'αυτό βάλε προστατευτικό κλουβιού να είσαι ήσυχος. Καλημέρα σε όλους.
 
@MARY58 Η αμφιβολία μου κι εμένα είναι αυτή, ότι δεν υπήρξε ούτε ένα πούπουλο, δεν προσπαθώ να πιάσω δράκους, απλά με στεναχώρησε το γεγονός αυτό γνωρίζοντας κιόλας πως οι πιθανότητες επιβίωσης του καναρίνιου έξω είναι λίγες. Όσο για την άλλη κανάρα που κάνω χρήση podagrine είναι σε ξεχωριστό κλουβακι και σε ξεχωριστό μέρος έτσι δεν έχουν καμία επαφή τα πουλάκια
 
@Zacharias , υπάρχει μήπως η περίπτωση κάποιος άνθρωπος να σου έκλεψε το πουλί; (δεν γνωρίζω τι είναι το χαγιάτι και αν είναι προσβάσιμο)
Όπως σου είπε η Μαίρη, έχε τον νου σου στη θερμοκρασία της κρέμας και να τα καθαρίζεις τα ραμφάκια τους μετά το τάισμα.
Καλή Δύναμη και Καλή Επιτυχία.
 
@ianos Καλημέρα, Χαγιάτι είναι το σκεπαστό με κεραμίδια στην βεράντα, προσβάσιμο είναι αλλά δεν νομίζω και δεν θέλω να πιστέψω πως κάποιος πήγε και πήρε την μαμά από τα μωρά της, επίσης υπήρχαν και άλλα καναρίνια. Την κρέμα την δίνω χλιαρή, τα σκεύη είναι πάντα πλυμένα όπως και η σύριγγα, την σύριγγα πρίν την χρήση την αποστειρωνω πάντα με καυτό νερό. Η κρέμα είναι πλήρης σε βιταμίνες και προβιωτικα, είναι μια αρκετά καλή κρέμα που θα δώσει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης στα πουλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Πάντως μου ακούγεται πιο ευοίωνο για το πουλί να το έκλεψαν παρά να το έσκασε ή να φαγώθηκε. Αλλά μιλάμε με υποθέσεις τώρα και προφανώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι συνέβη....
Η σίτιση με σύριγγα έχει κάποια όρια θερμοκρασίας, νομίζω 38-39 βαθμούς, αλλά δεν θυμάμαι στα σίγουρα. Αν η κρέμα είναι θερμότερη γίνεται έγκαυμα στον πρόλοβο, αν είναι πιο κάτω από τη συνιστώμενη θερμοκρασία τότε μπορεί να αναπτυχθούν μύκητες.
Κοίταξε σε παρακαλώ το παρακάτω μήνυμα
 
@ianos ναι πολύ σωστά, συνήθως είναι από 39 έως 41 βαθμούς, τα προβλήματα είναι με την υψηλή θερμοκρασία αυτό που ανέφερες κι εσύ ότι μπορεί να δημιουργηθούν εγκαύματα καθώς τα πουλάκια δεν θα καταλάβουν πως τα έκαψε και θα συνεχίσουν να τρώνε, με την χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να μην προχωρήσει η τροφή από τον προλοβο στο στομάχι και να δημιουργηθούν μύκητες, άλλο ένα θέμα που μπορεί να προκύψει είναι να ακολουθήσει άλλη πορεία και αντί για τον προλοβο να πάει στο αναπνευστικό σύστημα βέβαια αυτό συμβαίνει πιο πολύ με την βελόνα σίτισης, δεν την χρησιμοποιώ, η σύριγγα θεωρώ είναι πιο ασφαλείς, επίσης παρακολουθώ μην τυχών και έχουν κρατήσει αέρα στο προλοβο γιατί έτσι θα αρχίσει η ζύμωση στον προλοβο με αποτέλεσμα δημιουργίας μύκητα και έτσι το πουλάκι θα έχει πάντα γεμάτο προλοβο αλλά θα πεθάνει από ασιτία, τον αέρα προσπάθω με μαλαξεις να τον αφαιρούμε και να έχουμε ρέψιμο, φροντίζω τουλάχιστο δύο φορές την μέρα ο πτολοβος τους να αδειάζει τελείως. Επίσης τα πιτσουνια είναι πάντα στο δωμάτιο μας, σκεπασμένα και ζεστά, κάποιες φορές τα αφήνω για λίγο ξεσκεπαστα για να τεντώνουν τα λεμουδακια τους, η φωλιτσα τους καθαρίζετε σχεδόν ανά δύο ταισματα και κάποιες φορές και σε κάθε τάισμα αν είναι λερομενη, η φωλιά είναι στην βάση της με τσόχα, μετά βαμβάκι και μετά βάζω χαρτί κουζίνας για να είναι εύκολος ο καθαρισμός, εύκολος εντοπισμός ψείρας κτλ.
[automerge]1717126914[/automerge]
Να πω πως είχα αναθρέψει και παπαγάλο african grey με τον ίδιο τρόπο αν και πιστεύω πως ήταν πιο εύκολους σε σύγκριση με τα μικρά καναρινακια με ένα στοματακι τόσο μικρούλη, θα ήθελα να αναφέρω πως ποτέ δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο στα καναρινακια για το κέφι μου, όμως αναγκάστηκα να το κάνω ώστε να έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης τα πουλάκια, συμφωνώ και εύχομαι εδώ που φτάσαμε πως κάποιος πήρε την κανάρα έτσι τουλάχιστον δεν θα πάθει κάτι το πουλάκι.
 
@ianos Ναι το κατάλαβα ότι εννοείς αυτό, πάντα σε κάθε γεύμα γίνεται ο καθαρισμός στα πουλάκια, στο ράμφος αλλά και γενικότερα στα πουλάκια σε περίπτωση που πέσει κάποια σταγόνα κρέμας στο σωματακι τους, αναφέρθηκα όμως κι εγώ γενικά με τις κινήσεις που κάνω ώστε αν εντοπιστεί κάποιο λάθος ή παράβλεψη μου από κάποιους εδώ να μου το πει ώστε να προλάβω καταστάσεις και να γίνει μία ανταλλαγή πληροφοριών και εμπειριών
 
Η φωτογραφία είναι από εχθές κατά τον καθαρισμό της φωλιάς, το σκούρο σήμερα είναι 10 ημερών και το παρδαλο 11 ημερών
[automerge]1717414356[/automerge]
@Zacharias @Zacharias
 

Συνημμένα

  • PXL_20240602_054321337~2.webp
    PXL_20240602_054321337~2.webp
    162,6 KB · Προβολές: 18
@ianos Καλησπέρα, όχι, δυστυχώς ο πατέρας δεν ταιζει καθόλου, τα βλέπει τα παρατηρεί αλλά δεν ταιζει, προς το παρών δεν έχει επιθετική τουλάχιστον συμπεριφορά
Τα βλεπεις καθολουν να ζητανε /απαιτουν/φωναζουν για ταισμα απο τον πατερα ή ειναι υπερκαλυμμενα απο την δικη σου παρεμβαση?
 
Back
Top