Γενικά Αποριες για το κοκατιλ που μόλις απέκτησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annapas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα, μετέφερα τον Μπουμπούνα στις Παρουσιάσεις και σου απαντώ εδώ για το κοκατιλάκι σου.
Ναι μπορεί να μην έχει κέφια. Τι ώρα το βάζεις να κοιμάται; Πρέπει να ησυχάζει από δύση έως ανατολή. Επίσης στο δωμάτιο που βρίσκεται να μην υπάρχει καπνός ούτε να είναι στην κουζίνα και να δέχεται υδρατμούς.
Δεν σημαίνει ότι είναι άρρωστο αλλά πρέπει να το παρακολουθήσεις, κουτσουλιές, στάση σώματος, αν είναι φουσκωμένο, αν κοιμάται κατά την διάρκεια της ημέρας ( το μεσημέρι παίρνουν έναν ελαφρύ υπνάκο, δεν συνυπολογίζεται ως σύμπτωμα).
 
Η αληθεια ειναι πως μαλλον δεν κοιμηθηκε καλα το βραδυ γιατι με ειχε πιασει ενας βηχας και ισως να τον ενοχλουσα.Φωναζε οταν ξημερωσε και τωρα εχει καμια ωρα που καθεται κουρνιασμενο και του κλεινουν τα ματια.Λες να ξαγρυπνησε και αυτο και γι αυτο να ειναι ετσι;Βεβαια μου μιλαει χαμηλοφωνα κατα διαστηματα αλλα δεν θελει να το ενοχλω.
 
Μπορεί, αν υπάρχει πιο ήσυχο σημείο να το μεταφέρεις το σούρουπο είναι το καλύτερο.
 
Τον Μπουμπουνα τον σκεπαζουμε οταν τον εχουμε μεσα για να μην ενοχληται λες να κανω το ιδιο και με τουτο;
Αν ειναι σκεπασμενο με τους ηχους θα ενοχληται;
 
Ναι είναι πιο περίεργα και κοινωνικά από τα καναρίνια και αποσπάται η προσοχή τους. Τώρα όλα εξαρτώνται και από την λειτουργία του σπιτιού. Στην χειρότερη κάνε αυτό. Μόνο το σκέπασμα να μην είναι απόλυτα αδιαφανές γιατί παθαίνουν νυχτερινούς πανικούς τα cockatiels.
 
Παιδια το κοκατιλινο μου σημερα δεν με θελει καθολου. Με το που παω κοντα καθεται μια χαρα αλλα με το που παω να βαλω τα δαχτυλα μου (εξω απο το κλουβι) κανει αυτον τον ηχο με την αναπνοη και χτυπαω με το ραμφος του το πατακι του. Γιατι; ΔΕν με γουσταρει πια; Τι απορριψη ειναι αυτη!
 
Χα χα όχι ίσως τις πρώτες πρώτες μέρες ήταν πιο ήσυχο λόγω νέου χώρου. Τώρα νοιώθει μια ιδιωτικότητα στο κλουβί και αντιδρά στην εισβολή. Συνέχισε ήρεμα και μαλακά. Δεν είναι απόρριψη, "ξεψάρωσε" :)
 
😀 λες ε;
ΜΙλαμε για επιθετικοτητα. Και το κανει και με υφος! Α😀.Αυριο θα φερω το καινουριο το κλουβι να δω πως θα το βαλω.
 
Με ηρεμία και προσοχή να μην του τσαλακώσεις καμιά φτερούγα. Αν φοβασαι βάλε γάντι, κήπου ή και κανονικό. Δεν δαγκώνουν πολύ δυνατά.
 
Στο προηγουνο κλουβι που το ειχα δεν το επιασα καθολου ανοιξα τις πορτες ενωσα τα κλουβια και με μπλαμπλα και μετα απο κανα μισαωρο μπηκε μαλλον το ιδιο θα κανω. Τι πρεπει να κανω με την επιθετικοτητα που βγαζει να το αφησω λιγες μερες να του περασει η να συνεχισω να προσπαθω να το προσεγκισω; Του εδωσα αυγο με ρυζι χθες λες η προτεινη να το βαρεσε στο κεφαλι. Α😀
 
καλησπέρα, βγάζεις το φαγητό του, του βάζεις μία καλή λιχουδιά στο καινούριο κλουβί τα ενώνεις πόρτα με πόρτα κα θα πάει στο μπάμ
 
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω τα εξης:καταρχας μηλοξυδο βρηκα μονο το τοπ στο σουπερ μαρκετ δεν ειχαν στα βιολογικα. Κανει;
Κατα δευτερον σημερα που πηγα κοντα το χερι μου με απειλησε και μετα το κραταγα στα καγκελα και ερχοταν κοντα φουντωνε και τιναζοτανε οπως οταν πλενοντε κουρνιαζε κοντα χωρις βεβαια να το εχω μεσα και γυρναγε το κεφαλι του απο την αλλη.Αθτη η γλωσσα του σωματος τι μπορει να μας λεει;
 
Για να το ψεκάζεις στα φτερά χρησιμοποίησέ το. Μην το βάλεις όμως στο νερό που πίνει.
Είναι η αρχή μιας σχέσης και σε φοβάται. Αν το φοβάσαι κι εσύ θα δυσκολευτείτε περισσότερο. Όταν βλέπεις αυτές τις αντιδράσεις να το σέβεσαι και να κάνεις πίσω χωρίς όμως έντονη αντίδραση, πχ να αποσύρεις το χέρι σου τρομαγμένη. Στην αρχή αρχή σου είχα βάλει ένα link που περιελάμβανε και αυτό το θέμα Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία | PetBirds τα έχεις διαβάσει;
 
έχεις πολλές ώρες ακόμη μπροστά σου μέχρι να ηρεμήσει μη τα παρατήσεις όμως, και δίνε του λιχουδιές με το χέρι σου αν είναι δυνατόν
 
Μαρια το διαβασα ξανα. Δεν το πιεζω καθολου καθομαι και του μιλαω μεχρι του τραγουδαγα πριν(τραγικη φωνη) και αυτος πηγαινε περα δωθε στο κλαρακι του και μολις σταματαγα η εφευγα απο κοντα φωναζε. Με το χερι εχει κατι μαλλον ακομα.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι πριν δυο μερες καθοτανε επανω στα δαχτυλα μου. Επισης ηθελα να ρωτησω αν το τσουλουφι παιζει καποιο ρολο δηλαδη αν το ανασηκωνει διχνει επιθετικοτητα π.χ. ή αν το εχει κατω κατι αλλο. Οταν μπαινω στο δωματιο απο την δουλεια που εχει να με δει ωρα φουντωνει τιναζεται (ο Μπουμπουνας το κανει απο χαρα αυτο) το ιδιο ισχυει και σε αυτο; Και αν ναι γιατι μολις παω το χερι μου η χαρα γινεται επιθετικοτητα; Παντως ζορισμα δεν υπαρχει ισα ισα απο εχθες που ηταν ετσι σημερα πηγα παλι να το πλησιασω(περα φυσικα τα λογια και τα κανακεματα).
 
Το τσουλούφι όταν σηκώνεται δείχνει ένταση, μπορεί από χαρά, μπορεί από νεύρα κτλ. Ναι όταν φουσκώνει μόλις μπαίνεις χαίρεται.
Μήπως κάτι σε φόβισε κι εσένα και δεν βάζεις πλέον το χέρι σου χαλαρά όπως στην αρχή;
Συνέχισε με υπομονή, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Είναι μικρό και θα σε συνηθίσει εύκολα.
 
Βαιε δεν τρωει τιποτα περα απο την τροφη και λιγο αυγο που του εβαλα τις προαλλες με ρυζι. Ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. Και ειναι πιο ζεστο να φαει το χερι μου παρα την λιχουδια α😀. Εκτος αυτου φοβαμαι μην το ζορισω και στραβωσει. Και εξω απο τα καγκελα ολα αυτα. Οταν βαζω το χερι μεσα για το νερο κτλ. κανει αυτο με την αναπνοη αλλα δεν ορμαει... Το πιτμπουλ!
 
Δεν μπορω να πω πως κατι με φοβησαι απλα με ξαφνιασε η αλλαγη απο την μια μερα στην αλλη. Πριν πηγα κοντα του μιλαγα χωρις να εχω παει κοντα χερια και τετοια και αυτο πλενοτανε φουσκωνε και κατα διαστηματα εριχνε και μια δαγκωνια στα καγκελα ετσι για να μην ξεχνιομαστε!Λες και δαιμονιζεται...😀

Α ! Εντωμεταξυ κανει και την εξης κινηση, πηγαινει περα δωθε στο κλαρακι του ανεβοκατεβαζει το σωμα και ανασηκωνει λιγο τα φτερα απο το υφος της μασχαλης λες και ετοιμαζεται να πεταξει. Ειναι κατι που το κανουν η θα καρφωθει πουθενα στο κλουβι και θα τρεχουμε;
 
Back
Top