Γενικά Αποριες για το κοκατιλ που μόλις απέκτησα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annapas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το ειδα σε μια συζητηση που ειχατε το καλοκαιρι με καποιον με ενα μικρο κοκατιλ και ελεγε πως αδιαζει ο προλοβος και προσπαθουσα να καταλαβω τι ειναι.

και πως δεν ειναι φουσκωμενος
 
Καλημερα σημερα εκανα το κοκατιλακι μου με το ψεκαστηρι (νερο μηλοξυδο) και ειχε κολλησει στα καγκελα του κλουβιου κοντα μου και ξετρελαθηκε. Πρεπει να τους αρεσει το νερο ε; Οποτε σταματαγα φωναζε και με κοιτουσε. Καθε ποτε μπορω να το κανω αυτο;
 
χα χα τώρα τον χειμώνα κανα δυο φορές την εβδομάδα, το καλοκαίρι καθημερινά.
 
Καλησπερα εχω κολλησει τα δυο κλουβια εδω και μια ωρα για να παει στο αλλο, αλλα ενω του εχει τραβηξει την προσοχη τωρα εχει κατσει και πλενεται και δεν δινει σημασια.Αν το πιασω με το χερι και το βαλω θα στραβωσει μαζι μου λετε;
 
Όχι παιδί μου, πιάσε το πουλί και άλλαξέ το κλουβί. Έχεις βάλει τροφή στο καινούργιο και έχεις αφαιρέσει από το παλιό;
 
Εχω στο καινουργιο και δεν την εβγαλα απο το παλιο το ξεχασα και εκανα μεγαλο αγωνα να τα κολλησω μεταξυ τους και ειπα να το αγησω ετσι. Να το πιασω με γυμνο χερι η να βαλω γαντι;(που δεν εχω α😀). Εννοω αν με δαγκωσει θα την ακουσω. Α😀
 
Πιάσ το με ένα μικρό πετσετάκι, προσεκτικά να έχει κλειστά τα φτερά του μην τα τραυματίσεις. Δυο πόντους δρόμους θα το κάνεις. Τι να σου πω εγώ έχω συνηθίσει και μου φαίνεται ανεκτό το δάγκωμα.
 
😀 σε βρισκω πολυ θαραλλεα! Παω...

Και ναι τα καταφεραμε! Ενα πραγμα εχω να πω ... Το φουκαριαρικο εκανε να με δαγκωσει και το εκανε τοσο μαλακα που ουτε το καταλαβαινα. Τραβαω φωτο και σας στελνω!

Αυριο θα στειλω βγαινουν σκοτινες.
 
Ευχαριστουμε πολυ! 🙂
Να ρωτησω κατι γιατι τον εχω ριξει στην μελετη για τα κοκατιλ. Υπαρχει περιπτωση καποιος να ασχοληται με το παπαγαλακι του (με οτι περιλαμβανει αυτο)και αυτο να μην δεθει μαζι του λογω χαρακτηρα ή λογω καποιου αλλου παραγοντα; Και αν ναι γιατι;
 
Αυτό αποκλείεται. Οτι μπορεί να χρειάζεται άλλος περισσότερο χρόνο και άλλος λιγότερο (εξαρτουμένου από τον άνθρωπο αλλά και από το κάθε πουλί) ισχύει. Ότι ένα άγριο πουλί δεν εξημερώνεται στον βαθμό που είναι ήμερα όσα έχουν ταιστεί από ανθρώπινο χέρι κι αυτό ισχύει. Αλλά να μην έχεις καθόλου επαφή αποκλείεται. Πρώτ' απ' όλα υπάρχει η εξάρτηση της τροφής και αυτό δίνει ασφάλεια, εμπιστοσύνη και χαρά στο ζώο.
 
Καταλαβα. Το οτι οταν το επιασα να αλλαξουμε κλουβι απλα με ακουμπαγε με την μυτη του και δεν με δαγκωνε δυνατα λεει κατι; Ο Μπουμπουνας για παραδειγμα οταν του κοβουμε τα νυχια δαγκωνει πιο δυνατα. Στην αρχη γιατι μετα παραδινεται.
 
Πολύ ωραίο με γεια σας!
Άλλαξε θέση την σκαλίτσα γιατί θα κουτσουλάει το φαγητό όταν παίζει πάνω της. κάνε την λίγο πιο αριστερά ή και βάλε την καθέτως στα κλαδάκια.
 
Καλησπερα τωρα το απογευμα ψιλοφτερνιζομαστε λετε να την αρπαξε; Πως; Μεσα στο δωματιο το εχω! Παντως η μυτη του ειναι στεγνη.
 
Μήπως όταν ανοίγεις το παράθυρο αριστερά το φυσάει αέρας; Γιατί έπεσε η θερμοκρασία σήμερα. Καλό θα ήταν να μην το έχεις στο πάτωμα πάντως είναι πιο κρύο από το να το είχες σε ένα τραπέζι. Επίσης εγώ θα του κάλυπτα τις δύο πλευρές αυτές που κάνουν γωνία από αριστερά.
 
Κοιταξε το παραθυρο ειναι πολυ αριστερα και ανοιχτο δεν το χτυπαει καθολου. Δεν το εχω στο πατωμα ειναι στο υψος του κρεβατιου μου. Με τι θα τις καλυπτες τις γωνιες;
 
Στην φωτογραφία φαίνεται σαν να είναι πολύ κοντά του αν δεν η πόρτα είναι από δεξιά και στέκεται στο ρεύμα, είναι άκρως επικίνδυνο.
Κανονικά πρέπει να κάνεις μια κατασκευή από πλέξιγκλας αλλά θα μπλέξεις. Εγώ που είχα κάποτε ένα παρόμοιο πρόβλημα, που και που όμως όχι μόνιμα, το έλυνα λίγο πρόχειρα, με πανί και μανταλάκια. Αλλά δεν ήταν πάντα, απλά την ώρα που ήταν ανοιχτό το παράθυρο.
 
Το παραθυρο ανοιγει απο την αλλη πλευρα οχι διπλα στο κλουβι δηλαδη εχει μια αποσταση 1.5 μετρο περιπου ισως παραπανω. Το επιρρεαζει πιστευεις;

Επισης απο την μερα που το πηρα τρεμει μπροστα το στηθος του να το πω η κοιλια του; Κανει μια κινηση σαν να χτυπαει η καρδια πολυ γρηγορα. Δεν ξερω αν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις.Α! Και οι κουτσουλιες του ειναι πρασινες με ασπρο. Ειναι φυσιολογικα αυτα;
 
Back
Top