Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

επιχειρισα να το κανω αλλα ειδα την θυληκια να τα σκεπαζει με τοση στοργη και τα λυπηθηκα πραγματικα εριξ λιγο τον φακο αλλα απο μακρια και δεν ειναι τοσο δυνατος θα εριμενω κι ολα θα γινουν στην ωρα τους δεν θελω να μετακινησω τη θυληκια εινια κριμα τα ειχε με τοση στοργικοτητα κριμαμου πηγε..
θα περιμενω με την ελπιδα να πανε ολα καλα.. :)
 
εγω θα ελεγα να μην μπεις σε ελενχο αυγων μια απροσεξια σου και ισως σπασεις καποιο αυγο κατσε και απλα περημενε καρτερικα. Οσο για το λιβανησμα ειμαι μαζι σου δεν λεω να τα ντουμανιασουμε τα πουλακια. Οσο για τους επικρητες μας(τη Μαρια λεω):)αστην να μας χλεβαζει! Εμεις μεγαλωνουμε σωστα τα πουλακια μας με αρχες και αξιες και παραδωσεις😛
 
😀 ναι θα περιμενω κι ολα πιστευω να πανε καλα...
παμε ολοι μαζι:
ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ Ω ΕΚ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΗΣ ΑΓΙΑΣΘΕΙΤΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΕΘΕΛΤΩ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΤΑΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ (πουλακια Μενελαου) 😀 😛
 
AXXAXAXA ολα απο καπου ξεκινανε αλλα ρεπει να επιστρεψουμε..
λιβανισε η μανα μου μια φορα και εκανα τον σταυρο οου για τα πουλακια δεν αρεσει ουτε κι εμενα τοα ρωμα μου προκαλει πονοκεφαλο, α😀
να κανω μια ερωτηση απο τα 4 αυγα μπορει να μην βγει και κανενα; ή με τα φυλλα πως παει αυτο;
 
Για το πρώτο δεν το νομίζω. Αλλά γενικά στις ερωτήσεις αυτές σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει.
 
μακαρι να βγουν ολα κριμα ειναι και για μενα και για εκεινη και για τις νεες ζωες...
ειλικρινα ειμαι αγχωμενος δεν ξερω τι να κανω αχχαχ λες απαω να κλωσσησω κι εγω;
 
Το άγχος μεταδίδεται σαν ηλεκτρομαγνητικό κύμα. Χαλάρωσε και να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά. Έτσι κι αλλιώς είναι δοκιμασμένο ζευγάρι. Ξέρουν την δουλειά τους. Λίγη αγωνία φυσιολογική. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει και όλα θα πάνε καλά.
 
ναι οντως ειναι δοκιμασμενο ζευγαρι αλλα λογω καιρου επειδη ηρθαν σε εμενα τν γκαντεμη φοβαμαι..
αλλα θα σκεφτω θερικα κι πιστευω να πανε ολα καλα..
 
Το ρημάξαμε στο off topic αλλά το λιβάνι ούτε εγώ η "ιδία" δεν το αντέχω σκέψου τα πουλάκια :)
οσο και να ακουστει αστειο ειναι γεγονος καποια στιγμη συζητουσα με φιλο ιερεα και αποφευγουν το λιβανι σε μεγαλες δωσεις γιατι δημιουργει αναπνευστικο.

παντως κουμπαρε ειναι μια καλη ιδεα να παρεις τα μησα αυγα να τα κλωσσας εσυ σκεψου πως θα εχεις την ευκαιρεια να τα βλεπεις συνεχεια σκεψου το σωβαρα! 🙂
 
καλήσπερα!
αύριο λογικά ή μεθαύριο περιμένω να σκάσει το 1ο αυγό αλλα λογικα οπως εχω μαθει μεσα απο εδω συνηθως τα μεγαλα πουλιά αρχιζει απο το 2ο αυγο!
υπάρχει περίπτωση να έρθουν τα αυγα πιο πριν ή πιο μετά; Εννοώ πως ειναι στον ανθρωπο μια προωρη γεννα ετσι και στα πουλια;
ισχυει αυτο;
εχω αγχωθει πολυ περιμενω σαν τρελος να ερθουν!
 
Ισχύει ανάλογα την θερμοκασία! Επίσησ πολλά είδη περιμένουν ακόμα και το 4ο αυγό για να αρχίσουν να κλωσούν. Καλή επιτυχία.
 
καλήσπερα!
αύριο λογικά ή μεθαύριο περιμένω να σκάσει το 1ο αυγό αλλα λογικα οπως εχω μαθει μεσα απο εδω συνηθως τα μεγαλα πουλιά αρχιζει απο το 2ο αυγο!
υπάρχει περίπτωση να έρθουν τα αυγα πιο πριν ή πιο μετά; Εννοώ πως ειναι στον ανθρωπο μια προωρη γεννα ετσι και στα πουλια;
ισχυει αυτο;
εχω αγχωθει πολυ περιμενω σαν τρελος να ερθουν!

Θα μας τρελανεις τελειως εσυ.😱 Πανω που ηρεμησαμε απο το αγχος σου ηρθε ανανεωμενος!:D Τα αυγα εκκολαπτονται με τη σειρα που γεννηθηκαν, αντε να ερθουν τα πρωτα 2 μαζι επειδη μπορει ενα θηλυκο να μην κλωσσησει απο την πρωτη ημερα το πρωτο αυγο αλλα να καθισε απο το δευτερο και μετα. Μια-δυο μερες πριν ή μετα μπορει να εχουν αποκλιση αναλογα με την εποχη οπως ειπε και ο yiannisK. Γι'αυτο πουθενα δεν λεει οτι τα ταδε ειδος παπαγαλου κλωσσαει 23 ημερες ακριβως, αλλα λενε περιπου τοσες ημερες.
 
Θα μας τρελανεις τελειως εσυ.😱 Πανω που ηρεμησαμε απο το αγχος σου ηρθε ανανεωμενος!:D Τα αυγα εκκολαπτονται με τη σειρα που γεννηθηκαν, αντε να ερθουν τα πρωτα 2 μαζι επειδη μπορει ενα θηλυκο να μην κλωσσησει απο την πρωτη ημερα το πρωτο αυγο αλλα να καθισε απο το δευτερο και μετα. Μια-δυο μερες πριν ή μετα μπορει να εχουν αποκλιση αναλογα με την εποχη οπως ειπε και ο yiannisK. Γι'αυτο πουθενα δεν λεει οτι τα ταδε ειδος παπαγαλου κλωσσαει 23 ημερες ακριβως, αλλα λενε περιπου τοσες ημερες.

😀 όντως τρελαίνω κοσμο 😀 ετσι πανε αυτα μου έρχονται φλάσκες άγχους δυστυχώς και ανανεωνομαι!
Οκ οπότε το αυγό θα σκάσει ειτε αυριο μεθαύριο ειτε στις 2-3 του μήνα αν πανε ολα καλα που το ελπίζω! Καθώς επισης ελπίζω παλι να μην καθυστερήσουν και με φάει το άγχος κι εσάς οι ειδοποιήσεις οτι έγραψα στο θέμα μου... 😀 😛
 
Ναιιι επιτέλους ο 1ος νεοσσος έφτασε στην 23η μέρα!
Άνοιξα την φωλιά τον είδα ειναι μόλις ούτε 4-5 ωρών κουναει λιγο το ράμφος και ελάχιστα το σωμα του και φαίνεται καθαρά οτι αναπνέει! Ενώ εχθές το απόγευμα ειχα βάλει τροφή μέχρι σκασμου στα μπολ σημερα το πρωι ήταν άδεια όπως και το νερο εννοείται τους τα ξανα γέμισα και έφτιαξα μια αυγοτροφη την οποία περιμένω να ψηθει για να την βαλω να φάει!
Είμαι παρα πολυ χαρούμενος ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν ολα καλα και στα επόμενα!
Και ενα χιουμοριστικο το νέο θέμα μου θα πρέπει να ειναι: νέοςSOS που σημαίνει επειδή δεν γνωρίζω πολλά την βοήθεια σας γιατι ήρθε ο νεοσσος! (Αυτο ήταν ενα κρύο λογοπαίγνιο μου ας προχωρήσουμε) 😛 :D
 
Μπράβο!
Να σου ζήσει, μην το πολυενοχλείς ε;
Επιτέλους, ναι το βλέπω τώρα θα πάμε για δεύτερο γύρο άγχους :)
 
Να σαι καλα όχι δεν τα πολυενοχλω! Μόνο αυγοτροφη θα βαλω τωρα που έγινε να το ταΐσουν!
Και θα δώ αν ο πρόλοβος του ειναι φουσκωμένος αν δηλαδή το έχουν ταΐσει!
Ναι Μαρία τωρα παμε δυναμικά για τον δεύτερο γύρο άγχους :D 😀
Την φωλιά να την καθαρίζω καθόλου η να προσθέσω λιγο πριονιδι;
 
Καλά τα είπα εγώ :)
Με μιας μέρας νεοσσό θα καθαρίσεις την φωλιά; Αύριο μεθαύριο θα γεννηθεί με το καλό και άλλο. Στην αρχή καθαρίζει η μάνα τους. Τέτοια κίνηση θα κάνεις πολύ πολύ αργότερα όταν θα έχουν ξεπεταχτεί.
Τώρα δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ
 
😀 οκ τοτε δεν κανω τίποτα μακαρι να πανε ολα καλα πίσω στα αγχη κλασσικά τοτε 😀
Οκ έβαλα και την αυγοτροφη άρχισε έτρωγε ο αρσενικός κι ολα οκ!
 
Back
Top