Αναπαραγωγή Σπινοκάναρα

Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
531
Πόλη
Ιωάννινα
Καλημέρα σε όλες & όλους.
θέλω να ρωτήσω αν έχει βγάλει(ή ακούσει) κανείς για σπινοκάναρα.
Υπάρχει κάποια σχετική αναφορά;
Με 2-3 φίλους που το έχω συζητήσει μου έχουν πει ότι
δεν "πιάνονται" εύκολα, χωρίς να αποκλείεται.
Προχθές συζητώντας το μου ανεφέρθει ότι έχει να βγει από το...82 ή 87'!
Έχω ένα Σπίνο που έχει βγάλει με 2 διαφορετικές κανάρες άσπορα.
Τον έχω δει να τις ζευγαρώνει κατ' επανάληψη.
Δεν είναι περίεργο τα άσπορα, εδώ βγάζουν ζευγάρια καναρίνια.
Αλλά αν ισχύει το παραπάνω, μην προσπαθώ το ακατόρθωτο...
 
Χαρη ειχα δει εγω πριν καιρο σε ενα πετ σοπ. Κι εγω δεν ειχα ξαναδει και το πουλουσε 200 ευρω νομιζω... Εγραφε εξω απο το κλουβι σπινοκαναρο, τον ρωτησα και μου ειπε οτι ο μπαμπας ητανε αυστραλεζικος σπινος. Τωρα υπαρχει δεν υπαρχει τετοιο πουλι ουτε που ξερω. Παντως δεν ειχα ξαναδει. 😉
 
Χάρη σε ένα Αγγλικό βιβλίο ενός φίλου έχει έναν πίνακα με το βαθμό δυσκολίας διαφόρων διασταυρώσεων.Αυτό που είδα ήταν ότι Σπίνος Χ κανάρα ήταν σε αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας.Ακούγεται ότι δεν είναι ακατόρθωτο αλλά είναι πολύ δύσκολο. Αν όμως τον έχεις δει να βατεύει τότε αργά ή γρήγορα θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.Λένε ότι το σπινοκάναρο φωνητικά προηγείται από τα υπόλοιπα:Καρδερινοκάναρο φλωροκάναρο λουγαροκάνρο κλπ.
 
να πω οτι εχει αναφερθει μονο ενα πουλι σπινοκαναρο κα ικοστιζε 2500€{καλα ειδατε το ποσο} και ειχε ανεβει κα ιφωτογραφια του στο νετ αλλα ο κυριος που το αγορασε απαιτησε να κατεβει η φωτο κα ιτωρα δεν ξερουμε πως εινα ικαν εμφανισιακα ο μουλος αυτος, επισης να πω οτι οι πιθανοτητες να πιαστει το πουλι απο σπινο σε καναρα ειναι ιδιες με το να πιαστει καρδερινοκαναρο απο καρδερινοκαναρο
 
Γίνεται να δώσει το καρδερινοκάναρο απογόνους;
 
ολα γινονται αρκει να εχεις χρονο και διαθεση, εδω εχουν δωσει απογονους μουλαρια στην αμερικη,τελος παντων καπου το ειχε αναλυσει κα ιαυτο ο φοιβος κα ιδεν θυμαμαι τωρα αν θυμαται ας πει
 
Λευτερη προφανως αναφερεσαι σε αυτο το ποστ... https://community.petbirds.gr/threads/Μπορεί-να-υπάρξει-γόνιμο-καρδερινοκάναρο.3085/

αλλα εκει λεγαμε για στειροτητα ενω στην περιπτωση σπινου-καναρινιου κατι πιο πολυπλοκο πιστευω πως συμβαινει αφου η βιωσιμοτητα του απογονου ειναι σπανια και οχι η γονιμοτητα του. 😕
 
το 1989 αγορασα ενα σπινοκαναρο εναντι 30.000δρχ.χρωματος μαυροπρασινο.η φωνη του εξαιρετικη εκανε ηχους και απο καναρι αλλα εμοιαζαν σαν ηλεκτρονικοι, μεταλλικοι μου ειναι δυσκολο να τους περιγραψω γραφοντας τους. Αλλα δεν το χαρηκα πολυ, μια μερα που καθαριζα το κλουβι, τελειωνοντας εβαλα την σακουλα που βαζουν στα κλουβια για να μην πεφτουν οι τροφες εξω, το νυχακι του πιαστηκε σε μια κλωστουλα (ξεφτι)απο τη ραφη που εχει η σακουλα για να κρατα το λαστιχο εβαλα το χερι μου για να το ελευθερωσω και πεθανε απο τον φοβο του ισως να ειχε καποιο προβλημα με την καρδια του. Απο τοτε εχω ψαξει παρα πολυ μα παρα πολυ να βρω ενα τετοιο πουλι αλλα δυστηχως τιποτα.
 
Νομιζω πως βρηκα την απαντηση... :D

The reason the chaffinch-canary mule is so elusive is that the chaffinch is genetically less similar to the canary than are other finches. But this explanation is far from complete. A male chaffinch may be happy to copulate with a female canary, but something in the female's oviduct recognizes the chaffinch ejaculate as alien and prevents his sperm from either getting near the egg or fertilizing it. The female possesses some mechanism telling her that chaffinch sperm are not right and, on 99 percent of occasions, blocking further progress.

μεταφραση:
Ο λογος που ο μούλος σπίνου-καναρινιου ειναι κατι οχι τοσο εφικτο οφειλεται στο οτι ο σπινος ειναι γενετικα λιγοτερο συγγενης με το καναρινι απο τις αλλες σπιζες. Αλλα αυτη η επεξηγηση δεν ειναι ολοκληρωμενη. Ενας αρσενικος σπινος μπορει μετα χαρας να ζευγαρωσει με μια καναρα αλλα κατι στο θυληκο ωοαγωγο αναγνωριζει το σπερμα του σπινου ως ξενο και εμποδιζει το σπερμα του ειτε στο να πλησιασει το ωαριο ειτε να το γονιμοποιησει. Το θηλυκο διαθετει εναν μηχανισμο που της λεει οτι το σπερμα του σπινου δεν ειναι το σωστο, και στο 99% των περιπτωσεων, παρεμποδιζει τις περεταιρω διαδικασιες.

πηγη: Hidden Choices Of Females - females of some species have ability to block sperm from reaching egg | findarticles.com/p/articles/mi_m1134/is_9_109/ai_67410990


Με αλλα λογια χρειαζεται πολλες δοκιμες με διαφορετικες καναρες αφου ο σπινος σου Χαρη ζευγαρωνει κανονικα ωσπου να βρεις αυτην που θα ξεγελαστει ο μηχανισμος της (χημικος μηχανισμος εννοει) και θα πετυχει η γονιμοποιηση.
 
Χάρη ρίξε κι εδώ μια ματιά αν δεν το έχεις ήδη δει. http://www.geocities.com/mules_hybrids/ (Geocities closed in 2009)
 
Χάρη ρίξε κι εδώ μια ματιά αν δεν το έχεις ήδη δει. <dead link>
Το έχω δει, Βασίλη.
Αν θυμάμαι κάπου λέει ότι κάπου το 80' πρωτοεμφανίστηκε τέτοιο υβρίδιο.
& μάλιστα προτείνει-δύσκολα μεν- υβριδισμό με άλλες σπίζες (siskin κτλ).
Του χρόνου θα μπούν οι σπίνοι με θηλυκιές -ίσως & μεταλλαγμένες- σπίνες.
Ελπίζω ο...ωοαγωγός τους να είναι λιγότερο επιλεκτικός από των κανάρων...
Πάντως έχει πολύ πλάκα στο ζευγάρωμα.
Είναι... Μερακλής!
Ίσως ανεβάσω κανά βίντεο αργότερα.
Αν ο σπίνος συνεχίσει να έχει... Κέφια!
 
Σχετικα με το αθρο που κατεβασε ο φοιβος ( το θηλυκο διαθετει εναν μηχανισμο που τις λεει οτι το σπερμα του σπινου δεν ειναι το σωστο και στο 99% των περιπτωσεων παρεμποδιζει τις περεταιρω διαδικασιες) αναστη μου ελυσες μια απορια που ειχα εδω και δυο μηνες, στην φωτο το αριστερο αυγο ειναι απο καναρα, το δεξιο απο θηλυκο κλοστες με καρδερινα, και τα 4 αυγα μοιαζανε με αυγα καρδερινας ακομα και οι σταμπες. ενς ειδα να ζευγαρωνουνε και τα 4 αυγα ητανε ασπορα. Να ειναι συμπτωση;
 

Συνημμένα

  • 08-05-14_22-08.webp
    08-05-14_22-08.webp
    9,3 KB · Προβολές: 419
... και τα 4 αυγα μοιαζανε με αυγα καρδερινας ακομα και οι σταμπες. ενς ειδα να ζευγαρωνουνε και τα 4 αυγα ητανε ασπορα. Να ειναι συμπτωση;

Η κατασκευη του αυγου γινεται απο το θηλυκο σωμα αποκλειστικα και ρυθμιζεται απο τα γονιδια του θηλυκου και μπορει να παιξουν μικρο ρολο και καποιοι αλλοι παραγοντες οπως η διατροφη η το περιβαλλον για τις διαφορες σταμπες η το χρωμα! 😉 Το σπερμα που εχει εσωκλειστει στις περιπτωσεις ομαλης γονιμοποιησης δεν δινει σχημα η χρωμα στο κελυφος του αυγου διαφορετικο απο αυτο που φερει το θηλυκο στο DNA της. Αφου λες κιολας οτι ειναι ασπορα που σημαινει δεν γονιμοποιηθηκαν πως να επαιξε ρολο; 😕

Συμφωνα με το παρακατω επιστημονικο αρθρο το συμπερασμα της ερευνας ειναι οτι τα διαφορα σημαδια πανω στα αυγα κληρονομουνται απο τη μητερα η τη γιαγια του θηλυκου πουλιου και ειναι συνδεδεμενο με το χρωμοσωμα φυλου που δινει η μητερα. Απο παρατηρησεις που εγιναν λεει πως το θηλυκο που εχει δυο Χ χρωμοσωματα δηλαδη ΧΧ που το κανουν θηλυκο (ενω το αρσενικο ειναι ΧΥ) τοτε ειναι αυτο το Χ που εχει παρει απο τη μητερα της και οχι αυτο της γιαγιας της απο τον πατερα που καθοριζει το χρωμα που θα εχουνε τα αυγα της.


πηγη: http://www.jstor.org/stable/2665797?seq=1#page_scan_tab_contents (οι δυο τελευταιες προτσεις της πρωτης παραγραφου λενε αυτο που ειπα πιο πανω. Ειναι κλειδωμενο και δεν μπορεσα να βαλω μεμονωμενο το κομματι μεσα στο ποστ :D)

Να συμπληρωσω οτι αυτο ειναι οπως εγραψα και πιο πανω ενα επιστημονικο αρθρο που βασιζεται σε πειραμα και παρατηρηση και μπορει μετα απο καποιο καιρο να βρεθει κατι νεοτερο η ανατρεπτικο των παραπανω. 😉
 
Απο παρατηρησεις που εγιναν λεει πως το θηλυκο που εχει δυο Χ χρωμοσωματα δηλαδη ΧΧ που το κανουν θηλυκο (ενω το αρσενικο ειναι ΧΥ) τοτε ειναι αυτο το Χ που εχει παρει απο τη μητερα της και οχι αυτο της γιαγιας της απο τον πατερα που καθοριζει το χρωμα που θα εχουνε τα αυγα της.
X Y στα πουλιά έχει το θηλυκό και όχι το αρσενικό, αντίθετα από τους ανθρώπους. Για αυτό το λόγο τα θηλυκά δεν μπορούν να είναι και φορείς φυλοσύνδετων μεταλλάξεων.
 
X Y στα πουλιά έχει το θηλυκό και όχι το αρσενικό, αντίθετα από τους ανθρώπους. Για αυτό το λόγο τα θηλυκά δεν μπορούν να είναι και φορείς φυλοσύνδετων μεταλλάξεων.



Βασιλη κι εγω αυτο ηξερα και το μαθαμε στο σχολειο με παραδειγμα τα κοτοπουλα. Απλα το αρθρο αυτο με μπερδεψε σε αυτο το θεμα. Μαλλον ομως δεν το καταλαβα σωστα εγω... 😉 Ετσι ομως οπως το λες γινεται ακομη πιο λογικο αυτο που λεει. Τα φυλοσυνδετα χαρακτηριστικα ομως δεν εχουνε να κανουν με το ΧΥ η ΧΧ. Και οι αντρες στους ανθρωπους που εχουνε ΧΥ εχουνε φυλοσυνδετα χαρακτηριστικα οπως η απωλεια των μαλλιων... 🙄
 
Πιθανών σε μπέρδεψε γιατί δεν χρησιμοποιεί το Χ Υ από ότι είδα αλλά το W Z . Λέγοντας φυλοσύνδετα χαρακτηριστικά εννοούμε τον τρόπο με τον οποίο κληρονομούνται κάποια γονίδια.
"Φυλοσύνδετο Γονίδιο: Το αντίθετο του αυτοσωματικού. Αυτά τα γονίδια βρίσκονται στο Χ χρωμόσωμα των πουλιών και έτσι η εκφραστικότητά τους στον φαινότυπο εξαρτάται άμεσα από το φύλο. Στα αρσενικά που υπάρχουν δύο Χ χρωμοσώματα, για να εμφανιστούν αυτές οι μεταλλάξεις πρέπει να είναι ομοζυγωτές. Συμπεριφέρονται δηλαδή σαν υπολειπόμενες μεταλλάξεις. Στην περίπτωση των θηλυκών τώρα και αφού δεν υπάρχει δεύτερο Χ χρωμόσωμα, συμπεριφέρονται σαν κυρίαρχες μεταλλάξεις. Αν δηλαδή υπάρχουν στο ένα και μοναδικό Χ χρωμόσωμα του θηλυκού εμφανίζονται και στο φαινότυπο."
Το παραπάνω είναι από το Untitled Document ελπίζω να βοηθήσει λίγο. Για την φαλάκρα δεν ξέρω τι ισχύει αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα κληρονομικότητας ο λόγος που δεν εμφανίζεται στις γυναίκες. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως ορμόνες πχ. Και η τριχοφυία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από διάφορες ορμόνες του οργανισμού.
 
Back
Top