Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πανικοβληθηκα
Άσκοπη κατανάλωση ενέργειας, φύλαξέ την να αντιμετωπίσεις ό,τι τυχόν συμβεί :)
Όλα καλά θα πάνε, με ηρεμία, ψυχραιμία και παρακολούθηση. Τις καλύτερες ευχές μου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ξαναρχισα το διαβασμα.. εχω διαβασει τα αρθρα τον τελευταιο μηνα 315 φορες, και ακομα δεν ειμαι σιγουρη..
 
Μολις μαθουν να τρωνε τα μικρα σπορακια να τους αλλαξω κλουβι και να ανοιξω τη ζευγαρωστρα να ειναι ο μπαμπας με τη μαμα;

Επισης, αμφιβαλλω οτι ο στραβος θα φαει σπορια, να τον αφηνα με τους γονεις;
 
Μπορείς να τα αφήσεις μερικές ημέρες στη ζευγαρώστρα χώρια απ'τους γονείς, έτσι ώστε αν χρειαστεί κανένα ταϊσματάκι να το κάνει ο πατέρας από το χώρισμα. Πρέπει να είσαι σίγουρη ότι τρώνε όλα τα μικρά σπόρους πριν τους αλλάξεις κλουβί.
Όσο για το "στραβό", εκεί νομίζω ότι θα κριθούν πολλά. Κάποια στιγμή θα πρέπει να φάει σπόρους μόνο του.
Ίσως να το βοηθήσεις λίγο παραπάνω με μαλακές τροφές ή και λίγο σπασμένο καναβούρι πριν δοκιμάσει να σπάσει το κανονικό.
Ελπίζω να μας κάνει κουτούς και να μας εκπλήξει ευχάριστα.
 
Πόσο ημερών είναι;
ειναι...25 ημερων. Θεωρω οτι ειναι μικρα ακομα για να τα βγαλω τελειως, τρωνε αυγο μηλο και το κιτρινο σκευασμα (υποσχομαι θα παρω κανονικη αυγοτροφη στην επομενη γενια), εχω δει να καθονται στα σπορια (εχω μια εσωτερικη ταιστρα για να τα βοηθησει) αλλα δεν βλεπω αν τρωνε, γιατι τα χω απομερα για να ναι ησυχα και η καναρα ανενοχλητη.
Σκεφτηκα να ενωσω τη μεγαλη κλουβα αλλα δεν γινεται, πρεπει να κανω δεσιματα στις πορτες ωστε να μη φυγει κανενα και να μην τραυματιστει κανενα, και δεν εχει η κλουβα απολυτη επαφη με τη ζευγαρωστρα, πραγμα που καθιστα αδυνατο να χω τα κλουβια κολλητα ωστε να δω τι κανουν και αν μπορουν να ταιστουν απο τα καγκελα.

Μπορείς να τα αφήσεις μερικές ημέρες στη ζευγαρώστρα χώρια απ'τους γονείς, έτσι ώστε αν χρειαστεί κανένα ταϊσματάκι να το κάνει ο πατέρας από το χώρισμα. Πρέπει να είσαι σίγουρη ότι τρώνε όλα τα μικρά σπόρους πριν τους αλλάξεις κλουβί.
Όσο για το "στραβό", εκεί νομίζω ότι θα κριθούν πολλά. Κάποια στιγμή θα πρέπει να φάει σπόρους μόνο του.
Ίσως να το βοηθήσεις λίγο παραπάνω με μαλακές τροφές ή και λίγο σπασμένο καναβούρι πριν δοκιμάσει να σπάσει το κανονικό.
Ελπίζω να μας κάνει κουτούς και να μας εκπλήξει ευχάριστα.
Εχω δει οτι γυρνοβολαει τα μαλακα που προανεφερα, αλλα σπορια το βλεπω χλωμο, θα το κανω παντως αν και πιστευω θα εκμεταλλευτουν τα τεμπελοσκυλα τα αδερφια του τη σπασμενη τροφη..
Πρεπει να του λιμαρω κ αλλο το ραμφος αλλα το λυπαμαι, φομαβαι θα του σπασω το λαιμο γιατι δεν καθεται με τιποτα..
Το προσπαθει παντως, και αληθεια μακαρι να τα καταφερει, θα ειναι ενα ξεχωριστο πουλακι!
 
ειναι...25 ημερων.
Αφού κλείσουν 30 μέρες θα σκεφτείς να τα χωρίσεις. Ακόμα είναι μικρούλια!

και το κιτρινο σκευασμα (υποσχομαι θα παρω κανονικη αυγοτροφη στην επομενη γενια)
Βρε Μύρα μου τι περιμένεις; Τώρα που είναι μικρά να μεγαλώνουν με τόσο χάλια φαγητό; Είναι σαν να ταίζεις μωρά και νήπια με McDonalds! Άσε την έτοιμη συσκευασμένη αυγοτροφή, άσε και την σπιτική αν δε θες.. Δίνε τους σκέτο βραστό αυγουλάκι αντί να τους δίνει αυτή την αηδία! Τώρα που είναι μικρά πρέπει να μάθουν να τρέφονται σωστά! Να μην μάθουν να τρώνε αυτό το πράμα!
 
Βρε Μύρα μου τι περιμένεις; Τώρα που είναι μικρά να μεγαλώνουν με τόσο χάλια φαγητό; Είναι σαν να ταίζεις μωρά και νήπια με McDonalds! Άσε την έτοιμη συσκευασμένη αυγοτροφή, άσε και την σπιτική αν δε θες.. Δίνε τους σκέτο βραστό αυγουλάκι αντί να τους δίνει αυτή την αηδία! Τώρα που είναι μικρά πρέπει να μάθουν να τρέφονται σωστά! Να μην μάθουν να τρώνε αυτό το πράμα!

Mη ταϊζετε τα πουλιά μου junk foods :)
 
Αφαιρεσα τελειως το κιτρινο σκευασμα και προσεθεσα κ αλλο αυγο σε εκεινη την αυγουλιερα :) Μακελειο γινεται, δεν τα προφταινω να αλλαζω αυγα... Χαριζει κανεις καμια κοτα που να παραγει πολλα;
 
😀 πεθάινω κοτα λεει, Myra ήρεμισε, και ολά θα πανε καλα, τι σπορακια βαζεις; και γιά τον στραβουλι θα βρουμε λυσή..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
FULLIMAGE_000000000000014153.png

Αυτη βαζω τωρα. Η πλακα ειναι που μολις εμαθα οτι περασα ενα μαθημα, αρχιζω να ουρλιαζω και αρχιζουν ολα μαζι να τραγουδανε 😀
 
👍 Ισχυει. Απο τοτε τους εβαλα λιγη μεταλ μουσικη, τρελαινονται σου λεω. Ειναι δικα μου πουλια, δεν υπαρχει αμφιβολια :)
 

Το προσεξα! Καλα δεν ειμαι για κοτες, μονο αυτες μου ελειπε να φροντιζω-καθαριζω.. Ασε που πρεπει να τις βαλω στο χωραφι γιατι εδω στανταρ θα τις φανε τα σκυλια.. Και στο χωραφι θα τις φανε αλεπουδες. Δεν ειμαστε για τετοια ακομα 😛
Λόγω αυτών που λες και αφού θέλεις να προσφέρεις προϊόντα υψηλής διατροφικής αξίας ει δυνατόν δικής σου εκτροφής, μπορείς να βάλεις μία κλούβα με ορτύκια.
Δεν κινούνται στον χώρο, είναι αρκετά μικρά πουλάκια και τα αυγά τους είναι ανώτερα από της κότας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top