Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια καποιος να δωσει οδηγιες για το ταισμα μην εχουμε κανα απροοπτο και βρεθω να ταιζω μωρο!
 
μονο εαν σου συνεχισει το μαδημα σκεψου να το παρεις αν δεν θες να μπλεχτεις με ταϊσματα, εμενα μου το ξεπουπουλιασε το πουλι και μην φανταστεις μεσα σε 2-3 μερες εγινε αυτο. η θηλυκια μου ηθελε να μπει σε 2η γεννα και ζευγαρωνε ξανα παρολο που ειχε μωρα μεσα και μικρα σε ηλικια ακομα
 
μονο εαν σου συνεχισει το μαδημα σκεψου να το παρεις αν δεν θες να μπλεχτεις με ταϊσματα, εμενα μου το ξεπουπουλιασε το πουλι και μην φανταστεις μεσα σε 2-3 μερες εγινε αυτο. η θηλυκια μου ηθελε να μπει σε 2η γεννα και ζευγαρωνε ξανα παρολο που ειχε μωρα μεσα και μικρα σε ηλικια ακομα
Οχι εμενα αποκλειεται να θελει να μπει σε δευτερη γεννα μιας και τον αρσενικο τον σουταρα και τωρα ειναι σε δικο του κλουβι οποτε δεν νομιζω να εχει ορεξη αλλωστε φαινεται! Τελος παντων αυριο παω να παρω κρεμα να εχω για παν ενδεχομενο ποσο εχει στο περιπου;
 
Οχι εμενα αποκλειεται να θελει να μπει σε δευτερη γεννα μιας και τον αρσενικο τον σουταρα και τωρα ειναι σε δικο του κλουβι οποτε δεν νομιζω να εχει ορεξη αλλωστε φαινεται! Τελος παντων αυριο παω να παρω κρεμα να εχω για παν ενδεχομενο ποσο εχει στο περιπου;
Δεν ξέρω αν η απομάκρυνση του αρσενικού "σβήνει" και την αναπαραγωγική επιθυμία της...
Στα καναρίνια πάντως δεν ισχύει...
 
Παιδια δεν βρηκα κρεμα ερχονται την τεταρτη μαλλον θα παραγγειλω γιατι δεν γινεται αλλο αρχισε να τσουρομαδαει και το δευτερπ το οποι εκανε εξοδους απο τη φωλια του λογω πονου!Γινεται να παρω κρεμα που δινουμε στα μωρα μεχρι να ρθει η κανονικη κρεμα;Επισης πως να τη φτιαχνω και πως να ταισω;
 
Η τροφή έχει 10-15 € θα ζεσταίνεις νερό στους 39-40 βαθμούς (όχι παραπάνω) και θα ρίχνεις μέσα την σκόνη και θα φτιάχνεις έναν αραιό χυλό στην συνέχεια θα τον ρουφάς με την σύριγγα και θα ταΐζεις να μικρά πρόσεχε όμως να μην λερώσεις με την κρέμα τα φτερά ! αν συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να το καθαρίσεις άμεσα με χλιαρό νερό γιατί θα ξεραθεί και θα χρειαστεί να το ξεπουπουλιάσεις εσύ...

για την κρέμα για μωρά δεν ξέρω αν κάνει...
 
Η τροφή έχει 10-15 € θα ζεσταίνεις νερό στους 39-40 βαθμούς (όχι παραπάνω) και θα ρίχνεις μέσα την σκόνη και θα φτιάχνεις έναν αραιό χυλό στην συνέχεια θα τον ρουφάς με την σύριγγα και θα ταΐζεις να μικρά πρόσεχε όμως να μην λερώσεις με την κρέμα τα φτερά ! αν συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να το καθαρίσεις άμεσα με χλιαρό νερό γιατί θα ξεραθεί και θα χρειαστεί να το ξεπουπουλιάσεις εσύ...

για την κρέμα για μωρά δεν ξέρω αν κάνει...
οπως ειπα παραπνω θα παραγγελω και η κρεμα θα φτασει την τεταρτη τι να τους δωσω ως τοτε; και καθε ποσο θα ταιζω;
 
και καθε ποσο θα ταιζω;
κάθε όποτε αδειάζει ο πρόλοβος θα κοιτάς πότε είναι τελείως άδειος και θα ταΐζεις

δες αυτό και θα τα καταλάβεις όλα

μέχρι να έρθει η τροφή δεν ξέρω... έχω μια ιδέα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλή... εγω θα έλεγα να βάλεις στο μπλέντερ τροφή για παπαγαλάκια και ένα κομματάκι σουπιοκόκκλο τα κάνεις σκόνη και με αυτήν να κάνεις τον χυλό προσθέτοντας σφιχτόβρασμένο αυγό(αυγό καινούριο μέσα στον χυλό κάθε φορά για να μην χαλάει )

αυτο που σου λέω δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως κάπως έτσι φτιάχνονται και οι ειδικές τροφές περίμενε να σου πουν και οι άλλοι την γνώμη τους για την "συνταγή" μου.
 
Παιδιά απο ποια πλευρά ειναι ο προβολος των μικρων για να ξερω πως να φτιαξω τη σύριγγα. Το μικρό παλι εξω απο τη φωλιά εχω βαρεθεί να το κυνηγάω!
 
Παιδιά απο ποια πλευρά ειναι ο προβολος των μικρων για να ξερω πως να φτιαξω τη σύριγγα.
Θα σου λυθούν πολλές απορίες αν παρακολουθήσεις τα video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Καθώς και να παρακολουθήσεις την ανάπτυξη των νεοσσών budgies που αναλυτικά περιγράφονται στη σελίδα.
 
Υπάρχει κατι να μπορεσω να τους φτιάξω μέχρι να παρω κρέμα;τ
Τωρα απλά της ανοίγω καθε μισάωρο τη φωλιά για να ταΐζει μετά την κλείνω
 
Για την περίπτωσή σου μου έστειλαν ως ορθότερο το παρακάτω video... με την παρακάτω σημείωση
"ο πρεολοβος ειναι απο αριστερα οπως κοιταμε το πουλι και εμεις βαζουμε την συριγγα απο δεξια. Ετσι ειναι ο σωστος τροπος ταισματος παγκοσμιως"
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ελπίζω να βοηθά περισσότερο.
 
Για την περίπτωσή σου μου έστειλαν ως ορθότερο το παρακάτω video... με την παρακάτω σημείωση
"ο πρεολοβος ειναι απο αριστερα οπως κοιταμε το πουλι και εμεις βαζουμε την συριγγα απο δεξια. Ετσι ειναι ο σωστος τροπος ταισματος παγκοσμιως"
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ελπίζω να βοηθά περισσότερο.
Ευχαριστώ Γιάννη! Ποιός σου έστειλε αν επιτρέπεται να αναφερθεί όνομα ή εταιρία;οπως ανέφερα πιο πάνω αφηνω τη μανα να τα ταΐσει και μετά την κλείνω απ'έξω . Υπάρχει καποια σπιτική συνταγή ή κάποια κρεμα για μωρα που μπορώ να ταΐσω;
 
Θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις να ανοίγεις την πόρτα κάθε μισή ώρα... και να περιμένεις όσους γνωρίζουν καλύτερα να σου δώσουν τις σωστές οδηγίες.
Το τάισμα των γονιών κάθε είδους είναι πρακτικά αναντικατάστατο. Μετά από κάποιες μέρες το παράλληλο με τους γονείς τάισμα νομίζω πως βοηθά περισσότερο στην εξοικείωση των πτηνών με τον εκτροφέα.
Για τα υπόλοιπα ας παραμείνουμε στις εξελίξεις και στην προσπάθεια βοήθειας της μικρής παρέας σου...
 
Θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις να ανοίγεις την πόρτα κάθε μισή ώρα... και να περιμένεις όσους γνωρίζουν καλύτερα να σου δώσουν τις σωστές οδηγίες.
Το τάισμα των γονιών κάθε είδους είναι πρακτικά αναντικατάστατο. Μετά από κάποιες μέρες το παράλληλο με τους γονείς τάισμα νομίζω πως βοηθά περισσότερο στην εξοικείωση των πτηνών με τον εκτροφέα.
Για τα υπόλοιπα ας παραμείνουμε στις εξελίξεις και στην προσπάθεια βοήθειας της μικρής παρέας σου...
Το βράδυ να τα αφήνω μαζί με με τη μανα τους;
 
η μανα τους τα ταϊζε μεχρι τωρα κανονικα; και αρχισε να τα τσιμπαει για αυτο θες να τα ταϊσεις εσυ;
 
Back
Top