Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κουκλάκια να σου ζήσουν! Έχεις παρατηρήσει αν η μαμά τους πειράζει τα φτεράκια; Γιατί βλέπω πως το μικρότερο είναι σαν να του τα έχει βγάλει...
 
Παιδια τωρα που καθαρισα ειδα οτι η μανα τους ξεπουπουλιασε την πλατη του μεγαλυτερου μικρου τι να κανω;Θα ανεβασω σε λιγο φωτο! Θα την κανω ψητη στο φουρνο τη μανα 🤬

rsz_20150711_125348.webp
rsz_20150711_125930.webp Σημερινες!

Να δω τι θα την κανω βαστατε τουρκοι τ'αρματα μην την ξεπουπουλιασω! 😡
 
Ρε παιδιά συνεχίζει πριν δυο λεπτά τράβαγε το μωρο και αυτο φώναζε τι να κάνω καμια ιδέα αλλιως θα ειναι ενα μωρο με θύλακες μόνο και η μάνα του ψητή μαζι με τις μπριζόλες! Της εβαλα δυο παιχνίδια να ασχολείται μηπως αυτο το κανει απο τη βαρεμαρα!
 
νομίζω πως επειδή είναι πιο μεγάλο απο τα αλλα δυο το κάνει αυτό... Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις... κάποιος άλλος με εμπειρία στους παπαγάλους;
 
Παιδια τωρα που καθαρισα ειδα οτι η μανα τους ξεπουπουλιασε την πλατη του μεγαλυτερου μικρου τι να κανω;Θα ανεβασω σε λιγο φωτο! Θα την κανω ψητη στο φουρνο τη μανα 🤬

View attachment 34374
View attachment 34375 Σημερινες!

Να δω τι θα την κανω βαστατε τουρκοι τ'αρματα μην την ξεπουπουλιασω! 😡
ωχ! Δηλαδη ειχα δικιο; Τα ξεππουπουλιαζει τελικα; Χμμ.. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλλα αποτι εχω διαβασει ειναι θεμα χαρακτηρα της μαμας αυτο.. Δηλαδη για καποιον λογο δεν νιωθει καλα και ανετα και ξηεσπαει ετσι.. Αν απο θεμα βιταμινων κλπ ειναι οκ,τοτε μαλλον ειναι θεμα χαρακτηρα και δεν γνωριζω αν αλλαζει αυτο με καποιον τροπο..
 
Θα σταματήσει σε καποιο σημείο ή θα πρέπει να ταΐσω τα μικρά εγω αμα συνεχίσει;
 
Δεν νομίζω να το σκοτώσει αλλά μπορεί αν συνεχίσει να προκαλέσει βλάβη στο πτέρωμα... (εικασίες κάνω βέβαια μιας και δεν ξέρω απο παπαγάλους )
 
αν στο ξεπουπουλιαζει δεν θα το σταματησει αλλα θα συνεχισει και θαψ στο κανει μαδημενο κοτοπουλο..

ή κατι την αγχώνει ή θελει να προχωρησει σε 2η γεννα και εχει αυτη τη συμπεριφορα..
φετος ειχα και εγω μια θηλυκια κοκατιλινα που μου τσουρομαδησε ασχημα τα πρωτα μωρα μεχρι που τις τα πηρα και αργησε να ξαναφτιαξει το φτερωμα τους
 
αν στο ξεπουπουλιαζει δεν θα το σταματησει αλλα θα συνεχισει και θαψ στο κανει μαδημενο κοτοπουλο..

ή κατι την αγχώνει ή θελει να προχωρησει σε 2η γεννα και εχει αυτη τη συμπεριφορα..
φετος ειχα και εγω μια θηλυκια κοκατιλινα που μου τσουρομαδησε ασχημα τα πρωτα μωρα μεχρι που τις τα πηρα και αργησε να ξαναφτιαξει το φτερωμα τους
Tι με συμβουλευεις να κανω τις εχω βαλει παιχνιδια να ασχολειται και δεν ακουσα το μωρο να δωναζει ουτε μια φορα σημερα απο πονο μονο για φαι! 🙂
 
αναλογα αν το συνεχισει ή οχι το μαδημα του μωρου.. αν σου δειξω το δικο μου μωρο πως το κανε ηταν σαν γκρεμλιν
 
Με παραξενευει ομως που το κανει μονο στο μεγαλο τι στο καλο να το διωξει θελει ειναι μικρο ακομα αν και μολις καθαριζα τη φωλια αυτο ανεβηκε πανω στα αδερφια του και βγηκε απο το κουτι και εκανε βολτα πανω στο τραπεζι😕!Φτιαχνω τωρα τη σημερινη φωτο και την ανεβαζω σε κανα πενταλεπτο
 
rsz_20150712_094225.webp rsz_20150712_094129.webp
Να σημερινες δεν καθοτανε να βγαλω παραπανω αρχισε να ριχνει δαγκωνιες δυνατες για την ηλικια του οχχχ μαλλον θηλυκο θα ειναι (σκυλα νουμερο 2 οπως θα τη βγαλει η μανα μου αν ειναι κοριτσι το νουμερο 1 το εχει η μανα του εγω δεν συμφωνω με τουτα τα παρατσουκλια αλλα...)
 
χαχα... έλα βάλε φωτό να το δούμε...

Πραγματικα δεν θες να βαλω φωτο! Σαν το γκολουμ απο αρχοντα δαχτυλιδιων το ειχε κανει!

11304318_10205640055434211_1188648379_n.jpg

πηγε να πιασει και το αδελφακι του αλλα τα πηρα απο τη φωλια, θα το επαιρνα πιο νωρις και αυτο αλλα δουλευα και ελειπα πολλες ωρες απο το σπιτι και γιαυτο το καθηστερισα λιγες μερες...
11355550_10205640055914223_1416334829_n.jpg

το φτερωμα του ηταν σαν κατσιασμενο μιας και οι φυτρες δεν εβγαιναν ολες μαζι πια..
11174408_10205434217288386_6171600398908259397_o.jpg

ευτυχως δεν εκανε ζημια στους θυλακες των φτερων η μαμα του και βγηκε ολο το φτερωμα
11072697_10205534841923939_7267220567813615800_n.jpg
 
Back
Top