Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια φωτογραφία απο το καθένα θα βοηθούσε πολύ! Δεύτερον χθες ακουσα κραυγές απο αυτη το μεσημέρι δεν ηταν αρπαχτικο αλλα οταν πήγα τρέχοντας ηταν μεσα στη φωλιά υποψιάζομαι οτι ο αρσενικός προσπαθεί να τη ζευγαρωσει λογικά την κυνηγαγε μια φορα πριν βγούνε τα μικρά είδα να την πιάνει απο το κεφάλι και να ρίχνονται κατω στα πλάγια κσι το θηλυκο να ουρλιάζει γιατί δεν την άφηνε κατάφερα με την παρουσια μου κουνώντας τα χέρια να τον κανω να την αφήσει και να παει μετα στη φωλιά απο τότε δεν ξαναεκανε τίποτα αλλο φοβάμαι μήπως η αυγοτροφη την οποια τους δινω για τα μωρα σπιτική ειναι τον πυρωνει βέβαια μονο υποθέσεις μπορω να κάνω! Επιπλέον οταν βγαίνει κάθεται στην είσοδο της φωλιάς και παίρνει ανάσες σαν να ασφυκτιά μεσα και βγαίνει εξω μονο για να αναπνεύσει μπορεί να φταίει το οτι δεν.υπάρχει καθαριότητα απο μένα
 
Εμ το είχαμε πει για την φωλιά, τώρα πως να την αλλάξεις; Σε ζευγαρώστρα τα έχεις; Βέβαια αν βγάλεις τον αρσενικό θα κουραστεί περισσότερο μόνη της.
Για περίμενε και καμιά άλλη γνώμη και να τα παρακολουθείς σχολαστικά.
 
Φωλια εχω ειναι σε ζευγαρωστρα μήπως να τη σηκώσω να βγει για να αλλάξω; Να περιμένω μερικές μέρες ακόμα ώστε τουλάχιστον το ενα μικρό να περπατά ώστε να μπορέσω να το βάλω στην είσοδο να το βλέπει για να μπει να το ζεστάνει;
 
Είναι επικίνδυνο με την αλλαγή να τα παρατήσει εντελώς.
 
Αν ήξερα οτι η φωλιά ηταν λαθος πριν κανει αυγα τώρα τα πράγματα θα ηταν μια χαρά! Πρέπει να καθαρίσω ειναι η μονη λύση που έμεινε νομίζω αλλα για να γίνει αυτο πρέπει να βγει έξω να δω τι θα κάνω δεν θέλω να συμβεί τίποτα σε κανένα απο τα πουλιά! ☹

Μαρία αν μπορεις μια φωτο απο το πολυβιταμινουχο και το ασβέστιο σε παρακαλώ!
 
Ασβέστιο έχουν όλες οι μάρκες, το πιο οικονομικό νομίζω είναι το calcio
upload_2015-6-28_20-22-2.webp
Πολυβιταμινούχο, προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό
380_274____9033.orlux.muta.vit.mue_395.jpg

ή αυτό
200105-2.jpg
 
Αυριο πιανω τα petshops της Λαμίας και αρχίζω ψάξιμο και να δω αν θα τα βρω... Δεν εχω τόση ελπίδα οτι θα υπάρχουν εδω αλλα αξίζει μια προσπάθεια αλλιως παω στο πτηνοτροφειο
 
αυτη τη φωτο ειδα εγω αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ηταν εσωτερικη ή εξωτερικη..

rsz_120150616_121509-jpg.33883


μην αγχωνεις το ζευγαρι και μην εισαι ολη την ωρα απο πανω τους.. αυτο τα αγχωνει.. Παρατηρησε τα απο αποσταση.
Η θηλυκια καθεται μεσα στη φωλια συχνα ή τωρα πυο βγηκαν τα μωρα περναει τον περισσοτερο χρονο απεξω;
Ο αρσενικος βοηθαει στη διαδικασια ή εχει ταση να ξεκινησει εκ νεου αναπαραγωγη;
Απο τη παρατηρηση σου θα κρινεις τις κινησεις σου
 
η φγωλιτσα ειναιο εξωτερικη.. Και λιγο στενη.. Καλυτερα μια πιο ανετη.. Κουκλος ομως ο αρσενικος
 
αυτη τη φωτο ειδα εγω αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ηταν εσωτερικη ή εξωτερικη..

rsz_120150616_121509-jpg.33883


μην αγχωνεις το ζευγαρι και μην εισαι ολη την ωρα απο πανω τους.. αυτο τα αγχωνει.. Παρατηρησε τα απο αποσταση.
Η θηλυκια καθεται μεσα στη φωλια συχνα ή τωρα πυο βγηκαν τα μωρα περναει τον περισσοτερο χρονο απεξω;
Ο αρσενικος βοηθαει στη διαδικασια ή εχει ταση να ξεκινησει εκ νεου αναπαραγωγη;
Απο τη παρατηρηση σου θα κρινεις τις κινησεις σου
Την συμπεριφορά του αρσενικού την έγραψα παραπάνω το θηλυκό ηταν που ηταν βιδωμενο μεσα στη φωλια με το πρωτο μικρό τώρα με το δεύτερο έβαλε και αλυσίδες και λογικά τοσο στενά ειναι ασφυκτικά φια αυτή γι αυτο βγαίνει εηω να πάρει αέρα αλλα με τόσες ώρες μεσα στον κουτί εξαντλείται και δεν υπάρχει ζέστη φαίνεται τα μικρά της βγάζουνε το λάδι
η φγωλιτσα ειναιο εξωτερικη.. Και λιγο στενη.. Καλυτερα μια πιο ανετη.. Κουκλος ομως ο αρσενικος
Φτου φτου μη μου τον ματιασεις Μαρία σκόρδα!
 
Λοιπόν ο αρσενικός φεύγει απο το κλουβί διότι μου ξεπουπουλιασε τη θηλυκια στο κεφάλι οχι Πολύ αλλά ειναι εμφανές απο μακριά καθαρίζω τώρα ενα κλουβί που εχω για να τον βαλω και μετά θα της ξαναπεί γεια οταν φύγουν τα μικρά
 
Ή φωλιά είναι πανω τη θήκη για τις ταιστρες γι αυτο του αλλαζω κλουβί γιατί δεν υπάρχει τρόπος τροφοδοσίας του θηλυκού!
 
Μπορεις να παρεις μερικες επιπλεον ταιστρες που δεν χρειαζονται θηκη και να τις κρεμασεις στην πλευρα της ζευγαρωστρας που ειναι το αρσενικο. 😉
rectangular-seed-cup.jpg
 
Μπορεις να παρεις μερικες επιπλεον ταιστρες που δεν χρειαζονται θηκη και να τις κρεμασεις στην πλευρα της ζευγαρωστρας που ειναι το αρσενικο. 😉
rectangular-seed-cup.jpg
Τωρα τον αλλαξα πηγε σε δικο του κλουβι!
 
Τωρα που γύρισα ειδα οτι η θηλυκια δεν εχει πειράξει την αυγοτροφη μήπως περιμένει το αρσενικό να την ταΐσει; Είδε οτι έλειπε και τωρα το μεγαλύτερο μικρό κοντεύει να τη ρίξει κατω για φαΐ να ξαναβαλω το αρσενικό?
 
δεν μπορεις να μπαινοβγαζεις τον αρσενικο, αγχωνονται και τα 2 πουλια και υπαρχει κινδυνος να παρατησει το θηλυκο τα μωρα σου.
Εφοσον την χτυπαει οπως λες και υπαρχει κινδυνος να την χτυπησει πολυ ασχημα τα χωρισες.
Δες τα μωρα αν ειναι ταϊσμενα, θα ζοριστει λιγο παραπανω η θηλυκια αλλα θα τα βγαλει περα. Αν ειναι η πρωτη της φορα που ειναι σε αναπαραγωγη και ειναι απειρη μπορει να αγχωθει με την ολη κατασταση και να τα παρατησει. Παρατηρεις απο αποσταση και δεν εισαι ολη την ωρα απο πανω!
 
Back
Top