Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καθαρισα παλι σημερα και εβαλα πριονιδι ωστε τα μικρα να μπορουν να σταθουν γιατι ανοιγαν τα ποδια τους οταν ηταν πανω στο ξυλο τωρα τα μεγαλα ειναι σε μια γωνια με μαζεμενα ποδαρακια το μικρο ομως δεν μπορει να σταθει γενικως ειναι μπρουμητα
 
Μπρουμητα; δεν το έχω ξανακουσει! Μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μ; (splayed legs ); αν ναι δρασε γρήγορα αλλιώς όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολο! Κοιτά παρακάτω το δικό μ και Κοιτά τι χρειάζεται ΑΝ ΈΧΕΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ IMG_20150707_090748.webp
 
Μπρουμητα; δεν το έχω ξανακουσει! Μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μ; (splayed legs ); αν ναι δρασε γρήγορα αλλιώς όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολο! Κοιτά παρακάτω το δικό μ και Κοιτά τι χρειάζεται ΑΝ ΈΧΕΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ View attachment 34290
Το εχει μπουκωσει η μανα του στο φαι οποτε λογω βαρους και πολυ μικρης ηλικιας δεν μπορει να σταθει οπως τα αδερφια του δεν ειναι ουτε καν 7 ημερων
 
Σημερινες
rsz_20150708_131553.webp rsz_20150708_131602.webp rsz_20150708_131610.webp
Αυτο μαλλον ειναι η νεα μεταλλαξη :D ειναι μπλε σωμα κιτρινα φτερα και κιτρινο κεφαλι
rsz_20150708_131854.webp
Αυτο ειναι το μεσαιο θα γινει μπλε απο οτι φαινεται👍
rsz_20150708_131956.webp
Και ο μικροτερος της παρεας μπλε μαλλον🙄
 
Να σου ζήσουν, φτου φτου Βαγγέλη!
Πρόσεχε λίγο τα πόδια τους, το πρώτο και το τελευταίο αν γίνεται να τα δούμε λίγο καλύτερα όταν είναι σε χαλάρωση.
 
Να τα βαφτισω; 😛Πανεμορφα ειναι! Αλλα προσεχε οπως ειπε κυρια Μαρια να πατανε στωστα τα ποδια τους χωρις να ανοιγουν!
 
To πρωτο εκεινη την ωρα κουνιοτανε για να φυγει να και με εχει συνηθησει δεν παταει καλα στο χερι μου καλα το τελευταιο ειναι τοσο μικρο που δεν μπορει να σταθει γενικοτερα και για να στηριχθει πηγαινει πανω ή απ οκατω απο τα αδελφια του ωστε να παιρνει στασεις οχι και τοσο καλες το μεγαλο μια χαρα πιανει τη γωνια του στη φωλια και ειναι τα ποδια του μια χαρα
Ο μεσαιος δεν ειναι ιδιαιτερα κοινωνικος και παει να φυγει τον φοβαμαι αυτον πηγε να μου πεσει σημερα και με κουτσουλησε😡!
 
Ο μεσαιος δεν ειναι ιδιαιτερα κοινωνικος και παει να φυγει τον φοβαμαι αυτον πηγε να μου πεσει σημερα και με κουτσουλησε😡![/QUOTE]
Δεν εισαι ο μονοςς που κουτσουληθηκε απο πουλι...☹
 
To μεγαλο τελικα μας βγηκε τριχρωμο εχει λευκα φτερα πτησεις και μπλε με ασπρο στο σωμα τι να πω αμα βγαλει και κανα κοκκινο θα ειναι παλετα χρωματων:D Ο μεσαιος και αυτος ασπρο θα εχει απο οτι βλεπετε
rsz_20150709_111333.webp Πριν το καθαρισμαrsz_20150709_112857.webp Μετα το καθαρισμα
Φοβαμαι λιγο για το μικροτερο μωρο το οποιο τα αδερφια του το πατανε ωστε καθε φορα που ανοιγω τα ποδια του να μην ειναι σωστα τι πρεπει να κανω (ο μεγαλος μολις με βλεπει παιρνει σβαρνα τα υπολοιπα για να με φτασει😵)Επισης εβαλα πριονιδι και καλυτερεψαν τα πραγματα μεχρι που η κυρια το καθαρισε😡 ελπιζω να αφησει τη χαρτοπετσετα στην ησυχια της! 🙄
 
Λοιπον το βραδακι που ελεγξα 8:00 τα μικρα ηταμ μια χαρα τα ποδαρακια τιυς μια χαρα το χαρτι κουζινας στη θεση του! Το μονο που μπορει να φερει τουμπα τα μικρα ειναι το μεγαλυτερο το οποιο μολις ανοιγω το κουτι ερχεται σε μενα μαλλον γιατι το εχει συνδυασει με βολτα εξω🙄
 
κουκλακια ειναι να σου ζησουν!

* η χαρτοπετσετα δεν ειναι καλη ιδεα... απο μια κουτσουλια να ριξει το καθενα εχει μαζεψει υγρασια και βρωμα και ασχημη μυρωδια.. Πραγμα που μεσα στη φωλια δεν θελουμε! Γιαυτο υλικα οπως πριονιδι ή pellet ειναι ιδανικα γιατι κρατανε περισσοτερο καιρο και απορροφουν την υγρασια
 
κουκλακια ειναι να σου ζησουν!

* η χαρτοπετσετα δεν ειναι καλη ιδεα... απο μια κουτσουλια να ριξει το καθενα εχει μαζεψει υγρασια και βρωμα και ασχημη μυρωδια.. Πραγμα που μεσα στη φωλια δεν θελουμε! Γιαυτο υλικα οπως πριονιδι ή pellet ειναι ιδανικα γιατι κρατανε περισσοτερο καιρο και απορροφουν την υγρασια
Kοιτα αυτα που λες τα καθαριζει στη στιγμη με το που μπει σε ενα μισαωρο ειναι ολα εξω και την πετσετα την αλλαζω καθε μερα ουτως ή αλλως
 
ναι εχεις δικιο σε αυτο, τα παπαγαλακια δεν δεχονται και πολλα μεσα στη φωλια τους, αλλα στις φωτο σου βλεπως πως και η φωλια σου δεν εχει ολισθηρο πάτο για να γλυστρανε τα μωρα για να αναπτυξουν προβλημα στα ποδια τους
 
ναι εχεις δικιο σε αυτο, τα παπαγαλακια δεν δεχονται και πολλα μεσα στη φωλια τους, αλλα στις φωτο σου βλεπως πως και η φωλια σου δεν εχει ολισθηρο πάτο για να γλυστρανε τα μωρα για να αναπτυξουν προβλημα στα ποδια τους
Την πετσέτα τη βαζω πιο πολύ απο άποψη καθαριοτητας αλλλα επίσης το μικρότερο απο τα μωρά δεν γλιστρά κάνοντας σπαγκατο αμα το πατήσει καποιο μεγαλύτερο την ωρα που κουνιούνται!
 
Back
Top