Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

Καλως το δεχτηκες το πρωτο μωρο! Εχουμε ολοι καταλαβει με ποση αγωνια το περιμενες!:D Να ειναι γερο και με το καλο να ερθουν και τα υπολοιπα. 😉
 
Είμαι σίγουρος οτι το εχετε καταλάβει ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ όσοι έχουν κανει γέννα στα πουλιά τους!
Να σαι καλα κι σε ευχαριστω ανυπομωνω για τα αλλα και ελπίζω στο καλύτερο!
Θα τα αφήσω στην ηρεμία τους και όταν μεγαλώσουν λιγο θα τα ταιζω συμπληρωματικά καθώς και θα προσπαθήσω να τα εξημερωσω!
Ευχαριστω ολους για ολα καλη συνέχεια!
 
betaras1966_n.webp να μαστε κι εμεις:

πως σας φαινεται το ζομπι μου;
απο το πρωι εξελισσονται πολυ συγκινητικες στιγμες ο αρσενικος ταιζει την θυληκια καθως και το μικρο και οι δυο και ο αρσενικος καθεται στην φωλια και βοηθαει και κανει εναν πολυ γλυκο τρθφερο ηχο λογικα προς ενθαρυνση της θυληκιας κλπ!

τι λετε θα τα παμε ολα καλα;
 
Μπουκίτσα φτου φτου φτου!
Όλα καλά θα πάνε παιδάκι μου :)
 

Συνημμένα

  • garlic-wreath-on-the-door.webp
    garlic-wreath-on-the-door.webp
    43,3 KB · Προβολές: 51
😀 να εισαι καλα μαρια και τα σκορδα ισως μας χρειαστουν ναι η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει 😀 αλλα πιστευω να πανε ολα καλα!
ευχαριτσω και παλι ειμαστε εν αναμονη και των αλλων αδερφων 😛
 
Τελειαα ηρθε και ο δεύτερος νεοσσος στην 23η μέρα ενεργητικοτατος και ολα καλα μακαρι να έρθουν και τα αλλα! Φωτογραφιες όταν μπορέσω λογικα σημερα η αυριο!
 
Να σΤε καλα ολοι!
Μαρία το άγχος δεν ειναι ποτε αρκετό παμε για αλλο γύρο τωρα απομένουν 2 αυγά..😀
 
καλησπερα επειγον!
βγηκε και το μωρακι του 3ου αυγου μολισ στην 22η μερα σχεδον 22,5 αν μπορω να το πω ετσι ειχε γεννηθει καποιες ωρες ποιο πριν!
το μωρο ειναι ενεργητιοτατο λπ μια χαρα ειναι καο αυτο; Εγω αγχωθει!
 
Να το χαίρεσαι και το τρίτο λοιπόν, να σου ζήσει!
Ότι έχεις αγχωθεί δεν είναι νέο. Μια χαρά γεννήθηκε. Ηρέμησε.
 
😀 σε τρελανε και τσο προσωπικο μηνυμα οντως αγχωνομαι αφανταστα το εχεις μαθει πλεον! αλλα σημερα υπηρχε λογος να αγχωθω!
μολις λιβανισα και εριξα λιγο αγιασμο 😛 😀
 
Καλύτερες οι συνομιλίες στα ίδια τα θέματα γιατί πολλές γνώμες πάντα καλύτερες από μία.
 
Καλησπέρα απο τα ξημερώματα εχει γεννηθεί και ο 4ος νεοσσος και πηγαίνουν ολα καλα ειναι υγιέστατα και ειναι τάισμενα και ολα οκ
πραγματικα ειναι πολυ χαρούμενος
σας παραθέτω αναλυτικά τις ημερομηνίες που ήρθαν αλλα και που έσκασαν τα αυγά καθώς και την ηλικία τους που εχουν σήμερα!

Αναπαραγωγή παπαγαλων Dusky Headed Conure 2014:


1ο αυγό 5/6/2014
-
2ο αυγό 8/6/2014
-
3ο αυγό 11/6/2014
-
4ο αυγό 14/6/2014


Ημερομηνίες εκκολαψης:
1ος νεοσσος 28/6/2014 (23η μερα)
-
2ος νεοσσος 1/7/2014 (23η μερα)
-
3ος νεοσσος 3/7/2014 (22η μερα)
-
4ος νεοσσος 7/7/2014 (23η μερα)


Απολογισμός 4/4 100% επιτυχία


7/7/2014 ηλικίες νεοσσών
1ος νεοσσος 9 ημερων
2ος νεοσσος 6 ημερών
3ος νεοσσος 4 ημερών
4ος νεοσσος 1 ημέρας
 
Καλά φίλε, χαλάλι το άγχος, φτου φτου φτου να σου ζήσουν και χαλλλλαρά :)
 
Να σαι καλα Μαρία όντως πολυ άγχος...
Απο τι ηλικια να αρχίσω το συμπληρωματικό τάισμα;
Σύντομα θα υπάρξει και φωτογραφικό υλικό!
 
Ωραια μακαρι περιμένω! :) εννοείται με αυτήν την μέθοδο το εχουμε ξεκαθαρίσει! Χαχα
 
Εγω αν δεν δω φωτογραφιες δεν λεω τιποτα! :D

Αστα να ανοιξουν ματια πρωτα και μετα δοκιμαζεις να τους δινεις μερικες μπουκιες κρεμας. Κανονικα οι γονεις θα τα εχουν καλοταισμενα. Εγω μεχρι που εγιναν 2 εβδομαδων δεν ειχα δωσει καθολου καθως ειχαν παντα γεματους προλοβους. Οταν αρχισα να βλεπω διαστηματα αναμεσα στα ταισματα με πιο ξεφουσκωτο προλοβο τοτε εδινα λιγη κρεμα. Να δωσεις μεγαλη προσοχη στη θερμοκρασια. Για εμενα αυτη η σελιδα ηταν και ειναι οδηγος σε πολλα πραγματα, τη θεωρω την πληρεστερη. http://theparrotuniversity.com/arthandfeeding2#handfeeding_techniques

Απο την ημερα που θα ανοιξουν ματακια και μετα μπορεις να τα πιανεις για κανενα δεκαλεπτο, καλυτερα με γαντια χειρουργικα μεχρι να γινουν 5-6 εβδομαδων. Επισης προσεχε να μην εχεις κρυα (φρεσκοπλυμμενα) χερια διοτι δεν θα νιωθουν ανετα κι ευχαριστα στα χερια σου αφου δεν εχουν ακομη φτερα και πουπουλα. 😉
 
Back
Top