Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

Σε ευχαριστω πολυ Ανέστη αυριο όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφιες με την βοήθεια της Μαρίας που με βοηθάει να φαίνονται γιατι τα στέλνω μέσω λινκ! 😀
Ετσι όπως τα λες θα το κανω με το τάισμα ´εχω κάποια εμπειρία οπότε δεν αγχώνομαι!
Τώρα θελω να φτιάξω ενα σταντ για εκπαιδευση σε σχήμα ειτε Γ ειτε Τ πως μπορω να το φτιάξω με τι ξυλο προτείνετε;
Ευχαριστω :)
 
καλημερα σε ολη την παρεα!
σημερα ανανεωνω το υλικο μου 2 φρεσκιες σπαρταριστες φωτογραφιες απο τα μωρακια μου τα οποια ειναι αγαπημενα ολα μαζι μια αγγαλεια!
στις παρακατω φωτο ειναι ο η 4αδα ολη μαζι και στην 2η ο μεγαλυτερος σε ηλικια νεοσσος 10ημερων συγεκριμενα που εχει μισοανοιξει τα ματακια του και τον πηρα στα χερια μου για μια αποκλειστικη φωτογραφια 😀 😛

τι λετε πως σας φαινομαστε αν και μικροι ακομα; :) :D

οι φωτογραφιες ειναι αφιερωμενες σε Ανέστη και Μαρία που τις ζτησαν και με πολυ χαρα οι νεοσσοι ποζαραν αφου βρηκε χρονο ο μπαμπας τους!
στην 1φωτο ο μεγαλυτερος νεοσσος ο οποιος εβγαλε τα πρωτα του σκουρα <μαλλακια>
1504074_736315939764190_8836945974157445707_n.jpg


στην 2η φωτο ολη η οικογενεια μαζι αγαπημενη!
10547641_736315949764189_3008495781796336178_n.jpg


:)
 
Να σου ζησουν ολα Μενελαε! Φαινονται μια χαρα!

Εχεις ζυγαρια ακριβειας για να παρακολουθεις και να σημειωνεις τα βαρη τους καθημερινα για να βλεπεις πως αναπτυσσονται;
 
να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ!
ναι εγω ζυγαρια ακριβειας πολυ καλη αλλα να πω την αληθεια δεν τα εχω ζυγισει ακομη;
να παω να τα ζυγισω;
επισης εχω παρει θερμομετρο για οταν ταισω αυτα τα συμπληρωματικα γευματα να ειναι ολα οκ!
 
Καλα ειναι να τα ζυγιζεις για να παρακολουθεις το βαρος που βαζουν καθημερινα κρατωντας ενα ημερολογιο. Θα ειναι καλος οδηγος για να εχεις και για αλλες χρονιες. Να τα κρατας μονο ζεστα, οση ωρα τα εχεις εξω απο τη φωλια δηλαδη να μην ειναι σε ρευμα απο ανοιχτα παραθυρα και να ακουμπουν πανω σε κατι ζεστο στη ζυγαρια αν εχει τζαμι οπως η δικια μου. Ακομη κι ενα κομματι χαρτι κουζινας ειναι μια χαρα. Για να μην αγχωνονται οι γονεις καλο θα ηταν να κλεινεις την εισοδο της φωλιας για οση ωρα παιρνεις τα μωρα ωστε να μην βλεπουν οτι λειπουν.

Του χρονου θα εισαι πιο ετοιμος κι οργανωμενος και θα εχεις παραγγειλει και δαχτυλιδια απο το Φεβρουαριο-Μαρτιο. 😉 Ο πρωτος μικρουλης ετοιμαζεται να ανοιξει ματια ε; :D
 
ωραια οποτε θα αρχισω απο σημερα να ζυγιζω και ελπιζω τα αποτελεμστα να ειναι καλα!
η ζυγαρια μου ναι εχει τζαμι αλλα μονο εκει που λεει τα γραμμαρια οποτε δεν χρειαζεται αν και θα ριξω ενα φυλλο χαρτι!

εννοειται δεν θα ειναι σε ρευμα κλπ μεσα σε δωματιο για μιση ωρα το πολυ μαζι με λιγα χαδακια σε ολο το σωμα οπως μου εχουν πει για να συνηθησουν!

κι ομωωως δακτυλιδια εχω :D φροντισα να ζητησω απο τον εκτρογφεα μου κι εκεινος ευχαριστως μου εστειλε 4 απο την μακρυνη ορεστιαδα 😀 ολα μελετημενα ειναι 😀 θα τους τα φορεσω αυριο μεθαυριο να μεγαλωσουν λιγο διοτι ειναι μικρουλια και οταν δοκιμαδα πριν απο 3-4 μερες δεν εκανε!

οντως ο νεοσσος ειναι ετοιμος να ανοιξει τα ματακια του κι εχω τρελαθει αχχα ειδε ειναι μισο ανοιχτα κι εχει πολυυυ πλακα :)
 
να σαι καλα μαρια σε λιγες μερες θα βαλω και τα δακτυλιδακια τους μπορει και σημερα στον μεγαλο της παρεας που μου εστειλε ο εκτροφεας μου απο την ορεστιαδα ο οποιος ειναι πραγματικα εξαιρετικος!


Υ/Γ Ανεστη και δακτυλιδια εχουμε και ζυγαρια εχουμε απο ολα εχουμε αχχα 😛 :D
 
αα και κατι αλλο... ζυγιστηκαμε... ειμαστε 102γραμμαρια και τα 4...😀
ο 1ος νεοσσος 10ημερων ειναι 41γρ
ο 2ος νεοσσος 7 ημερων 32γρ
ο 3ος νεσσος 5 ημερων 19γρ
ο 4ος νεοσσος 2 ημερων 10γρ
τι λετε πως παμε;

οι γονεις μας, μας ταιζουν καλα πιστευω!
 
να τα χαιρεσαι μενελαε με το καλο και στο κλαρι τα μικρα σου
καλη συνεχεια να εχεις
 
Να σαι καλα φιλε μου κι εσυ οτι επιθυμείς για τα δικά σου!
Απο εκπαιδευση τι προτείνετε; πως να τα κανω να κάνουν τρικ κλπ πόση ώρα; καμία συμβουλή;
 
θελω να παω οσο το δυνατον καλυετρα για αυτο κι ειμαι αγχωμενος μηπως δεν προλαβω...
ποτε θα αρχισει η εκπαιδευση;
θελω να τα ξερω σιγα σιγα ετσι ωστε να τους τα μεταλλαμπαδευσω ... αχχα 😛
πως να το κανω αυτο;
οι κονουρες απο οτι ξερω ειναι καλα πουλια στην εκπαιδευση και σαν συντροφια σωστα;
 
Βρε τι ν τούτος;
Είπαμε μετά τους 2,5 - 3 μήνες. Εν τω μεταξύ καθημερινή επαφή για γνωριμία, για αποδοχή και σύσφιξη σχέσεων 🙂
 
😀 εσενα σε εχω ζαλισει και στα π. Μ θα σου κανω δωρο κουτα με ντεπον... 😀
οποτε εκει αρχιζει η εκπαιδευση με καθημερινα 2-3 10λεπτα μαθηματα και πιστευω να τα παμε καλα αι τουλαχιστον να γινουμε αυτοκολλητοι να με αφηνει να τον χαιδευω κλπ χωρις να φοβαται ατι πιστευω θα κανω κι εγω...
οι κονουρες ομιζω ειναι καλα πουλια για τετοιου ειδους εκπαιδευση κλπ!
 
μπηκε και το δακτυλιδακι του πρωτου νεοσσου ο οποιος σημερα συμπληρωσε την 11η μερα της ζωης τους!
εχει μισοανοιξει τα ματακια του και δεν εχει καλη ισσοροπια λογικο για το νεαρο της ηλικιας του!
τον 1ο νεοσσο δεν ξερω γιατι πιστευω ειναι πιο καλος και νομιζω θα ειναι αρσενικος θα δεξει σ λιγους μηνε ςτο τεστ dna οπου θα τους κανω και λεω να εκπαιδευσω αυτο!
εσεις τι λετε ποιο απο τα 4 να εκπαιδευσω εναν αριθμο στην τυχη παρακαλω 1-4 XAXA
 
Εχε τον νου σου να ελεγχεις για τα δαχτυλιδια που βαζεις καθημερινα διοτι μπορει οι γονεις και ειδικα η μανα τους να τα βγαζει και να πεταει ή να τα θαβει στο ροκανιδι. Αν το βγαζει το ξαναβαζεις και κρυβεις λιγοτ ο ποδαρακι μεσα στο πριονιδι. Εμενα μου το εβγαζαν συνεχεια μεχρι που τα εβαλα με αρκετη προσπαθεια πολυ προσεχτικα και δεν μπορεσε να τους τα ξαναβγαλει.

Εσυ εκει το βιολι σου με εκπαιδευσεις και τρικ, ακομη δεν βγηκαν απ'το αυγο κυριολεκτικα! 🙄 Απορω τι φανταζεσαι να κανεις με τα πουλια... 😀
 
Τα έβαλα το μεσημέρι το δακτυλιδι έλεγξα πριν λιγο καλα ειναι αύριο θα δείξει ελπιζω να μην τα πειράξει αύριο
Το ενα θα εκπαίδευσω τα αλλα θα τα δώσω σε φίλους
😀 ναι μονο ενα θα μόρφωσω
ΑΣΕ Ανέστη φαντάζομαι διάφορα τωρα τι θα πετύχω θα δείξει τουλαχιστον να με εμπιστευτεί και να μαστε φιλαράκια

Νομίζω πλέον χετε καταλάβει οτι ειναι τρελος 😀
 
Back
Top